Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 30 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie na życie po zawale serca - czy można kupić?

Data aktualizacji: 04 GRU 2020

Średnia ocena: 4.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie na życie po zawale serca - czy można kupić?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

29 LIS 2022
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?

21 WRZ 2022
Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka zapewnia pomoc finansową w...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

31 SIE 2022
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

31 SIE 2022
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Uraz kręgosłupa - na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?

29 SIE 2022
Uraz kręgosłupa miewa bardzo poważne skutki. Jeśli doszło do poważnego...
Porada img

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka - ile wynosi?

26 SIE 2022
Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka przydaje się w sytuacji, gdy...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Co w sytuacji, gdy przeszliśmy już zawał serca, a chcemy zawrzeć umowę polisy na życie? Czy ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam sprzedaży polisy albo zawyżyć składkę? Sprawdzamy te i inne informacje związane z poważnym zachorowaniem przyszłego ubezpieczonego.
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  Na zawał serca w Polsce umiera rocznie 15 tys. osób i ok. 7,5 mln na całym świecie. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę te statystyki, pytając o przebyty zawał czy zawały serca już na etapie ankiety medycznej.
     
  W polisach na życie ochrona finansowa w razie zawału serca wymaga rozszerzenia umowy. Wtedy możemy liczyć na odszkodowanie dla siebie lub naszych bliskich w razie:
  • zgonu, który został wywołany przez zawał serca,
  • trwałego uszczerbku na zdrowiu, którego przyczyną był zawał serca,
  • zdiagnozowania zawału serca.


  Co oznacza zawał serca dla ubezpieczyciela?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj bardzo dokładnie precyzują zawał serca w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Dzięki temu jako ubezpieczeni nie mamy wątpliwości co do tego, czy przysługuje nam odszkodowanie z tego tytułu.

  PZU definiuje zawał serca jako uszkodzenie części mięśnia sercowego w wyniku ostrego niedokrwienia.
  Nationale Nederlanden opisuje zawał serca jako martwicę części mięśnia sercowego wywołaną nagłym przerwaniem lub istotnym zmniejszeniem dopływu krwi do określonego obszaru mięśnia sercowego.

  W definicjach zawału serca, które można znaleźć w dokumentach OWU powtarza się kilka elementów, które muszą być spełnione, aby rozpoznanie zawału serca kwalifikowało się do wypłaty świadczenia:
  • wystąpienie zawału serca musi zostać potwierdzone przez lekarza kardiologa lub internistę,
  • musi nastąpić znaczące podwyższenie stężenia markerów martwicy mięśnia sercowego (troponina T, troponina I, CKMB mass) powyżej wartości referencyjnych dla danego laboratorium,
  • musi nastąpić co najmniej 1 objaw z: ból w klatce piersiowej (kliniczne niedokrwienie), świeże zmiany w zapisie EKG (potwierdzenie tzw. świeżego zawału serca) lub ECHO serca (nowe odcinkowe zaburzenia kurczliwości w badaniach obrazowych).
  Wystąpienie zawału serca w ujęciu powyższych wytycznych będzie podstawą do ubiegania się o odszkodowanie w sytuacji, gdy nasza polisa na życie obejmuje ochroną od poważnego zachorowania.

  WAŻNE!
  Zawał serca nie jest nieszczęśliwym wypadkiem.


  Zawał serca a ankieta medyczna

  Towarzystwo ubezpieczeniowe przed zawarciem umowy poprosi nas o wypełnienie ankiety medycznej. Celem ankiety medycznej jest ustalenie naszego obecnego stanu zdrowia oraz obliczenie ryzyka, jakie nas dotyczy. Każdy z nas jako klient towarzystwa ubezpieczeniowego jest rozpatrywany indywidualnie w kwestii ryzyka, ponieważ różnimy się od siebie nie tylko wiekiem, ale również wykonywanym zawodem, kondycją, sposobem spędzania wolnego czasu oraz ogólnymi predyspozycjami zdrowotnymi.

  Przykładowo – jeśli do ubezpieczyciela zgłosi się dwóch 40-latków, z czego jeden z nich będzie cierpiał na wysokie ciśnienie tętnicze oraz otyłość, a drugi będzie aktywnie uprawiał sport i dotychczas nie chorował poważniej – ich ryzyko zawału serca oraz innych poważnych schorzeń będzie znacząco się od siebie różniło.

  W sytuacji, gdy przeszliśmy już wcześniej zawał serca, mamy obowiązek poinformować o tym naszego ubezpieczyciela w ankiecie medycznej. Chęć ukrycia tego faktu będzie działać na naszą niekorzyść, ponieważ przy weryfikacji roszczenia w późniejszym czasie, ubezpieczyciel będzie mieć wgląd do naszej pełnej dokumentacji medycznej. W sytuacji, gdy ubezpieczyciel dowie się o naszych wcześniejszych problemach kardiologicznych – może odmówić wypłaty świadczenia z powodu wyłączenia odpowiedzialności, które również jest dokładnie sprecyzowane w umowie.

  Przebycie zawału przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej nie wyklucza nas z możliwości zakupu polisy, jednak musimy pamiętać o tym, że może wpłynąć na naszą składkę. Cena polisy może być zatem nieco droższa.


  Jak kupić polisę po zawale? Przykłady ubezpieczeń bez ankiety medycznej

  W internecie można znaleźć coraz więcej ogłoszeń ofert ubezpieczeniowych, które gwarantują brak ankiety medycznej lub skróconą ankietę medyczną. Są to oferty online i najczęściej dotyczą polis bezterminowych czyli produktów dedykowanych seniorom.

  Takim produktem może być np. Aviva Smart Life, 4Life Direct lub Życie Direct. Są to ubezpieczenia, które zabezpieczą nas bez konieczności wypełnienia ankiety medycznej, jednak z dość niską sumą ubezpieczenia oraz dość wysoką jak na tę sumę – składką miesięczną.

  Przykładowo, Aviva Smart Life oferuje ochronę od 21 zł miesięcznie i na maksymalną ochronę w wysokości 100 000 zł. Nie jest to zatem wysoka suma ubezpieczenia, a należy pamiętać o tym, że składka będzie tym wyższa, im więcej mamy lat przystępując do zakupu polisy oraz im wyższą sumę ubezpieczenia wybierzemy.


  Kiedy przyda się polisy na życie po zawale serca?

  By dobrze zobrazować system wsparcia, jaki można otrzymać z polisy na życie w przypadku zawału serca – posłużmy się przykładem konkretnej polisy. Za przykład weźmy produkt oferowany przez grupę PZU – Wsparcie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu po zawale serca lub krwotoku śródmózgowym.
  Jest to ubezpieczenie dodatkowe w ramach polisy grupowej dla pracowników firm. Na polisę zdecydować się mogą osoby, które nie ukończyły 69 roku życia. Warunkiem jest również posiadanie polisy podstawowej P Plus lub PZU Ochrona Max.

  Ubezpieczenie PZU obejmuje nas ochroną na najbliższe 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejny rok.

  Ubezpieczyciel gwarantuje wypłatę świadczenia z tytułu konsekwencji, jakie mogą pojawić się z tytułu zawału serca lub udaru mózgu. Pieniądze z polisy można przeznaczyć na leczenie lub kosztowną rehabilitację lub na niezbędny do ćwiczeń sprzęt. Świadczenie może również zostać wykorzystane jako wsparcie dla budżetu domowego w sytuacji, gdy np. jesteśmy jedynym żywicielem rodziny, a nasz stan zdrowia uniemożliwia nam pracę.

  Dzięki temu pracownik zyskuje wsparcie finansowe, które pozwala szybciej wrócić do zdrowia.


  Kiedy za zawał serca nie dostaniemy odszkodowania?

  Chociaż większość towarzystw ubezpieczeniowych obecnych na rynku oferuje pomoc finansową w razie zawału serca, to wypłata odszkodowania będzie możliwa po spełnieniu określnych warunków. Głównym z nich jest dobry stan zdrowia. Jeśli zatem zawał serca był skutkiem wad wrodzonych i schorzeń będących ich skutkiem, z otrzymaniem odszkodowania możemy mieć problem.

  Inne typowe ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności przy zawale serca to:
  • konsekwencja wojny, działań wojennych lub stanu wojennego,
  • aktywne i dobrowolne uczestnictwo ubezpieczonego w aktach przemocy, terroryzmu, zamieszkach lub rozruchach,
  • spożycie przez ubezpieczonego alkoholu (rozumianego jako stężenie alkoholu we krwi co najmniej 0,2 promila albo obecność alkoholu w wydychanym powietrzu co najmniej 0,1 mg w 1 dm sześciennym),
  • pozostawanie przez ubezpieczonego pod wpływem środków odurzających lub psychotropowych niezaleconych przez lekarza,
  • usiłowanie lub popełnienie przestępstwa przez ubezpieczonego, próby samobójczej, świadome samookaleczenie lub okaleczenie na własną prośbę, niezależnie od stanu poczytalności,
  • uprawianie niebezpiecznych sportów lub aktywności fizycznych albo udziału w niebezpiecznych zajęciach sportowych lub aktywnościach fizycznych.
  Za niebezpieczne sporty, zajęcia sportowe oraz aktywności fizyczne uznaje się: baloniarstwo, lotniarstwo, paralotniarstwo, szybownictwo, motolotniarstwo, sporty motorowe i motorowodne (uprawiane pojazdami niezależnie od pojemności silnika), sporty walki, sporty spadochronowe, wspinaczkę wysokogórską lub skałkową, speleologię, skoki do wody, nurkowanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu, skoki na elastycznej linie (bungee jumping), rafting i wszystkie jego odmiany, żeglarstwo morskie, kite-surfing, off-road skiing/heliskiing, kaskaderstwo, jazdę na quadach oraz udział w zawodach sportowych poza lekkoatletyką i pływaniem oraz udziałem w szkolnych zawodach sportowych.

  PAMIETAJ!
  Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli zawał serca lub jego następstwa zostały zdiagnozowane lub były leczone u ubezpieczonego przed zawarciem polisy na życie. A także były następstwem schorzeń lub stanów chorobowych zdiagnozowanych, leczonych lub których leczenie zalecono w okresie np. 5 lat.

  Poniżej sprawdziliśmy przykładowe sytuacje w 10 polisach na życie różnych towarzystw, kiedy ubezpieczony, mimo zawału serca, nie otrzyma odszkodowania. Ani uposażeni, jeśli zawał serca spowodował zgon ubezpieczonego.


  Wyłączenia odpowiedzialności dotyczące zawału serca

  TU Polisa  
  Kiedy świadczenie za zawał jest niższe lub niemożliwe
   
  PZU  
  Dodatkowe ubezpieczenie na wypadek ciężkich chorób
  50% SU za zawał serca bez utrwalonych zaburzeń kurczliwości
  Aegon  
  Dodatkowe ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania
   
  zawał serca o nieokreślonym czasie wystąpienia lub zawał serca, który nie był pierwszym zawałem serca
  ubezpieczonego
  Allianz Plan pełnej ochrony
  jeśli przyczyną zawału były czynniki mechaniczne, toksyczne, zapalne lub naciek
   
  Aviva Twoje Życie  
  brak świadczenia za zgon ubezpieczonego z powodu zawału serca w ciągu 14 dni od zdiagnozowania
   
  AXA Ochrona z Plusem  
  świadczenie za zawał serca wyklucza wypłatę za angioplastykę wieńcową, kardiomiopatię lub pomostowanie (by-pass) naczyń wieńcowych
   
  Compensa Między Nami  
  zawał serca w wyniku lekomanii, choroby lub zatrucia się ubezpieczonego przez
  spożywanie alkoholu lub środków odurzających.
   
  Generali Generali, z myślą o życiu PLUS  
  zawał wystąpił  w ciągu 90 dni od zawarcia umowy
   
  InterRisk Moja Rodzina  
  50% SU za zgon w wyniku zawału w ciągu 12 miesięcy od zdiagnozowania
   
  Nationale Nederlanden Umowa dodatkowa na wypadek
  poważnych chorób – bez nowotworów
   
  zawałem nie są epizody
  dławicowego bólu w klatce piersiowej
  i wszelkie zespoły wieńcowe oraz pozostałe przyczyny wzrostu stężenia markerów martwicy
  mięśnia sercowego (zator tętnicy płucnej czy zapalenie mięśnia sercowego
   
  Uniqa
  Pakiet Bezpieczeństwa

  zawał z powodu zarażenia wirusem HIV
   
  Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie OWU.

  Należy pamiętać przed zakupem ubezpieczenia, by przeczytać dokładnie całą umowę ubezpieczeniową. Ważnym punktem do sprawdzenia przez nas jest zapis o wyłączeniach odpowiedzialności, które precyzują w jakich okolicznościach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia. Oznacza to, że istnieją okoliczności np. zawału serca, w których nie otrzymamy odszkodowania.
   
  Ubezpieczenie na życie ma za zadanie zapewnić nam oraz naszym bliskim pomoc finansową w sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia naszego życia i zdrowia. Przed zakupem należy jednak pamiętać o tym, że ważna jest również cena takiej polisy, dlatego, aby nie przepłacić za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Ubezpieczenie na życie może zapewnić nam ochronę również na wypadek zawału serca

  2. Świadczenie z polisy z tytułu zawału serca można przeznaczyć na dowolny cel, w tym również drogie leczenie, rehabilitację lub utrzymanie dotychczasowego poziomu życia

  3. Zatajenie informacji o przebytym wcześniej zawale serca może skutkować brakiem odszkodowania w przyszłości

  4. Porównanie ofert ubezpieczeniowych pozwoli nam znaleźć najlepszą ofertę oraz zaoszczędzić sporo czasu i środków finansowych
  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu