Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenia na życie bez badań lekarskich

26 STY 2017
Data aktualizacji: 12 LIS 2020
Ubezpieczenia na życie bez badań lekarskich
Pytania o nałogi, choroby, leczenie, operacje a nawet rodzaj hobby. Towarzystwa ubezpieczeniowe interesuje stan naszego zdrowia ze względu na ryzyko zachorowania czy wypadku, stąd konieczność wypełnienia ankiety medyczna. Jednak w niektórych sytuacjach ankiety, jak i badań lekarskich, można uniknąć.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty

  Wiele towarzystw ubezpieczeniowych praktykuje zasadę, by zebrać dokładny obraz stanu zdrowia swojego klienta. Dzięki temu ubezpieczyciel może sam wyeliminować pewne sytuacje, na wypadek których nie będzie wypłacał świadczenia. Jeżeli przechodzimy właśnie ciężką chorobę lub cierpimy na poważne dolegliwości, ankieta medyczna może pozbawić nas możliwości ubezpieczenia. A jeśli w ankiecie podamy nieprawdę – również możliwości wypłaty świadczenia.
   

  Czym jest ankieta medyczna w polisie na życie?

  Ankieta medyczna pełni rolę bariery ochronnej przed nadużyciami ze strony ubezpieczonych. Takim nadużyciem dla towarzystwa może być zakup polisy przez osobę poważnie chorą, która tylko dlatego zdecydowała się ubezpieczyć, aby uzyskać świadczenie.

  Tymczasem polisa na życie działa „przed faktem”. Najlepiej zatem ubezpieczyć się kiedy jesteśmy zdrowi. Wtedy pomyślnie przejdziemy ankietę medyczną, nie będziemy ryzykowali wizyty u lekarza i badań potwierdzających obawy ubezpieczyciela.

  Jeśli w przeszłości przechodziliśmy operację, mieliśmy zawał czy udar bądź ulegliśmy poważnemu wypadkowi, warto się do tego przyznać przy wypełnianiu formularza ankiety. Powód jest prosty – ubezpieczyciel w razie zdiagnozowania u nas poważnej choroby czy skierowania na operację może uzyskać dostęp do naszej historii medycznej. A gdy okaże się, że w momencie zawierania umowy nie podaliśmy danych, o których wiedzieliśmy, a które miały wpływ na zdarzenie, wtedy nie dostaniemy odszkodowania lub będziemy musieli je zwrócić.

  PAMIĘTAJ!
  Podanie nieprawdy jest jednym z wyłączeń odpowiedzialności w dokumencie OWU.
   

  O co w ankiecie medycznej pytają ubezpieczyciele?

  Ubezpieczyciele w większości polis stosują ankietę, która zawiera kilkadziesiąt pytań o nawyki, choroby, leczenie i schorzenia w przeszłości, a także choroby genetyczne wśród najbliższej rodziny. Przykładowe pytania, z którymi możemy się spotkać (ujęte w różny sposób):

  1. Czy pali Pan/Pani lub rzucił palenie w ciągu ostatnich 12 miesięcy?
    
  2. Czy był(a) Pan(i) leczony/-a lub zalecono Panu/ -i leczenie z powodu nadużywania alkoholu?
    
  3. Czy waga uległa zmianie w ciągu ostatnich 12 m-cy?
    
  4. Czy kiedykolwiek rozpoznano u Pana / Pani zaburzenia psychiczne lub zaburzenia zachowania?
    
  5. Czy kiedykolwiek przebywał(a) Pan(i) w szpitalu celem diagnostyki lub leczenia lub poddał się Pan(i) zabiegowi chirurgicznemu w warunkach ambulatoryjnych?
    
  6. Czy w ciągu ostatnich 5 lat otrzymał/a Pan/i zwolnienie lekarskie na okres dłuższy niż 14 dni?
    
  7. Czy oczekuje Pan(i) na zabieg operacyjny lub chirurgiczny lub konsultację lekarską lub wyniki badań diagnostycznych?
    
  8. Czy przyjmował(a) Pan(i) lub przyjmuje leki z zalecenia lekarza przez okres dłuższy niż 15 dni?
    
  9. Czy w ciągu ostatnich 5 (pięciu) lat odbył(a) Pan(i) badania związane z pracą (okresowe lub wstępne)?
    
  10. Czy ktoś z grona Pana/Pani naturalnych rodziców lub rodzeństwa chorował lub choruje lub zmarł na cukrzycę, nowotwór, chorobę niedokrwienną serca?

  W ankiecie medycznej możemy spotkać się też z pytaniem o nasze hobby czy sposób spędzenia wolnego czasu. Ubezpieczycieli szczególnie będzie interesowało, czy uprawiamy sporty walki, nurkowanie, wspinaczkę skałkową, speleologię, sporty motorowe i lotnicze, skoki na linie i inne aktywności uznawane za niebezpieczne, które podnoszą ryzyko zgonu, wypadku czy inwalidztwa.

  Na każde pytanie odpowiadamy TAK lub NIE. W przypadku odpowiedzi twierdzącej wypełniamy rubrykę „Odpowiedzi szczegółowe” z podpowiedziami – kiedy? Na jaki okres? Z jakiego powodu?

  Infografika - Czego dotyczą pytania w ankiecie medycznej podczas zakupu ubezpieczenia
   

  Kiedy polisa wymaga ankiety medycznej i badań lekarskich?

  Ankieta medyczna pojawia się na etapie spotkania z agentem ubezpieczeniowym. Najpierw polisę można zamówić przez porównywarkę, poznać szczegóły oferty telefonicznie, a na spotkaniu podpisać umowę z wybranym towarzystwem wypełnić formularz ankiety.

  Dopiero w sytuacji, gdy nasze odpowiedzi wzbudzą podejrzenia lub będą dwuznaczne, towarzystwo może, ale nie musi skierować nas do lekarza w celu wykonania określonych badań medycznych. Warto pamiętać, że jeśli już zostaniemy wysłani na takie badania, to nie trzeba za nie płacić z własnej kieszeni.
   

  W jakich polisach na życie nie ma ankiety medycznej?

  Ankieta medyczna, a tym samym ewentualność skierowania na badanie lekarskie, jest w większości polis życiowych - indywidualnej, grupowej, terminowej i bezterminowej, ochronnej, oszczędnościowej czy inwestycyjnej.
   
  Jednak w niektórych ofertach możemy zakupić ubezpieczenie na życie bez szczegółowej ankiety, tj. ze skróconą wersją ankiety medycznej. Towarzystwa zadają 3-5 pytań o ogólny stan zdrowia bez zagłębiania się w historię chorób u krewnych, operacje czy leczenie specjalistyczne. Do takich ubezpieczeń należą:
  • polisa bezterminowa – ze względu na grupę docelową, czyli osoby w podeszłym wieku;
  • polisa grupowa w pracy – e względu na to samo ryzyko, które rozkłada się na wielu ubezpieczonych;
  • polisa NNW dla dziecka – ze względu na dobry stan zdrowia dzieci (statystycznie),
  • polisa na życie online – ze względu na brak kontaktu z agentem ubezpieczeniowym.
  W przypadku bezterminowej polisy na życie, która jest także ubezpieczeniem dożywotnim, uproszczona ankieta medyczna jest koniecznością. Ponieważ taka polisa jest dedykowana osobom starszym, mało kto w praktyce przeszedłby pozytywnie ankietę w klasycznej formule. Taka polisa jest jednak ograniczona pod kątem zakresu ochrony i sum ubezpieczenia. Z jednej strony mamy do wyboru 2-3 zdarzenia, a z drugiej kwoty odszkodowania nie przekraczające 100 000 zł. Z drugiej strony ubezpieczenie może wykupić nawet 80-latek bez względu na stan zdrowia. Oczywiście, obowiązują pewne normy, więc osoby obłożnie chore mogą mieć problem albo z zakupem polisy, albo z uzyskaniem odszkodowania.

  W przypadku ubezpieczeń grupowych, które są dostępne w miejscu pracy, z reguły nie ma rozbudowanej ankiety medycznej. Ubezpieczyciel może sobie na to pozwolić, ponieważ oferuje dokładnie ten sam zakres ochrony i na te same sumy ubezpieczenia wielu klientom – od kilkunastu do kilkuset w zależności od firmy. To samo ryzyko ustalone przez towarzystwo ubezpieczeń rozkłada się między pracowników, przez co w wielu ofertach nie ma karencji na niektóre zdarzenia lub jest ona wyraźnie krótsza.

  Bez szczegółowej ankiety medycznej dostępne są też ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa NNW zawiera z reguły szereg zdarzeń zdrowotnych, które mają związek z wypadkiem. Nie zawierają rozszerzeń typu poważne zachorowanie, więc nie dotyczą osób, które w przeszłości zmagały się z chorobami czy leczeniem. W przypadku polis NNW dla dzieci (indywidualnych czy grupowych w szkole), wśród dzieci istnieje niższe ryzyko kłopotów zdrowotnych niż wu osób dorosłych, a poza tym takie ubezpieczenie jest sprzedawane często w formie gotowego pakietu.

  Polisą na życie bez ankiety medycznej jest też ubezpieczenie typu smart. Tego typu produktów na rynku ubezpieczeniowym nie ma zbyt wiele, ale wyróżniają się one możliwością zakupu polisy całkowicie online – bez spotkania z agentem ubezpieczeniowym i bez wypełniania ankiety medycznej. Jednak ceną za te ustępstwa są wąski zakres ochrony, niskie odszkodowanie i niski próg wieku ubezpieczonego – np. do 50 roku życia.


  Ubezpieczenie bez badań lekarskich (i szczegółowej ankiety medycznej)

  Rodzaj ubezpieczenia bezterminowa grupowa NNW online

  Towarzystwo ubezpieczeniowe
   
  4lifedirect PZU Compensa Aviva

  Nazwa produktu
   
  Bezterminowe ubezpieczenie na życie  P Plus Ubezpieczenie NNW Smart Life

  Suma ubezpieczenia
   
  25 000 zł – 250 000 zł 31 000 zł – 277 000 zł 50 000 zł – 100 000 zł 25 000 zł – 100 000 zł

  Wiek w chwili przystąpienia do polisy
   
  18 – 85 lat 18 – 68 lat 0-18 lat 18 – 49 lat

  Zakres ochrony
   
  3 zdarzenia 26 zdarzeń 17 zdarzeń 2 zdarzenia

  Czas trwania umowy
   
  bezterminowo 12 miesięcy 12 miesięcy 5 lat

  Wysokość składki
   
  od 30 zł miesięcznie od 40 zł miesięcznie od 47 zł rocznie od 21 zł miesięcznie
  Oprac. własne na podstawie oferty i OWU.

  Ubezpieczenie z ankietą medyczną zwykle oferuje znacznie więcej – wyższe sumy ubezpieczenia, lepiej skonstruowany zakres ochrony, wysokość składki dopasowana do możliwości finansowych. Ankieta medyczna, choć może być krępująca – ma zatem zapewnić wysoką jakość usług ubezpieczeniowych. 

  Jeśli jednak jesteśmy przeciwni ankiecie medycznej – mamy alternatywę, które pozwolą nabyć polisę na życie i uniknąć konieczności udzielania informacji o naszym zdrowiu. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na zakup ubezpieczenia grupowego w miejscu zatrudnienia. Jednak gdy pracodawca nie oferuje takiej możliwości – można zdecydować się na polisę bezterminową, należy jednak pamiętać, że takie ubezpieczenie oferuje zdecydowanie mniej niż klasyczne ubezpieczenie indywidualne.

  Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Ankieta medyczna i badanie lekarskie w polisie na życie wiążą się z ustaleniem ryzyka ubezpieczeniowego

  2. Ubezpieczyciele w większości polis stosują ankietę medyczną, która zawiera kilkadziesiąt pytań

  3. W ofercie są też polisy ze skróconą ankietą, bez konieczności przeprowadzania badań lekarskich

  4. Ubezpieczenie na życie bez badań lekarskich charakteryzuje się wąskim zakresem i niskimi sumami lub gotowym pakietem zdarzeń
   
  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (2)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  Stanisław Geremek Poznań

  2018-02-12 23:45:52

  ubezpieczenie na zycie to wielki szwindel, bylem ubezpieczony w avivie nie dosc ze podnosili ciagle skladki /8-9000 ,-na rok /to jeszcze je przejedli i na koncu jednostronie zerwali umowe.zarzadali badan lekarskich,i to jeszcze moge zrozumiec ,ale uwaga / tu jestem bezbronnym jeleniem / jezeli w ciagu dwoch lat od nich zachoruje ,to ich oszukalem i ubezpieczyciel nie wyplaci umowionej kwot7y , a to wie tylko Pan Bóg co bedzie za dwa lata . Uwaga na wszystkich cwaniakow bo inni nie sa lepsi.

  Krzysztof

  2021-10-04 17:45:53

  Trzeba poswiecic czas i czytać te rozwleczone na 15stu stronach OgólneWarunkiUbezpieczenia żeby się nie wkopać w opłacanie polisy która niczego nie chroni. ...A co do komentaża Stanisława - Aviva faktycznie to dno. Staną na rękach zeby nic nie wypłacić.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

  Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

  Porównaj ceny

  Najnowsze artykuły

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Gdańsku - gdzie szukać tanich ofert?

  23 WRZ 2021
  Zadaniem ubezpieczenia na życie jest ochrona życia i zdrowia ubezpieczonego....
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Zielonej Górze - gdzie szukać tanich ofert?

  16 WRZ 2021
  Ubezpieczenia na życie w Zielonej Górze nie stanowi dużego wydatku, a może...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Rzeszowie - gdzie szukać tanich ofert?

  07 WRZ 2021
  Funkcją ubezpieczenia na życie jest ochrona życia i zdrowia ubezpieczonego....
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Lublinie - gdzie szukać tanich ofert?

  03 WRZ 2021
  Ubezpieczenie na życie w Lublinie można wykupić m.in. w Ergo Hestia,...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Opolu – gdzie szukać tanich ofert?

  22 LIP 2021
  Ubezpieczenie na życie to produkt chroniący nie tylko życie, ale i zdrowie....
  Porada img

  Jak odzyskać pieniądze z ubezpieczenia na życie?

  05 LIP 2021
  Ubezpieczenie życiowe wymaga często opłacania składek przez 10, 15, a nawet...

  Na co zwrócić uwagę
  wybierając polisę na życie?

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

  Poradnik
  ubezpieczeniowy

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
  Pobierz poradnik

  Porównaj ubezpieczenie

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2021 | Mapa serwisu