Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

Suma ubezpieczenia na życie - na jaką kwotę się ubezpieczyć?

29 LIP 2020
Data aktualizacji: 24 SIE 2020
Jednym z najważniejszych zadań przy wyborze ubezpieczenia na życie, jest wybór sumy, na jaką chcemy się ubezpieczyć. Decyzja tylko pozornie wydawać się może prosta, jednak bardzo łatwo o źle dopasowaną umowę. Jak zatem wycenić nasze życie i zdrowie?
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Wysokość odszkodowania jest zależna nie tylko od sumy ubezpieczenia, jaką wybierzemy, ale również od rodzaju polisy. Jeżeli zdecydujemy się na ubezpieczenie na życie z podstawowym zakresem ochrony – świadczenie zostanie wypłacone wyłącznie z tytułu zgonu ubezpieczonego. Rozszerzenie ochrony pozwoli uzyskać więcej podstaw do wypłaty odszkodowania, np. z tytułu wypadku, poważnej choroby lub pobytu w szpitalu.


  Suma ubezpieczenia – czym właściwie jest?

  Celem ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie finansowe naszej przyszłości. Suma ubezpieczenia jest maksymalną wartością świadczenia, jakie możemy otrzymać z tytułu zdarzenia polisowego. Nie dotyczy to wyłącznie zgonu osoby ubezpieczonej, ale ochroną objęte mogą być również poważne choroby, wypadki czy pobyt w szpitalu.

  To, jakie otrzymamy odszkodowanie zależy przede wszystkim od sumy ubezpieczenia, na jaką się zdecydowaliśmy oraz od samego zdarzenia, jakie wystąpiło. Umowa polisowa dokładnie określa jaki procent sumy ubezpieczenia należy się z tytułu konkretnej sytuacji. Najmniejszą kwotę możemy otrzymać za pobyt w szpitalu (np. 200 zł za każdy dzień spędzony w szpitalu), największe odszkodowanie natomiast jest wypłacane z powodu śmiertelnego wypadku.

  Sprawdźmy, jak dokładnie jest naliczane odszkodowanie:

  • zgon ubezpieczonego – w każdym przypadku stanowi 100% SU,
  • trwałe inwalidztwo – maksymalna kwota świadczenia określana jest w OWU, może to być kwota od 1% do 100%,
  • pobyt w szpitalu – to najczęściej kilkaset złotych za jeden dzień pobytu, pod warunkiem, że czas pobytu w szpitalu przekracza 3 lub 4 dni,
  • złamana kość – świadczenie może wynosić od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych, kwota zależna jest od rodzaju złamania oraz wybranej oferty.


  Suma ubezpieczenia w różnych polisach - od czego zależy?

  Sumę ubezpieczenia należy porównywać w różnych produktach ubezpieczeniowych, ponieważ z pozoru dwie podobne oferty mogą skupiać się na zupełnie innych celach. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada własną politykę, według której buduje ofertę. Możemy w tej samej cenie znaleźć zatem ubezpieczenie w podstawowym zakresie, jak i rozszerzoną ochronę, za to z niższą sumą ubezpieczenia.

  Dodatkowo suma ubezpieczenia różni się w zależności od klienta. Tę samą ofertę, ale w innej cenie może kupić młody mężczyzna, dopiero rozpoczynający karierę zawodową i bez zobowiązań rodzinnych oraz mężczyzna, który ukończył 45 lat oraz posiadający wysoki kredyt hipoteczny oraz dwójkę dzieci na utrzymaniu.

  Przyjrzyjmy się temu, jak właściwie wygląda sposób obliczania sumy ubezpieczenia w poszczególnych polisach na życie?

  POLISA INDYWIDUALNA – w przypadku ubezpieczenia indywidualnego mamy możliwość wyboru zarówno wysokości SU, jak również tego, ile będzie trwać nasza umowa oraz jaki będzie zakres ochrony Polisa indywidualna umożliwia nam również zmianę kwoty SU w trakcie trwania umowy. Wtedy wystarczy zwrócić się do ubezpieczyciela, który wyliczy nową składkę;

  POLISA GRUPOWA – to rodzaj ubezpieczenia, na które możemy się zdecydować jedynie za pośrednictwem naszego pracodawcy, banku lub operatora sieci komórkowej. Oznacza to, że otrzymujemy ofertę konkretnego, gotowego produktu, w którym nic nie możemy zmienić, w tym również wysokości SU. Jest to ubezpieczenie, które zazwyczaj jest tanim produktem jednak o niewysokiej SU. Warto jednak rozważyć zakup takiej polisy lub dokupienia polisy indywidualnej. Wówczas za to samo zdarzenie otrzymamy z obu polis dwa odszkodowania.


  Przykładowe sumy ubezpieczenia – jaka składka?

  W wyborze odpowiedniej sumy ubezpieczenia przydać się nam może przykładowa kalkulacja, która pokaże nam różne warianty ochrony z taką samą kwotą SU.

  Na początku załóżmy, że chcemy ubezpieczyć tylko siebie i na konkretną kwotę – 500 000 zł. Jest to maksymalna kwota, jaka zostanie wypłacona z tytułu naszej śmierci.
   

  Ile kosztuje polisa na życie z SU 500 000 zł?

  Polisa Co zawiera dodatkowo? Minimalna składka miesięczna
  Generali
  • poważne zachorowanie
  • trwałe inwalidztwo
  • wypadek (NNW)
  20 zł
  PZU
  • poważne zachorowanie
  30 zł
  Nationale-Nederlanden
  • poważne zachorowanie
  • trwałe inwalidztwo
  • wypadek (NNW)
  39 zł
  Allianz
  • poważne zachorowanie
  • trwałe inwalidztwo
  • wypadek (NNW)
  40 zł
  MetLife
  • poważne zachorowanie
  • trwałe inwalidztwo
  50 zł
  AXA
  • poważne zachorowanie
  • wypadek (NNW)
  90 zł
  Prudential
  • poważne zachorowanie
  • trwałe inwalidztwo
  • wypadek (NNW)
  165 zł

   Tabela 1. Przykładowe składki na dzień 22.08.2019 wg porównywarki rankomat.pl.


  Suma ubezpieczenia za trwały uszczerbek na zdrowiu

  Nasza polisa może obejmować ochroną również uszczerbek na zdrowiu. W sytuacji, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, w którym doszło do urazu ciała – kwota odszkodowania będzie zależna od stopnia uszczerbku. Oczywiście inną kwotę otrzymać możemy za złamany palec, a jeszcze inną za złamaną nogę. Musimy jednak pamiętać o tym, że konkretne wyliczenia zawsze są podane w dokumencie OWU. Dwie z pozoru podobne oferty ubezpieczeniowe mogą oferować nam zupełnie inne sumy pieniędzy z tytułu tego samego zdarzenia. Dlatego warto porównywać różne oferty, by znaleźć tę najbardziej dla nas korzystną.

  Kwota odszkodowania jest obliczana na podstawie wybranej sumy ubezpieczenia. Uszczerbek na zdrowiu jest określony procentem, jaki będzie nam przysługiwał, gdy takie zdarzenie będzie mieć miejsce.
   
  Przykładowo, jeśli sumę ubezpieczenia ustaliliśmy w wysokości 300 000 zł, a złamanie ręki to 2% uszczerbku na zdrowiu, to zgodnie z tabela otrzymamy 6000 zł za taki wypadek. Lub nawet odpowiednio więcej, jeśli takie złamanie miało związek z pobytem w szpitalu czy rehabilitacją.


  Jaka suma ubezpieczenia za uszkodzenie ciała?

  Zdarzenie
  % uszczerbku na zdrowiu
  GŁOWA

  pourazowe bóle głowy
   
  1-4%

  zaburzenia równowagi uniemożliwiające chodzenie
   
  80%

  padaczka z zaburzeniami psychicznymi
   
  100%
  TWARZ

  utrata zęba
   
  1%

  uszkodzenia nosa
  (bez zaburzeń oddychania i powonienia)
   
  1-5%

  całkowita utrata języka
   
  100%
  WZROK

  przewlekłe zapalenie spojówek
   
  1-10%

  utrata oka
   
  38%

  wytrzeszcz tętnicy
   
  50-100%
  SZYJA

  uszkodzenie tchawicy
  (bez niewydolności oddechowej)
   
  1-15%

  uszkodzenie przełyku
   
  10-50%

  uszkodzenie krtani
  (bezgłos)
   
  100%
  KLATKA PIERSIOWA

  złamanie żebra
   
  1-7%

  złamanie mostka z formacją
   
  1-8%

  uszkodzenie płuc
  (z niewydolnością oddechową)
   
  8-40%
  Tabela 2. Oprac. własne na podstawie OWU TU Uniqa.


  Dla kogo odszkodowanie w razie śmierci ubezpieczonego?

  Po naszej śmierci ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić świadczenie w wysokości wybranej przez nas sumy ubezpieczenia osobom uposażonym. Są to osoby, które wskazaliśmy w umowie ubezpieczeniowej. Nie muszą to być osoby najbliższe, ani spokrewnione. Ustalamy zatem do kogo trafią pieniądze z naszej polisy, jak również możemy określić w jakiej kwocie kto je otrzyma (podane procentowo).

  W razie braku wskazania osób uposażonych lub w razie śmierci wszystkich uposażonych, towarzystwo wypłaca odszkodowanie osobom według następującej kolejności:

  • małżonek – 100% SU
  • dzieci – w częściach równych
  • rodzice – w częściach różnych
  • osoby fizyczne – powołane do dziedziczenia w częściach określonych w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku albo akcie poświadczenia dziedziczenia sporządzonym przez notariusza 


  Jak wyliczyć sumę ubezpieczenia na życie?

  Zwykle nie jesteśmy w stanie określić celu naszego ubezpieczenia i dlatego nie potrafimy przewidzieć jaka suma ubezpieczenia będzie najbardziej odpowiednia. Aby wyliczyć sumę ubezpieczeniową powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:
  • czy mam dodatkowe oszczędności,
  • ile osób jest na moim utrzymaniu,
  • ile obecnie zarabiam,
  • czy mam kredyty lub inne zobowiązania, lub czy mam zamiar zaciągnąć kredyt w przyszłości,
  • czy jestem jedynym żywicielem rodziny,
  • czy mam dzieci (ile, w jakim wieku),
  • ile średnio miesięcznie przeznaczam na utrzymanie domu,
  • jak długo najbliżsi będą potrzebowali wsparcia finansowego,
  • czy najbliższych stać będzie na pokrycie kosztów pogrzebu.
  Ogólnie przyjmuje się, że suma ubezpieczenia małżonków powinna odpowiadać od 6-10-krotności rocznych kosztów przeznaczanych na utrzymanie rodziny. Inni eksperci radzą, że suma ubezpieczenia powinna stanowić całość trzyletnich zarobków. Warto również pamiętać, że ten kto zarabia więcej powinien być ubezpieczony na wyższą sumę.
   
  Warto zatem dobrze się zastanowić nad tym, jaka suma pieniędzy będzie dla nas kwotą odpowiednią oraz kogo uposażymy. Pamiętajmy o tym, że zbyt wysoka suma ubezpieczenia będzie decydować o wysokiej składce miesięcznej, a co za tym idzie – taka polisa znacznie obciąży nasz budżet. Gdy składka ubezpieczeniowa będzie przekraczała nasze możliwości finansowe – może dojść do rezygnacji z ubezpieczenia, co zawsze odbywa się z niekorzyścią dla ubezpieczonego. Wybór polisy na życie powinien być zatem dobrze przemyślany.


  Polisa na życie ma zapewnić nam oraz naszym bliskim pomoc finansową w wielu różnych sytuacjach, w których może dojść do zagrożenia naszego życia i zdrowia. Jednak przed nabyciem ubezpieczenia należy pamiętać o tym, że bardzo ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, jaką możemy uzyskać z tytułu polisy na życie

  2. Oferty dotyczące konkretnej sumy ubezpieczenia mogą mieć różne składki, zatem warto porównywać oferty

  3. Maksymalną sumę ubezpieczenia otrzymują osoby uposażone z tytułu śmierci ubezpieczonego

  4. Suma ubezpieczenia, a co za tym idzie – wysokość składki, powinny być dopasowane do naszych możliwości finansowych
  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

  Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

  Porównaj ceny

  Najnowsze artykuły

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Porada img

  Choroby przewlekłe w polisie na życie

  17 WRZ 2020
  Za diagnozowanie choroby przewlekłej ubezpieczyciel wypłaci nam nawet...
  Porada img

  Renta dla dziecka po twojej śmierci - PZU i inne polisy na życie

  11 WRZ 2020
  Ubezpieczenie na życie może zapewnić ochronę nie tylko nam, ale również...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie na milion złotych - to możliwe?

  03 WRZ 2020
  Tak wysokie odszkodowanie będzie możliwe tylko w niektórych towarzystwach...
  Porada img

  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka - lepsze niż NNW?

  24 SIE 2020
  Nowy rok szkolny jest ważny zarówno dla dzieci, jak i również rodziców. To...
  Porada img

  Ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania

  19 SIE 2020
  Wśród najczęściej występujących poważnych zachorowań możemy wymienić...
  Porada img

  Koronawirus a ubezpieczenie na życie - co warto wiedzieć?

  11 SIE 2020
  Wprowadzenie skutecznego leczenia i ochrony przed koronawirusem jest już coraz...

  Na co zwrócić uwagę
  wybierając polisę na życie?

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

  Poradnik
  ubezpieczeniowy

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
  Pobierz poradnik

  Porównaj ubezpieczenie

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Suma ubezpieczenia
  Okres ochronny
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2020