Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie na życie dla bezrobotnych

Data aktualizacji: 29 CZE 2023

Średnia ocena: 4.60

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie na życie dla bezrobotnych
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

14 MAJ 2024
Posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może nam wiele ułatwić....
Porada img

Ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie?

07 MAJ 2024
Spora część pacjentów, która musi wykonać badanie rezonansem magnetycznym...
Porada img

Odszkodowanie za złamany, wyrwany ząb?

30 KWI 2024
Złamanie lub wyrwanie zęba może wymagać leczenia stomatologicznego z...
Porada img

Odszkodowanie za śmierć rodzica z polisy na życie - ile i kiedy przysługuje?

25 KWI 2024
Warto pamiętać o tym, że odszkodowanie za śmierć rodzica z polisy na...
Porada img

Jak wysokie odszkodowanie za złamany palec?

17 KWI 2024
Odszkodowanie za złamanie palca może wynosić zarówno 200 zł, jak i 2 000...
Porada img

Ubezpieczenie bezskładkowe - na czym polega?

09 KWI 2024
Decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, by w ten sposób...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Ubezpieczenie na życie dla bezrobotnych z pozoru wydaje się nie mieć sensu. Tymczasem zakup polisy przez osobę bezrobotną zapewnia ochronę finansową w wielu trudnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Zobacz w naszym artykule, dlaczego bezrobotny powinien kupić ubezpieczenie na życie.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty

  Które ubezpieczenie będzie najlepsze dla bezrobotnego? Jak uniknąć przepłacania za składkę? Podpowiadamy.
   

  Jakie ubezpieczenie dla bezrobotnych?


  Osoba posiadająca zatrudnienie na określonej umowie posiada również ubezpieczenie zdrowotne. Po utracie pracy ochrona z polisy nadal będzie działać, jeśli ubezpieczenie zostało wykupione w wariancie indywidualnym. Jeśli z kolei w grupowym przez pracodawcę, to w chwili odejścia z firmy z powodu redukcji etatu, ochrona wygasa. Ubezpieczyciel zaproponuje jeszcze kontynuację na zasadach indywidualnych, ale nie będzie to oferta tak przystępna cenowo jak „grupówka”.

  WAŻNE!
  Od momentu utraty pracy lub skończenia współpracy z pracodawcą w ramach umowy zlecenie ubezpieczony może korzystać z usług NFZ przez 30 dni.

  Dzisiejszy rynek ubezpieczeniowy posiada szeroki zakres ofert, dzięki czemu ceny ubezpieczeń również znacznie się od siebie różnią. Dlatego ubezpieczenie na życie bez pracy nie musi być obciążeniem finansowym ponad możliwości ubezpieczonego.

  Dla osoby, która kupi ubezpieczenie na życie bez stałej pracy, będzie ono formą pomocy w sytuacji, gdy:

  • ulegnie wypadkowi,
  • poważnie zachoruje,
  • będzie wymagać rehabilitacji po wypadku,
  • trafi do szpitala,
  • ulegnie trwałemu kalectwu.

  Jest to szczególnie ważna decyzja w sytuacji gdy posiadamy zobowiązania finansowe w postaci kredytu lub mamy na utrzymaniu dzieci.
   

  Co daje bezrobotnemu ubezpieczenie z urzędu pracy?


  Każdy bezrobotny podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego od momentu otrzymania statusu osoby bezrobotnej, pod warunkiem że nie jest objęty ubezpieczeniem z innego tytułu. Rejestracja w urzędzie pracy pozwala zyskać dostęp do bezpłatnej pomocy zdrowotnej — konsultacji lekarskich oraz badań. 

  Do ubezpieczenia z urzędu pracy można zgłosić członków rodziny, wtedy oni także zyskają prawo do świadczeń publicznej opieki zdrowotnej. Jako członka rodziny rozumie się: dziecko w wieku poniżej 18 lat (własne, małżonka, przysposobione, w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka albo obce, dla którego ustanowiono opiekę), wnuka, małżonka oraz krewnych i wstępnych bezrobotnego,  pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym.

  Ubezpieczenie z urzędu pracy jest dla wielu osób mniej atrakcyjne niż prywatna polisa. Wynika to przede wszystkim z długich kolejek do lekarzy specjalistów oraz faktu, iż taka forma ochrony nie gwarantuje wypłaty świadczenia za pobyt w szpitalu czy też długie leczenie. W przypadku prywatnego ubezpieczenia czas oczekiwania na wizytę u specjalisty oraz badania diagnostyczne jest znacznie krótszy, natomiast minusem może być wydatek rzędu od 30 zł miesięcznie — tyle wynosi składka za polisę, w zależności od wybranego zakresu ochrony.
   

  Czy można ubezpieczyć się w NFZ bez rejestrowania jako osoba bezrobotna? 


  Jak najbardziej, taka opcja jest możliwa. Wtedy trzeba jednak opłacać dobrowolną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W 2022 roku miesięczna podstawa jej wymiaru nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli 3,010 zł, natomiast sama składka nie może być niższa od 9% podstawy wymiaru składki obliczonej od kwoty 271 zł. To znacznie więcej niż cena prywatnej polisy na życie i zdrowie, którą można nabyć już od 30 zł miesięcznie. 

  Aby ubezpieczyć się w NFZ dobrowolnie i zyskać dostęp do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, należy wypełnić wniosek w odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Następnie trzeba zgłosić się do jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i złożyć tam wszystkie niezbędne dokumenty oraz uiścić opłatę dodatkową za okres bez ubezpieczenia zdrowotnego. Może ona wynieść od 20 do nawet 200% dochodów, w zależności od czasu trwania przerwy w opłacaniu składek. Wniosek o dobrowolne ubezpieczenie NFZ jest rozpatrywany w trybie natychmiastowym. 
   

  Ile kosztuje ubezpieczenie na życie? 


  Polisa na życie stanowi, w porównaniu z dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, niewielki wydatek. W przypadku większości towarzystw ubezpieczeniowych ceny polis zaczynają się nawet od 20 do 50 zł miesięcznie. Tak jest np. w Generali. Firma gwarantuje ubezpieczenie na wypadek śmierci oraz dodatkowe świadczenie w formie renty w cenie od 20 zł/miesięcznie. Uposażeni (wyznaczone przez płatnika składek osoby, którym przysługuje odszkodowanie z polisy) mogą liczyć na wypłatę świadczenia w pełnej wysokości już od 1 dnia ochrony. Dodatkowo Generali zapewnia świadczenia za pobyt w szpitalu spowodowany chorobą lub nieszczęśliwym wypadkiem oraz atrakcyjny program rabatowy (zniżki na ubezpieczenie domu lub mieszkania, OC i OC/AC, ubezpieczenie podróży i dziecka, a także na zakupy u partnerów firmy ubezpieczeniowej).

  W Allianz ubezpieczenie na życie i ochrona zdrowia kosztuje od 50 zł miesięcznie. Firma gwarantuje nawet 800 000 zł odszkodowania w sytuacji, gdy u płatnika składek zostanie zdiagnozowana poważna choroba. Otrzymane pieniądze można przeznaczyć nie tylko na leczenie, ale także na utrzymanie rodziny. Allianz pomaga również w leczeniu poza krajem. Nie dość, że jest ono finansowane do kwoty 2 000 000 euro, to jeszcze ubezpieczyciel organizuje wyjazd oraz pobyt w zagranicznej klinice.

  Tymczasem w Grupie Warta ubezpieczenie na życie dla całej rodziny kosztuje od 59 zł miesięcznie. Polisa zapewnia wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach — odszkodowanie można uzyskać zarówno z tytułu śmierci płatnika składek, jak i nieszczęśliwego wypadku, poważnego zachorowania,  pobytu w szpitalu, operacji, trwałego uszczerbku na zdrowiu lub powiększenia rodziny. Ubezpieczyciel przygotował wiele różnych wariantów do wyboru, dzięki czemu można dopasować produkt do własnych potrzeb. W ramach polisy dostępny jest również pakiet medyczny assistance oraz inne usługi przydatne po wypadku lub podczas nagłej choroby.
   

  Cena ubezpieczenia na życie na przykładzie ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych

  Nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego Nazwa ubezpieczenia Wysokość składki miesięcznej
  Generali ubezpieczenie na życie Dla Ciebie od 20 zł
  Allianz ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie od 50 zł
  Warta ubezpieczenie na życie dla Ciebie i rodziny od 59 zł

  Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych z 13.07.2022 r.

   

  Na co zwracać uwagę przy zakupie polisy na życie? 


  Podczas zakupu ubezpieczenia na życie warto brać pod uwagę nie tylko cenę polisy, ale także inne kryteria takie, jak: 
  • liczba osób, które da się objąć ochroną — w zależności od wybranego wariantu ochroną może zostać objęte życie płatnika składek, jego dziecka, małżonka, rodziców, a nawet teściów,
  • limity – niektóre firmy ubezpieczeniowe stosują ograniczenia związane z wiekiem płatnika składek (np. polisa jest dostępna wyłącznie dla osób poniżej 65 lat) lub liczbą dostępnych świadczeń (z konkretnego można skorzystać tylko raz w danym roku kalendarzowym). Przed zakupem warto sprawdzić dokładnie warunki danej oferty,
  • suma ubezpieczenia — jest to wysokość odszkodowania, które zostanie wypłacone, kiedy dojdzie do wystąpienia określonego zdarzenia wymienionego w umowie — im jest wyższa, tym większa będzie również cena ostateczna polisy,
  • zakres ochrony — ubezpieczenie może chronić jedynie na wypadek śmierci lub — jeśli jego zakres zostanie rozszerzony — także na wypadek innych sytuacji, np. nieszczęśliwego wypadku, poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu, operacji, trwałego uszczerbku na zdrowiu lub powiększenia rodziny. 
   
  Przed zakupem polisy na życie warto sprawdzić opinie na temat firmy ubezpieczeniowej. Bardzo ważne kryteria to: dobry kontakt z ubezpieczycielem, terminowość w wypłacaniu odszkodowań oraz nieskomplikowana procedura zgłaszania roszczeń

  — mówi ekspertka portalu rankingubezpieczennazycie.pl, Ewelina Ratajczak. 

  W OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) znajduje się również zapis o wyłączeniach odpowiedzialności, czyli sytuacjach, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia. Przykładowe z nich to: 
  • poddanie się zabiegom o charakterze medycznym poza kontrolą lekarza, 
  • popełnienie lub usiłowanie popełnienia przestępstwa, 
  • prowadzenie pojazdu mechanicznego bez odpowiednich uprawnień lub niedopuszczonego do ruchu drogowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,
  • śmierć podczas wypadku samochodowego spowodowanego prowadzeniem auta pod wpływem alkoholu,
  • udział w aktach terroryzmu, rozruchach i zamieszkach, działaniach wojennych lub zbrojnych, 
  • udzielenie nieprawdziwych odpowiedzi w ankiecie dotyczącej stanu zdrowia,
  • uprawianie niebezpiecznych sportów,
  • zatajenie istotnych informacji na temat stanu zdrowia, 
  • zgon w następstwie zatrucia substancjami stałymi, cieczami, oparami lub gazami trującymi,
  • śmierć w wyniku spożycia alkoholu, środków odurzających lub psychotropowych niezaleconych przez lekarza.
   

  Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie na życie?  


  Dobrej polisy na życie można poszukać samodzielnie lub korzystając z pomocy znajomego posiadającego wiedzę w zakresie terminologii typowej dla branży ubezpieczeniowej. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest również skorzystanie z tak zwanego kalkulatora polis. To narzędzie online, które przeprowadza krótki wywiad z zainteresowanym, zbiera informacje na temat jego potrzeb tak, by następnie przeprowadzić automatycznie selekcję ofert dostępnych na rynku.

  Finalnie przyszły płatnik składek otrzymuje jedynie kilka ofert spełniających jego oczekiwania w jak największym stopniu. Po ich przeanalizowaniu może się umówić na niezobowiązujące spotkanie z agentem wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego lub skontaktować się ze wszystkimi z nich i porównać propozycje samodzielnie.

   

   

  Porównaj ceny

  Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
   

  Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich, także gdy jesteś bez pracy. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

  To warto wiedzieć
  1. Bezrobotny ma do wyboru 3 możliwości ubezpieczenia – rejestrując się w Urzędzie Pracy, bez rejestrowania w NFZ, indywidualnie z polisy na życie

  2. Ubezpieczenie bezrobotnego z Urzędu Pracy jest bezpłatne, ale ogranicza się tylko do wizyt lekarskich i wykonania badań

  3. Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ bez rejestrowania się jako osoba bezrobotna kosztuje co najmniej 472,39 zł miesięcznie (2020 r.)

  4. Indywidualna polisa na życie zapewnia oprócz wizyt i badań wsparcie finansową w razie pobytu w szpitalu czy operacji

  FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na życie dla bezrobotnych

  1. Ile kosztuje polisa na życie dla osoby bez pracy?

   W przypadku większości TU ceny polis zaczynają się już od 20 do 50 zł miesięcznie. Ubezpieczenie na wypadek śmierci oraz dodatkowe świadczenie w formie renty są dostępne w Generali w cenie od 20 zł/miesięcznie, tymczasem Allianz oferuje ochronę na życie połączone z ochroną zdrowia od 50 zł. Natomiast ubezpieczenie na życie dla całej rodziny w Grupie Warta to wydatek rzędu od 59 zł za miesiąc.

  2. Czego dotyczy ochrona w polisie na życie?

   To zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia. W wersji podstawowej polisa na życie zapewnia wsparcie finansowe, gdy dojdzie do śmierci płatnika składek. Pieniądze otrzymują uposażeni, czyli osoby wskazane przez ubezpieczonego. Natomiast jeśli zakres polisy zostanie rozszerzony, może ona zabezpieczać również na wypadek wystąpienia innych trudnych sytuacji, na przykład nieszczęśliwego wypadku, poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu, operacji, trwałego uszczerbku na zdrowiu lub powiększenia rodziny.

  3. Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na życie, nie mając zatrudnienia?

   Polisa na życie pozwala zabezpieczyć finansowo płatnika składek oraz jego bliskich. Wsparcie finansowe przydaje się w różnych, często trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach życiowych. Dzięki niemu nie tylko można opłacić koszty specjalistycznego leczenia, ale również utrzymać rodzinę i spłacić bieżące zobowiązania.

  4. Czy po utracie pracy tracę również ubezpieczenie grupowe?

   Ochrona z polisy działa po utracie pracy, jeśli ubezpieczenie zostało wykupione w wariancie indywidualnym. Natomiast w przypadku ubezpieczeń grupowych (nabywanych za pośrednictwem pracodawcy) ochrona wygasa, chyba że płatnik składek zdecyduje się na kontynuację polisy na zasadach indywidualnych. Wtedy należy jednak dopytać o warunki, ponieważ może się okazać, że takie rozwiązanie jest niekorzystne.

  5. Co zrobić w razie trudności z opłacaniem składki miesięcznej?

   W przypadku gdy pojawiły się chwilowe problemy z płatnością, warto zgłosić taką sytuację w TU. Firma może zaproponować zmianę częstotliwości płacenia składki, np. z rocznej na miesięczną, która stanowi nieduży jednorazowy wydatek. Czasami zdarza się również, że ubezpieczyciel wyraża zgodę na modyfikację warunków i wprowadzenie na pewien czas umowy bezskładkowej.

  6. Jak wysokie odszkodowanie przysługuje osobie, która ma wykupione ubezpieczenie?

   To zależy od oferty danego TU oraz ceny polisy. Wysokość odszkodowania może wynieść zarówno 50 000, jak i 200 000, a nawet 1 000 000 zł. Poza odszkodowaniem z tytułu śmierci firma ubezpieczeniowa może zagwarantować również dodatkowe świadczenia, np. z powodu pobytu w szpitalu lub z przeznaczeniem na leczenie za granicą.

  Adrianna Chruściel

  Odpowiedzialna za treści dotyczące ubezpieczeń na życie. Copywriterka z zamiłowania i pasji. Od 5 lat dzieli się swoją wiedzą i przekazuje ją dalej. Lubi kryminały i dobry film, a w swoim czasie wolnym stawia na rozwój osobisty.

  Wasze komentarze (1)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  anna jara

  2021-05-11 13:10:22

  dzien dobry chcialam wykupic ubezpieczenie dla osoby bezrobotnej na pobyt w szpitalu

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu