Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Porównaj cenySpis treści
Zakup ochrony na miesiąc będzie oznaczać jednorazową składkę, jednak w przeciwieństwie do składki rocznej – zamiast kilkuset złotych, zapłacimy kilkadziesiąt. Jednak czy takie rozwiązanie może zapewnić nam jakieś dodatkowe korzyści?Ubezpieczenie na miesiąc w polisie życiowej – zalety i wady
Zakup ubezpieczenia na życie jest możliwy, ale musimy pamiętać o tym, że takie rozwiązanie może nie być za bardzo korzystne.Atutem ubezpieczenia się na miesiąc jest niewysoka składka. Za taką polisę zapłacimy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych z góry, co zależy oczywiście od wybranej przez nas sumy ubezpieczenia oraz zakresu ochrony.
Jednak znaczącą wadą w ubezpieczeniu na życie na miesiąc jest czasowe wyłączenie odpowiedzialności, czyli karencja. Jest to forma zabezpieczenia dla ubezpieczyciela, która może uniemożliwić nam otrzymanie odszkodowania. Minimalny czas karencji to najczęściej 1 miesiąc i może dotyczyć np. świadczenia z tytułu operacji chirurgicznej.
Karencja stanowi inny okres czasu dla każdego zdarzenia polisowego, zatem karencja dotycząca poważnego zachorowania może wynosić 3 lub 6 miesięcy, ale już karencja dotycząca samobójstwa – 24 miesiące. Jeśli zatem dojdzie do zdarzenia polisowego przed upływem karencji – ubezpieczony lub uposażeni mogą nie otrzymać świadczenia.
Karencja w polisie na życie
Zdarzenie polisowe | Karencja - w miesiącach |
PZU Start w Dorosłość |
|
Śmierć rodzica | 36 |
Assistance medyczne na poważne zachorowanie | 36 |
Poważne zachorowanie | 36 |
Samobójstwo | 24 |
Generali Ubezpieczenie na Życie dla małych i średnich firm |
|
Urodzenie dziecka | 6 |
Operacje chirurgiczne | 3 |
Poważna choroba | 3 |
Pobyt w szpitalu | 1 |
Nationale Nederlanden Grupowe ubezpieczenie na życie |
|
Pobyt w sanatorium | 9 |
Śmierć w wyniku NW | 6 |
Poważne zachorowanie | 3 |
Specjalistyczne leczenie | 3 |
Pobyt małżonka w szpitalu | 2-6 |
Tabela 1. Oprac. na podstawie informacji zawartych w OWU
Co daje ochrona na miesiąc w ubezpieczeniu na życie?
Zadaniem polisy na życie w podstawowym zakresie – jest ochrona na wypadek nagłej śmierci ubezpieczonego. Gdy ubezpieczony umrze, ubezpieczyciel wskazanym w umowie osobom (bliskim lub innym dowolnie wybranym) wypłaca należne odszkodowanie. Jest to minimalny zakres ochrony, na jaki możemy się zdecydować, a nasz wybór dotyczy przede wszystkim wyboru wysokości sumy ubezpieczenia.Taki rodzaj ochrony wiąże się z umową na minimum rok, jednak najczęściej jest to okres 5, 10 czy nawet 30 lat. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne dla tych osób, które wychowują małe dzieci, mają na utrzymaniu rodzinę oraz posiadają spore zobowiązania finansowe, np. w postaci wysokiego kredytu.
Jednak zakres ochrony można dowolnie rozszerzyć poprzez zakup umów dodatkowych. Nasza ochrona może zatem obejmować pobyt w szpitalu, uszczerbek na zdrowiu, niezdolność do pracy, wypadki, poważne zachorowanie czy operacje chirurgiczne. Gdy wystąpi zdarzenie, które zostanie objęte ochroną, to my otrzymujemy świadczenie z polisy.
Warto dodać, że oprócz pieniędzy, ubezpieczyciel może nam również pomóc w ramach pakietu assistance i zapewnić np. dowóz leków, transport medyczny czy pomoc domową po okresie hospitalizacji.
W umowach dodatkowych również obowiązuje karencja, co oznacza, że zdarzenie polisowe musi mieć miejsce w określonym odstępie czasowym od zawarcia umowy. To może być na przykład 60 dni, a czas będzie różnił się w zależności od wybranego przez nas towarzystwa ubezpieczeniowego.
Jakie warunki ubezpieczenia na życie na miesiąc?
Ubezpieczenie na życie jest produktem, który wiąże się z umową długoterminową. Najkrótszy oferowany czas ochrony to 12 miesięcy, maksymalnie za to możemy zostać objęci ochroną na 30 lat. Istnieją również polisy bezterminowe, które są skierowane do osób starszych. Takie rozwiązanie charakteryzuje brak ankiety medycznej, wąski zakres ochrony i niska suma ubezpieczenia.Teoretycznie zakup indywidualnego ubezpieczenia na życie na miesiąc jest możliwe, ale pod kilkoma warunkami:
- zawarta umowa będzie dotyczyła przynajmniej rocznej ochrony,
- wybierzemy miesięczną częstotliwość opłacania składek,
- zrezygnujemy z ochrony przed upływem pierwszego miesiąca (wypowiedzenie umowy),
- zrezygnujemy z ochrony po upływie pierwszego miesiąca (brak kolejnej składki).
Przed przystąpieniem do ubezpieczenia zdrowotnego powinniśmy zwrócić uwagę na warunki umowy – na jaki okres umowa jest zawierana i czy ubezpieczyciel nie przewiduje kar finansowych za zrezygnowanie przez końcem umowy.
Ubezpieczenie na miesiąc – które opłaca się, a które nie?
Kupno ubezpieczenia na życie na miesiąc nie jest korzystnym krokiem z uwagi na duże prawdopodobieństwo występowania karencji. Zakupiona ochrona niewiele w takiej sytuacji nam może zaoferować. Jeżeli jesteśmy jednak bardzo zdeterminowani i zdecydowani na takie konkretnie rozwiązanie, zobaczmy co oferują nam poszczególne polisy.Ubezpieczenie indywidualne na miesiąc – sami decydujemy o zakupie polisy oraz jej ostatecznym kształcie, wybieramy wysokość SU, zakres ochrony oraz czas trwania umowy – nasza umowa może zatem trwać od 12 miesięcy do 10 czy nawet 30 lat. W sytuacji, gdy zależy nam, by ochrona trwała miesiąc, możemy wypowiedzieć ją po miesiącu lub przestać opłacać składki, w efekcie czego umowa z czasem zostanie rozwiązana.
W efekcie rzeczywiście zapłacimy za polisę niewiele, ale ryzykujemy brak otrzymania odszkodowania ze względu na karencje – szczególnie obecne w umowach dodatkowych do podstawy.
Ubezpieczenie grupowe na miesiąc – w polisie grupowej umowę podpisujemy na okres 12 miesięcy, po czym możemy ją przedłużyć o kolejny rok. Umowa zawierana przez pracodawcę może zostać wypowiedziana w sytuacji, gdy taką chęć zgłosimy pracodawcy.
Ochrona, jaką zapewnia nam „grupówka” nie ma uzasadnienia finansowego. Taka polisa (w szkole dla dziecka czy w miejscu pracy dla dorosłego) kosztuje często poniżej 100 zł rocznie. Dodatkowo niektórzy pracodawcy wliczają koszt ubezpieczenia do pakietu socjalnego, przez co sama polisa jest darmowa lub częściowo finansowana kosztując grosze.
Ubezpieczenie ochronne na miesiąc – w tym przypadku umowa zawierana jest na okres od 12 miesięcy do kilku lat, w zależności od wybranej oferty. Rozwiązanie umowy zgłaszamy bezpośrednio ubezpieczycielowi.
Sytuacja jest tutaj analogiczna, jak przy indywidualnej polisie na życie. Ubezpieczenie na miesiąc jest możliwe, ale odszkodowanie przysługuje głównie w wariancie podstawowym – z uwagi na karencje w rozszerzeniach.
Ubezpieczenie oszczędnościowe na miesiąc – to polisa, która ma być sposobem oszczędzania na przyszłość dziecka (polisa posagowa) lub osoby dorosłej (polisa na życie i dożycie). Zakup polisy oraz zmiana zdania po miesiącu wymaga od nas kontaktu z ubezpieczycielem.
Pomysł z ubezpieczeniem oszczędnościowym na miesiąc jest zupełnie nietrafiony. Przede wszystkim nie otrzymamy całości wpłaconej kwoty, a poza tym przez tak krótki okres czasu polisa nie spełni swojej roli, czyli zgromadzenia środków – te można wypłacić po minimum 5 latach lub dożyciu do wskazanego w umowie okresu, w zależności od wybranego wariantu.
Ubezpieczenie inwestycyjne na miesiąc – w przypadku tego ubezpieczenia część wpłacanej składki jest inwestowana w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe (UFK), a dzięki temu po latach możemy wypracować zysk.
Inwestycyjna polisa na miesiąc to również zły pomysł. Z tych samych powodów, co w polisie oszczędnościowej.
Ubezpieczenie online na miesiąc – takie rozwiązanie umożliwia zakup praktycznie każdemu, ponieważ przy takim rozwiązaniu brak szczegółowej ankiety medycznej. Polisę możemy kupić bez kontaktowania się z agentem. Wystarczy przesłanie wymaganych dokumentów. Ograniczeniem jest za to wiek ubezpieczonego, zakres ochrony i sumy ubezpieczenia.
Z uwagi na zakres ochrony ograniczony do jednego zdarzenia (zgon),pomysł ubezpieczenia się tylko na miesiąc może okazać się niewłaściwą inwestycją. Trzeba także liczyć się z karencją.
Ubezpieczenie na życie ma zabezpieczyć finansowo nas oraz naszych bliskich w wielu różnych trudnych momentach życia przez różny okres czasu. Jednak przed samym zakupem polisy warto zwrócić uwagę na cenę, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Polisa na życie na miesiąc będzie rozwiązaniem o zdecydowanie niższej składce
2. Minimalny czas zawarcia umowy to 12 miesięcy
3. Ochrona na miesiąc wymaga podpisania umowy oraz jej wypowiedzenia po upłynięciu 30 dni
4. Bardziej korzystnym rozwiązaniem od polisy na życie, może okazać się polisa zdrowotna
Wasze komentarze (0)