Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Porównaj cenyUbezpieczenie bez badań lekarskich istnieje, ale trzeba wiedzieć, gdzie go szukać. Ubezpieczyciel, w oparciu o naszą indywidualną sytuację życiową i zdrowotną, ustala wysokość sumy ubezpieczenia oraz cenę składki. Badania lekarskie mają na celu ustalenie ryzyka potencjalnych chorób oraz śmierci. Jest to forma zabezpieczenia dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Czy warto zatem decydować się na zakup polisy bez badań lekarskich?
Czym badania medyczne w ubezpieczeniu na życie?
Badania lekarskie mają na celu ustalenie ryzyka potencjalnych chorób oraz śmierci. Jest to forma zabezpieczenia dla towarzystwa ubezpieczeniowego.
Dotychczas ubezpieczyciel na podstawie badań lekarskich mógł określić – w jakiej jesteśmy kondycji, jakie choroby oraz w jakim stopniu nam zagrażają i w oparciu o te informacje, mógł przygotować dla nas konkretną ofertę ochrony na przyszłość.
Ankieta medyczna ma zatem na celu przybliżenie stanu zdrowia, bez konieczności odbywania wizyty u lekarza. Zawiera ona kluczowe pytania dotyczące przebytych przez nas chorób, zabiegów oraz potencjalnych zagrożeń, które mogłyby wynikać ze złych nawyków w życiu codziennym. Takie informacje są dla ubezpieczyciela niezbędne do zawarcia umowy.
W jakim celu ubezpieczyciel prosi o wypełnienie ankiety medycznej?
Część ofert ubezpieczeń na życie nie wymaga już wykonywania badań lekarskich, a w zamian za to oferuje ankietę medyczną. Jest to zdecydowanie bardziej komfortowe rozwiązanie dla wielu zainteresowanych zakupem polisy na życie.
Towarzystwo ubezpieczeniowe potrzebuje informacji o naszym zdrowiu, by móc wykluczyć próbę wyłudzenia odszkodowania. Mogłoby to mieć miejsce np. w sytuacji, gdy klient po zdiagnozowaniu poważnej choroby postanowiłby o zakupie polisy z wysoką sumą ubezpieczenia.
O co ubezpieczyciel może zapytać w ankiecie o stanie zdrowia?
Dla ubezpieczyciela najważniejsze są informacje, które mogą mieć wpływ na zachorowanie w najbliższej przyszłości na poważne choroby – jak np. udar mózgu, zawał serca czy nowotwór złośliwy. Możemy zatem spodziewać się w ankiecie medycznej pytania o to, czy w przeszłości któraś z tych chorób już u nas się pojawiła.
Wiele chorób rozwija się przez dłuższy okres. Ich pojawienie się mogą zwiastować wcześniej różne dolegliwości. Z tego właśnie powodu możemy spotkać się z pytaniem o to, czy w ostatnich latach przebywaliśmy w szpitalu, z jakiego powodu i czy przechodziliśmy dotąd jakieś operacje chirurgiczne.
Przy wypełnianiu ankiety medycznej należy pamiętać o pewnej bardzo ważnej sprawie. Informacji o dotychczasowych problemach zdrowotnych nie należy zatajać. W sytuacji, gdy dojdzie do poważnego zachorowania, ubezpieczyciel może mieć wgląd w nasze dokumenty medyczne. Zatajenie informacji o przebytych chorobach może być podstawą do odstąpienia ubezpieczyciela od warunków umowy.
Dlaczego należy podawać tylko prawdziwe informacje?
Spotkanie z agentem ubezpieczeniowym służy nie tylko zawarciu umowy, ale również wypełnieniu ankiety medycznej, która może być niezbędna do zawarcia umowy polisowej. Jest to formularz, który może mieć od kilku do kilkunastu stron, na podstawie którego można ocenić nasz ogólny stan zdrowia w chwili zawarcia umowy.
Może zdarzyć się tak, że udzielona przez nas odpowiedź będzie wymagała dalszych konsultacji i w tym celu ubezpieczyciel będzie wymagał od nas wykonania badań lekarskich. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy przechodziliśmy już poważniejsze problemy zdrowotne.
Należy jednak pamiętać o tym, że nie warto ukrywać informacji o przebytych chorobach. Takie podejście do sprawy może skutkować brakiem odszkodowania w przyszłości i mówi o tym konkretny zapis w umowie. Ubezpieczyciel może w przyszłości mieć dostęp do naszych dokumentów związanych ze zdrowiem i w sytuacji, gdy zweryfikuje nasze wcześniejsze oświadczenie negatywnie, może odstąpić od wypłaty pieniędzy. Jeśli już wcześniej pojawiały się u nas poważniejsze problemy ze zdrowiem, towarzystwo ubezpieczeniowe może uznać, że chcieliśmy wyłudzić świadczenie z polisy.
Gdzie jest obowiązkowa ankieta medyczna?
Zarówno badania lekarskie, jak i ankieta medyczna, są obowiązkowe w indywidualnych ubezpieczeniach na życie. W przypadku polisy grupowej nie mamy obowiązku informowania ubezpieczyciela o swoim stanie zdrowia.
Ankieta medyczna będzie potrzebna wówczas, gdy zależy nam na zakupie indywidualnej ochrony o szerokim zakresie. Jeśli chcemy zabezpieczyć się np. na wypadek poważnego zachorowania lub pobytu w szpitalu. Wcześniej konieczne była wizyta u lekarza, teraz coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych decyduje się na zastosowanie ankiety medycznej, która znacznie ułatwia proces zakupu polisy.
Jakie ubezpieczenia wymagają ankiety medycznej? Są to przede wszystkim polisy:
- indywidualne,
- terminowe,
- ochronne,
- oszczędnościowe,
- inwestycyjne.
Jak wygląda ankieta medyczna?
Ankieta medyczna w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym może wyglądać nieco inaczej. Pytania jednak będą dotyczyć bardzo podobnych zagadnień. Mają one za zadanie ocenić nasz stan zdrowia w momencie, w którym chcemy podpisać umowę.Jakie pytania mogą pojawić się w ankiecie medycznej? Warto wiedzieć, by móc udzielić rzetelnej odpowiedzi. Z całą pewnością możemy spodziewać się pytań dotyczących:
- przebytych dotychczas operacji oraz innych zabiegów chirurgicznych,
- przebytych chorób nowotworowych,
- występowania chorób genetycznych w rodzinie,
- nałogów, używek (papierosów, alkoholu),
- zażywanych przez nas leków,
- przebytych urazów i złamań.
Zobaczmy na przykładzie TU Compensa, jakie pytania mogą pojawić się w ankiecie medycznej. Towarzystwo ubezpieczeniowe w swoim formularzu posiada łącznie 28 pytań dotyczących zdrowia przyszłego ubezpieczonego. Są to m.in.:
1. Czy pali Pan/Pani lub rzucił palenie w ciągu ostatnich 12 miesięcy?
2. Czy w ciągu 10 lat był Pan/Pani leczony/a szpitalnie lub operowany/a?
3. Czy w ciągu 10 lat kiedykolwiek wystąpiły u Pana/i poniższe dolegliwości lub choroby? Np. nowotwór złośliwy, nawracające bóle brzucha, wirusowe zapalanie wątroby, podwyższony poziom cukru, bóle w klatce piersiowej i inne.
4. Czy był/a Pan/i poddany badaniom laboratoryjnym krwi i moczu, których wyniki były nieprawidłowe?
5. Czy w ciągu ostatnich 5 lat otrzymał/a Pan/i zwolnienie lekarskie na okres dłuższy niż 14 dni?
Na każde pytanie odpowiadamy TAK lub NIE. W przypadku odpowiedzi twierdzącej wypełniamy rubrykę „Odpowiedzi szczegółowe” z podpowiedziami – kiedy? Na jaki okres? Z jakiego powodu?
Ważne jest również to, że ubezpieczyciel w ankiecie medycznej może zapytać nas o sposób spędzania wolnego czasu. Czemu ma służyć takie pytanie? Otóż, nasze hobby również może nieść za sobą spore ryzyko chorób lub kontuzji. Jeśli w wolnym czasie sklejamy modele samochodów, fotografujemy przyrodę lub gramy w brydża to jesteśmy narażeni w innym stopniu niż osoby, które trenują sporty walki, wspinaczkę skałkową lub skoki spadochronowe. Sport może nieść za sobą spore ryzyko kontuzji, ale również inwalidztwa, a także zgonu.
Ile kosztuje ubezpieczenie bez ankiety medycznej?
Istnieją ubezpieczenia, które nie wymagają wypełniania ankiety medycznej. Są to przede wszystkim polisy grupowe, dożywotnie oraz kupowane za pośrednictwem internetu, przy których obecność agenta ubezpieczeniowego nie jest konieczna.
Ubezpieczenie grupowe możemy nabyć w miejscu zatrudnienia, o taką możliwość warto zapytać pracodawcę. Taka polisa wymaga wyłącznie zapoznania się z treścią umowy. Nie jesteśmy zobowiązani do wypełniania ankiety medycznej. Oferta jest skierowana do szerokiej grupy osób w różnym wieku, przez co polisa zapewnia kompleksowy zakres ochrony. Przy tym ubezpieczeniu nie mamy jednak możliwości rezygnacji z części ochrony, nie mamy również wpływu na wysokość sumy ubezpieczenia.
Kolejnym przykładem ubezpieczenia, które nie wymaga ankiety medycznej, jest polisa bezterminowa, nazywana również dożywotnią. Jest to produkt, który jest skierowany do osób w późniejszym wieku.
Takie ubezpieczenie oferuje wąski zakres ochrony i niewysokie sumy ubezpieczenia. Zamiast standardowej ankiety medycznej, ubezpieczyciel może jednak zapytać w 2-3 pytaniach o ogólny stan zdrowia. Taką polisę można kupić również po ukończeniu 80 roku życia.
Jeszcze innym rozwiązaniem może być polisa zakupiona na odległość lub polisa online. Są to produkty, które mają niewiele do zaoferowania – ubezpieczyciel nie może ustalić ryzyka chorób oraz śmierci, co wpływa na niską sumę ubezpieczenia oraz mały zakres ochrony.
Ubezpieczenia na życie bez szczegółowej ankiety medycznej |
||
Rodzaj ubezpieczenia |
Grupowa |
Bezterminowa |
TU |
PZU |
4lifedirect |
Nazwa polisy |
P Plus |
Bezterminowe ubezpieczenie na życie |
SU |
Wybierana z kilku wariantów |
50 000 zł |
Wiek |
16-69 lat |
40-85 lat |
Zakres ochrony |
Można dodatkowo rozszerzyć |
Można dodatkowo rozszerzyć |
Czas trwania umowy |
12 miesięcy |
dożywotnio |
Oprac. własne na podstawie oferty i OWU.
Decyzja o rodzaju polisy należy wyłącznie do nas. Część osób może być zainteresowana zakupem ubezpieczenia ze względu na kredyt na mieszkanie, inni z kolei mogą chcieć zabezpieczyć swoich bliskich na wypadek własnej śmierci. Jeszcze innym może zależeć na spersonalizowanej ochronie, która będzie wspierać ich w wielu trudnych życiowych chwilach.
Ankieta medyczna może być zatem konieczna, ale nie należy jej się obawiać. Świadczy ona o jakości usług, jakie oferuje nam ubezpieczyciel.
Jeśli wypełnianie ankiety medycznej jest dla nas zbyt krępujące, możemy zdecydować się na zakup ubezpieczenia grupowego. Z całą pewnością nie zapewni nam ono tyle samo, co indywidualna polisa, ale i tak jest to zabezpieczenie na przyszłość dla nas oraz naszych bliskich. W sytuacji, gdy nasz pracodawca nie oferuje nam takiej możliwości – możemy zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia w ramach otwartej polisy grupowej, do której może przystąpić każdy.
Ubezpieczenie bez badań lekarskich i ankiety medycznej – czy warto?
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje nam nieco inne rozwiązanie w zakresie ubezpieczenia na życie. Dotyczy to zarówno zakresu ochrony, wysokości sumy ubezpieczenia, jak również formy zawierania umowy i ankiety medycznej czy też badań lekarskich. Z tego właśnie powodu najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie, jakie możliwości są dla nas dostępne.
Porównanie ofert może ułatwić nam decyzję, ponieważ możemy znaleźć kilka podobnych produktów o zupełnie różnych cenach. Dotyczy to również konieczności wizyty u lekarza lub ankiety medycznej. Każdy z nas może wybrać tę opcję, która jest dla niego bardziej komfortowa. Z pomocą porównywarki możemy nie tylko zaoszczędzić, ale i dotrzeć do wielu atrakcyjnych ofert.
Gdzie szukać dobrej polisy na życie?
Zakup ubezpieczenia to nie łatwa sprawa - na rynku obecnie funkcjonuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych, a każde z nich ma rozbudowaną ofertę polisową. Dobre ubezpieczenie na życie powinno zapewnić nam odpowiednią do naszych potrzeb ochronę, cenę uwzględniającą nasze możliwości finansowe oraz sumę ubezpieczenia, jakiej oczekujemy.Najlepszym sposobem na znalezienie dobrze dopasowanej polisy jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeniowej. Jest to narzędzie, które ułatwia znalezienie oferty w krótkim czasie, dzięki czemu nie musimy samodzielnie przeglądać ofert i wczytywać się w warunki umowy.
Wystarczy, żebyśmy poświęcili kilka minut na uzupełnienie formularza, w którym odpowiemy na pytania dotyczące tego, jakiego ubezpieczenia szukamy. Następnie podajemy numer telefonu, pod który zadzwoni do nas konsultant w celu omówienia przygotowanej oferty. Dzięki temu możemy zaoszczędzić zarówno swój cenny czas, jak i nasze pieniądze.
Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
2. Ubezpieczyciele w większości polis stosują ankietę medyczną, która zawiera od kilkunastu do kilkudziesięciu pytań
3. Wśród dostępnych ubezpieczeń na życie są również polisy ze skróconą ankietą, bez konieczności przeprowadzania badań lekarskich
4. Ubezpieczenie na życie bez badań lekarskich charakteryzuje się wąskim zakresem ochrony i niskimi sumami ubezpieczenia lub gotowym pakietem zdarzeń
FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia bez badań lekarskich
Czy za badania lekarskie w polisie na życie należy zapłacić?
Nie, badania lekarskie są bezpłatne, a kieruje na nie ubezpieczyciel. Firmy ubezpieczeniowe najczęściej współpracują z wybranymi placówkami medycznymi, dzięki czemu wizyta u lekarza nie będzie dla nas specjalnym utrudnieniem.
Czy nałogi mogą wpłynąć na cenę składki w ubezpieczeniu na życie?
Tak, używki w codziennym życiu mogą zwiększać ryzyko wielu chorób, a co za tym idzie – również śmierci. Nałogi mogą zatem wpłynąć na cenę ubezpieczenia. Używek nie należy jednak ukrywać w ankiecie medycznej lub podczas badania lekarskiego.
Czy przebyta ciężka choroba w przeszłości uniemożliwia zakup ubezpieczenia na życie?
Nie, przebycie ciężkiej choroby nie przekreśla możliwości nabycia ubezpieczenia. Może jedynie zwiększyć ryzyko wystąpienia poważnych chorób w przyszłości, a to może nieco wpłynąć na wysokość składki. Nie każda jednak choroba może mieć dla ubezpieczyciela znaczenie. Jeśli choroba miała miejsce ponad 10 lat wcześniej lub w dzieciństwie – taki fakt może nie wpływać na naszą polisę.
Stanisław Geremek Poznań
2018-02-12 23:45:52
ubezpieczenie na zycie to wielki szwindel, bylem ubezpieczony w avivie nie dosc ze podnosili ciagle skladki /8-9000 ,-na rok /to jeszcze je przejedli i na koncu jednostronie zerwali umowe.zarzadali badan lekarskich,i to jeszcze moge zrozumiec ,ale uwaga / tu jestem bezbronnym jeleniem / jezeli w ciagu dwoch lat od nich zachoruje ,to ich oszukalem i ubezpieczyciel nie wyplaci umowionej kwot7y , a to wie tylko Pan Bóg co bedzie za dwa lata . Uwaga na wszystkich cwaniakow bo inni nie sa lepsi.
Krzysztof
2021-10-04 17:45:53
Trzeba poswiecic czas i czytać te rozwleczone na 15stu stronach OgólneWarunkiUbezpieczenia żeby się nie wkopać w opłacanie polisy która niczego nie chroni. ...A co do komentaża Stanisława - Aviva faktycznie to dno. Staną na rękach zeby nic nie wypłacić.