Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

Polisa na życie a śmierć samobójcza

03 CZE 2019
Data aktualizacji: 05 LUT 2020
Jak samobójstwo ma się do polisy na życie? Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że samobójstwo może być potraktowane jako wyłączenie odpowiedzialności, śmierć samobójczą obowiązuje okres karencji. Warto zatem dowiedzieć się wcześniej – jak śmierć samobójcza jest traktowana przez ubezpieczycieli.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty

  Gdyby się zastanowić czy w ciągu roku więcej zgonów zdarzyło się w wyniku samobójstwa czy wypadku samochodowego – pewnie większość z nas uznałaby tę drugą opcję za bardziej prawdopodobną. Nic bardziej mylnego – Główny Urząd Statystyczny podał, że w 2016 r. odnotowano 9861 prób samobójczych z czego 55% przypadków zakończyło się zgonem.
   

  Najwięcej samobójstw na Górnym Śląsku, a najmniej na Opolskim

  W 2016 r. prób odnotowano 9861 prób samobójczych, z czego zgonem zakończyło się 5405 przypadków. Wśród 5404 zgonów – należało do 767 kobiet. Oznacza to, że samobójstwo częściej popełniają mężczyźni - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

  Najwięcej prób samobójczych miało miejsce w województwie śląskim, z kolei najmniejszą liczbę odnotowano w województwie opolskim. W przypadku zgonów w wyniku samobójstwa – największa liczba dotyczy województwa mazowieckiego, najmniej miejsce miało w województwie opolskim.
  Do głównych powodów śmierci samobójczych należą:
  • choroba psychiczna,
  • przewlekła choroba i trwałe inwalidztwo,
  • problemy i nieporozumienia rodzinne,
  • zawód miłosny,
  • problemy szkolne,
  • złe warunki ekonomiczne i nagła utrata źródła utrzymania,
  • śmierć bliskiej osoby,
  • inny powód.
   

  Stan cywilny ma znaczenie w przypadku samobójstw

  Dane GUS-u podają, że wśród samobójców około 38% to osoby po ślubie, około 28% to osoby stanu wolnego, około 7% to osoby owdowiałe, około 8% osoby rozwiedzione. Niewielki procent należy do osób w separacji, natomiast na pozostałą część czyli około 13% nie ma danych w tym kierunku.
  Istotne jest również wykształcenie – największa liczba zgonów wśród samobójców dotyczy osób z wykształceniem zawodowym.

  Statystyki określają również grupy wiekowe i co może zaskoczyć wiele osób – najmniejsza liczba zgonów dotyczy osób młodych, przed 18 rokiem życia – 1,9%. Największa grupa wiekowa, bo aż 38% to osoby między 50, a 69 rokiem życia. Druga pod względem wielkości grupa to osoby w przedziale wiekowym 30-49 lat.
   

  Porównaj oferty

  Jak ubezpieczyciele definiują śmierć samobójczą

  Nie ma na ten temat precyzyjnej definicji w dokumencie OWU. Towarzystwa dopuszczają taką okoliczność, ale warunkują ją pewnymi ograniczeniami.

  Ubezpieczenie na życie ma zabezpieczyć finansową sytuację bliskich m.in. w razie nagłej śmierci osoby ubezpieczonej. W rozszerzonym zakresie – może również chronić na wypadek chorób, pobytu w szpitalu, operacji czy nieszczęśliwych wypadków. Takie ubezpieczenie może być wsparciem, które uchroni wiele osób przed decyzją o samobójstwie – np. wypłacając wysokie odszkodowanie z tytułu utraty zdolności do pracy, inwalidztwa, czy poważnej choroby.
   

  Nie każdy zgon ubezpieczonego znaczy to samo

  Polisa na życie obejmuje nie tylko śmierć samobójczą, ale również zgon:
  • z przyczyn naturalnych,
  • spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem,
  • spowodowany wypadkiem komunikacyjnym,
  • spowodowany wypadkiem przy pracy.
  Trzy rodzaje wymienione jako ostatnie mogą wiązać się z koniecznością dokupienia rozszerzeń. Tylko śmierć z powodów naturalnych znajduje się w tzw. podstawie.

  Z kolei nieszczęśliwy wypadek to takie zdarzenie, którego ubezpieczony nie mógł się spodziewać, np. oderwanie się elewacji podczas przechodzenia pod budynkiem czy upadek konaru drzewa.

  Wypadek komunikacyjny to wszelkie zajścia, jakie zachodzą w pojeździe prywatnym, publicznym, na przystanku czy na chodniku z udziałem pojazdu mechanicznego.
   
  UWAGA!
  Polisy na życie zwykle ubezpieczają na wypadek zgonu w wyniku nieszczęśliwego wypadku, wypadku komunikacyjnego, przyczyn naturalnych. Kwoty dodatkowo sumują się, jeśli ubezpieczyciel uzna wystąpienie kilka przyczyn. Niektóre ubezpieczenia mogą zatem gwarantować 200% lub nawet 300% sumy ubezpieczenia.


  Wypłata świadczenia za samobójstwo ubezpieczonego

  Świadczenie ubezpieczeniowe w  razie śmierci ubezpieczonego jest wypłacane uposażonym w  częściach określonych procentowo przez ubezpieczonego.

  Wypłata następuje po otrzymaniu zawiadomienia o zdarzeniu (akt zgonu, sądowe postanowienie stwierdzające zgon). Ubezpieczyciel ma na to 30 dni od momentu wpłynięcia niezbędnych dokumentów. Na wyjaśnienie okoliczności śmierci samobójczej towarzystwu może przysługiwać dodatkowych 14 dni.
   

  Porównaj oferty

  Karencja a samobójstwo w polisie na życie

  Odszkodowanie za śmierć samobójczą również zostanie przyznane, ale pod pewnymi warunkami. Główny z nich jest taki, że do zdarzenia musi dojść przynajmniej po 12 lub 24 miesiącach od zawarcia umowy ubezpieczeniowej.

  Dwuletnia karencja nie jest jedynym ograniczeniem. Towarzystwa stosują też inne, mające związek z próbą samobójczą i jej konsekwencjami. Jeśli w wyniku samobójstwa dojdzie do poważnego uszczerbku na zdrowia – ubezpieczyciel może odstąpić od wypłacenia należnego odszkodowania. Jeśli zatem dojdzie np. do uszkodzenia kręgów szyjnych z powodu próby powieszenia, przewodu pokarmowego z powodu celowego przedawkowania leków lub złamania kręgosłupa oraz kończyn z powodu skoku z wysokości – ubezpieczyciel może nie wypłacić należnego świadczenia, nawet jeśli ochrona obejmuje świadczenia z tytułu pobytu w szpitalu, złamania czy operacji chirurgicznej.
   


  PAMIĘTAJ!
  Polisa nie jest rozwiązaniem na decyzję o samobójstwie. Zdarzają się sytuacje, w których np. mężczyzna – jedyny żywiciel rodziny stracił pracę, a co więcej – zaciągnął kilka kredytów. Wtedy myśli o zakupie polisy na wysoką sumę ubezpieczenia, która ma po jego śmierci wesprzeć bliskich i pomóc im finansowo stanąć na nogi. Nic bardziej mylnego. Ubezpieczenie na życie przewiduje czas karencji najczęściej na okres 2 lat od zawarcia umowy w kierunku śmierci samobójczej. Ma to wykluczyć planowanie odebrania sobie życia u ubezpieczonych.

   

  Inne wyłączenia, przez które uposażeni nie dostaną odszkodowania

  Ubezpieczyciele mogą w ramach wyłączeń odpowiedzialności uniknąć wypłaty odszkodowania. Przykładowe sytuacje dotyczące śmierci mają związek z:
   

  • aktywnym i dobrowolnym uczestnictwem w wojnie, aktach przemocy (bójka) i zamieszkach (strajk),
  • popełnieniem przestępstwa,
  • prowadzeniem pojazdu bez uprawnień czy w stanie po spożyciu alkoholu,
  • spożyciem alkoholu, narkotyków lub substancji psychotropowych, leków niezaleconych przez lekarza,
  • poddaniem się eksperymentowi medycznemu lub zabiegowi o charakterze medycznym, przeprowadzonemu poza kontrolą lekarza,
  • świadomym nieskorzystaniem z porady lekarskiej, nieprzestrzeganiem wskazań i zaleceń lekarskich,
  • uprawianiem sportów o charakterze ekstremalnym: kolarstwa, wspinaczki wysokogórskiej, narciarstwa i snowboardingu, spływów sportowych, spadochroniarstwa, paralotniarstwa, motolotniarstwa czy bungee,
  • uprawianiem sportu wyczynowego lub uczestnictwa w zawodach z użyciem pojazdów kołowych, koni, łodzi lub nart wodnych,

  Odszkodowanie za śmierć samobójczą może zostać nieprzyznane również w sytuacji, gdy przed zdarzeniem u ubezpieczonego stwierdzono chorobę psychiczną, niedorozwój umysłowy lub zaburzenia psychiczne.

  Porównaj oferty


  Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (1)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  Mc.Gayver

  2020-03-30 11:36:22

  Aktualnie jest koniec marca 2020. Mamy PANDEMIE (Corona Virus). 1. Czy zgłaszając się jako wolontariusz by pomóc zarażonym popełniam próbę samobójczą? Czy jest to coś ekstremalnego co może pozbawić moich bliskich odszkodowania? Zaznaczam: jestem zdrów, jestem w pełni władz umysłowych, planuję stosować wszelkie dostępne środki ochrony zdrowia. 2. Czy łamiąc zakaz zgromadzeń pójdę na wybory w maju 2020 naruszam warunki umowy zawartej polisy? Obecnie jest nakaz pozostania w domu. Planuję stosować wszelkie dostępne środki ochrony zdrowia.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

  Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

  Porównaj ceny

  Najnowsze artykuły

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Porada img

  Choroby przewlekłe w polisie na życie

  17 WRZ 2020
  Za diagnozowanie choroby przewlekłej ubezpieczyciel wypłaci nam nawet...
  Porada img

  Renta dla dziecka po twojej śmierci - PZU i inne polisy na życie

  11 WRZ 2020
  Ubezpieczenie na życie może zapewnić ochronę nie tylko nam, ale również...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie na milion złotych - to możliwe?

  03 WRZ 2020
  Tak wysokie odszkodowanie będzie możliwe tylko w niektórych towarzystwach...
  Porada img

  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka - lepsze niż NNW?

  24 SIE 2020
  Nowy rok szkolny jest ważny zarówno dla dzieci, jak i również rodziców. To...
  Porada img

  Ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania

  19 SIE 2020
  Wśród najczęściej występujących poważnych zachorowań możemy wymienić...
  Porada img

  Koronawirus a ubezpieczenie na życie - co warto wiedzieć?

  11 SIE 2020
  Wprowadzenie skutecznego leczenia i ochrony przed koronawirusem jest już coraz...

  Na co zwrócić uwagę
  wybierając polisę na życie?

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

  Poradnik
  ubezpieczeniowy

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
  Pobierz poradnik

  Porównaj ubezpieczenie

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Suma ubezpieczenia
  Okres ochronny
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2020