Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 26 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie posagowe - czym jest i czy warto je wykupić?

Data aktualizacji: 24 KWI 2023

Średnia ocena: 4.60

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie posagowe - czym jest i czy warto je wykupić?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Jak wysokie odszkodowanie za złamany palec?

17 KWI 2024
Odszkodowanie za złamanie palca może wynosić zarówno 200 zł, jak i 2 000...
Porada img

Ubezpieczenie bezskładkowe - na czym polega?

09 KWI 2024
Decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, by w ten sposób...
Porada img

Odszkodowanie za śmierć babci, dziadka - komu się należy i jak je uzyskać

04 KWI 2024
Jedną z bardzo smutnych okoliczności w życiu jest śmierć bliskich osób, w...
Porada img

Badanie wzroku - ile kosztuje prywatnie i jak przebiega?

03 KWI 2024
W świecie, gdzie nasze oczy są codziennie wystawione na próbę przez długie...
Porada img

Uraz barku a odszkodowanie

03 KWI 2024
Uraz ciała może stanowić podstawę do tego, abyś otrzymał świadczenie z...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamany nos?

22 MAR 2024
Złamany nos to nie tylko przykry i nieprzyjemny uraz, ale może też mocno...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Ubezpieczenie posagowe zapewnia dziecku cenne wsparcie finansowe w momencie wkraczania w dorosłość. Tego typu produkty polegają na oszczędzaniu kapitału, a następnie jego wypłacie po ukończeniu przez osobę ubezpieczoną 18. roku życia. Ile kosztują? Jak wybrać najlepszą polisę posagową dla dziecka? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  Jak wynika z raportu GUS, w Polsce co roku rodzi się od 140 tys. do nawet 260 tys. dzieci. Od pierwszych chwil mogą być one chronione polisą posagową. Pozwala ona zgromadzić pieniądze i jednocześnie ochronić dziecko na wypadek przedwczesnej śmierci rodziców. Kilkadziesiąt tysięcy czy nawet kilkanaście tysięcy złotych — to wystarczająca kwota, by zacząć dorosłe życie, zmienić miejsce zamieszkania, rozpocząć studia na wymarzonej uczelni czy zwiedzić spory kawałek świata.
   


  Czym jest polisa posagowa?

  Ubezpieczenie posagowe jest polisą, która ma zapewnić środki finansowe dziecku wkraczającemu w dorosłe życie. Wykupienie ubezpieczenia jest możliwe, dopóki dziecko nie ukończy 18. roku życia. Może tego dokonać rodzic lub prawny opiekun, jak również dziadkowie czy rodzice chrzestni.
   
  Umowa polisowa najczęściej zawierana jest na okres od kilku do nawet kilkunastu lat. Zgromadzone pieniądze mogą zostać przeznaczone na dowolnie wybrany cel — wesele, naukę czy mieszkanie. Polisy posagowej nie należy jednak mylić z polisą ochronną, bo różnią się one praktycznie pod każdym względem.

  Polisa posagowa i ochronna - różnice

    Ubezpieczenie posagowe
  Ubezpieczenie ochronne
   
  Cel ubezpieczenia ochrona i oszczędzanie
  ochrona
   
  Liczba osób 1
  1-10
   
  Wiek ubezpieczonego od narodzin do 25 lat
  od 15 do 70 lat
   
  Czas trwania od 5 do 25 lat
  co najmniej 12 miesięcy
   
  Tab. 1. Oprac. własne.
   


  Jak działa ubezpieczenie posagowe? 

  Polisa posagowa działa w bardzo prosty sposób. Ubezpieczający podczas podpisywania umowy wskazuje dziecko, które będzie objęte ochroną, a następnie wpłaca regularnie składki na poczet przyszłej wypłaty środków. Na koniec umowy (w momencie osiągnięcia przez potomka wieku pełnoletniego) pieniądze z ubezpieczenia są wypłacane i można je przeznaczyć na dowolny cel — od kupna mieszkania, przez sfinansowanie studiów, po pokrycie bieżących wydatków. Natomiast jeśli w międzyczasie dojdzie do śmierci płatnika składek, towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje obowiązek odprowadzania składek w jego imieniu.  
   

  Jak długo trwa polisa posagowa?

  Polisa posagowa to produkt długoterminowy. Umowę podpisuje się zwykle na czas od 5 do 25 lat. Dla ubezpieczeń długoterminowych charakterystyczna jest tzw. indeksacja składki, czyli podnoszenie opłat o wskaźnik inflacji — dzięki temu pieniądze gromadzone na poczet dziecka z biegiem lat nie tracą na wartości.  
   

  Co zawiera polisa posagowa dla dziecka? 

  Polisa posagowa w wersji klasycznej gwarantuje wypłatę określonej kwoty na koniec okresu wskazanego w polisie (kiedy dziecko objęte ochroną osiągnie pełnoletniość). Natomiast jeżeli w czasie trwania umowy dojdzie do zgonu płatnika składek, ubezpieczyciel uiszcza wpłaty w jego imieniu. Ubezpieczenie posagowe można rozszerzyć o dodatkowe formy ochrony, takie jak np.:  
  • odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu powstałego w wyniku wypadku,  
  • renta z powodu śmierci rodzica,  
  • świadczenie z tytułu wystąpienia u dziecka poważnego zachorowania, 
  • zabezpieczenie finansowe na wypadek pobytu w szpitalu. 
   

  Kto oferuje polisę posagową na życie?  

  Ubezpieczenie posagowe jest oferowane przez wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Taki produkt mogą zakupić np. klienci Warta, PZU czy też Pru.  
   

  Ubezpieczenie posagowe w Warta 


  Ubezpieczenie dziecka Warta Posag pozwala na gromadzenie kapitału na przyszłość. Następnie, gdy dziecko osiągnie wiek pełnoletni, pieniądze są mu wypłacane. W przypadku śmierci płatnika składek firma ubezpieczeniowa przejmuje obowiązek opłacania składek, dodatkowo wypłaca z tego tytułu rentę (w wysokości do 3 000 złotych miesięcznie).  

  Polisa posagowa jest dostępna dla rodzica, prawnego opiekuna, dziadków, rodziców chrzestnych, a także osób niespokrewnionych z ubezpieczonym, w wieku poniżej 55 lat. W umowie można wskazać dwóch opiekunów i — jeżeli w czasie trwania umowy dojdzie do ich zgonu — objęte ochroną dziecko otrzyma dwie renty posagowe. Ubezpieczenie posagowe w Warta zapewnia wypłatę również z tytułu innych nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak np. wypadek i uszkodzenie ciała, poważne zachorowanie czy też pobyt w szpitalu z powodu wypadku bądź choroby.  


  Ubezpieczenie posagowe w PZU 


  Polisę posagową  PZU Na Dobry Początek Zabezpieczenie przyszłości dziecka może wykupić dowolna osoba, która jest w wieku pomiędzy 18 a 55 lat — rodzic, dziadek, chrzestny, wujek lub po prostu przyjaciel rodziny. Ubezpieczenie gwarantuje wypłatę określonej kwoty po ukończeniu przez dziecko 18 lat, zapewnia także wsparcie finansowe, kiedy zabraknie ubezpieczającego — wówczas PZU zobowiązuje się do opłacania składek na poczet polisy. 

  PZU oferuje bardzo elastyczne ubezpieczenie posagowe. To ubezpieczający decyduje o czasie trwania umowy (minimalny okres ubezpieczenia wynosi 8 lat, natomiast maksymalny — 25 lat) oraz częstotliwości opłacania składek. Zakres ochrony również da się rozszerzyć, np. o dodatkową miesięczną rentę dla dziecka z tytułu śmierci opiekuna lub odszkodowanie w razie ciężkiej choroby, leczenia szpitalnego albo organizacji leczenia za granicą. W sytuacji zaistnienia problemów finansowych możliwe jest tymczasowe zawieszenie płatności, a nawet przekształcenie polisy w bezskładkową.  


  Ubezpieczenie posagowe w Pru 


  Ubezpieczenie posagowe jest też dostępne w Pru (dawniej: Prudential).  Polisa Start w życie zapewnia wsparcie finansowe dla dziecka po osiągnięciu pełnoletniości. Otrzymane środki można przeznaczyć na wkład na mieszkanie, pierwszy samochód lub studia za granicą. Umowa może być zawarta nie tylko przez rodzica, lecz także inne osoby pełnoletnie — dziadków, wujków, ciocie czy też opiekuna prawnego. Wypłata zgromadzonych oszczędności może zostać zrealizowana jednorazowo lub w 4 ratach. Ponadto da się zawrzeć umowę z ochroną na wypadek poważnego zachorowania lub niezdolności do samodzielnej egzystencji.  
   

  Ile kosztuje polisa posagowa?  

  Cena ubezpieczenia polisowego zależy od czynników takich jak:  
  • czas trwania umowy,  
  • częstotliwość opłacania składek,  
  • poziom ryzyka ubezpieczeniowego (oblicza się go na podstawie wyników ankiety medycznej),  
  • suma ubezpieczenia,  
  • wiek osoby ubezpieczonej, 
  • zakres ochrony (polisę da się rozszerzyć o dodatkowe ryzyka).  
   
  Ostateczny koszt jest ustalany indywidualnie, można go dopasować do potrzeb i możliwości finansowych. Zwykle zakup polisy posagowej wiąże się z minimalną wysokością składki na poziomie około 125 złotych miesięcznie. Tak jest np. w przypadku ubezpieczenia posagowego PRU Start w życie. Natomiast maksymalna wysokość składki może wynieść do 3 334 złotych miesięcznie.  
   

  Polisa posagowa — cena na przykładzie ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych

  Nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego Nazwa produktu ubezpieczeniowego Wysokość składki minimalnej
  Warta Ubezpieczenie dziecka Warta Posag wysokość składki jest określana indywidualnie — w zależności od wieku osoby ubezpieczonej, czasu trwania umowy oraz wybranego zakresu ubezpieczenia
  PZU PZU Na Dobry Początek Zabezpieczenie przyszłości dziecka wysokość składki jest określana indywidualnie — zależy od wieku polisowego ubezpieczonego w dniu początku ochrony, wysokości sumy ubezpieczenia, okresu ubezpieczenia, częstotliwości opłacania składki oraz wyników oceny ryzyka obowiązujących przy zawarciu umowy
  Pru Ubezpieczenie Start w życie
  minimalna wysokość składki kształtuje się następująco:
  • składka miesięczna — od 125 zł
  • składka kwartalna — od 375 zł
  • składka półroczna — od 750 zł
  • składka roczna — od 1500 zł
  maksymalna wysokość składki kształtuje się następująco:
  • składka miesięczna — do 3 334 zł
  • składka kwartalna — do 10 000 zł
  • składka półroczna — do 20 000 zł
  • składka roczna — do 40 000 zł
  Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych z dnia 06.09.2022 r.

  Jakie są ograniczenia w polisie posagowej?  

  Polisy posagowe wiążą się z pewnymi ograniczeniami. Jednym z nich jest kryterium wiekowe ustalone przez firmę ubezpieczeniową. Zasady mogą być różne, w zależności od dokumentu OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia). U jednej firmy ubezpieczenie będzie mogła wykupić osoba pełnoletnia, która ma nie więcej niż 55 lat, u innej zaś ta sama polisa będzie dostępna także dla osób starszych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kryterium wiekowego dziecka. Niektóre firmy ubezpieczeniowe zezwolą na ubezpieczenie noworodka, podczas gdy w innych wykupienie polisy stanie się możliwe dopiero po ukończeniu przez potomka 15 lat.  

  Podczas zakupu ubezpieczenia posagowego należy również zwrócić uwagę na konieczność wypełnienia ankiety medycznej lub wykonania badań lekarskich przed podpisaniem umowy. Zwykle wystarczy wypełnienie prostego formularza, a dopiero kiedy ubezpieczyciel ma wątpliwości, zlecane są dodatkowe badania. Niestety, gdy ocena ryzyka ubezpieczeniowego przebiegnie niepomyślnie, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić zawarcia umowy albo zaproponować polisę, ale na gorszych warunkach.  

  Kolejna istotna kwestia to zasady modyfikacji warunków umowy – niektóre firmy ubezpieczeniowe dopuszczają możliwość modyfikowania polisy posagowej, np. w przypadku zaistnienia trudnej sytuacji finansowej mogą się zgodzić na tymczasowe zawieszenie płatności bądź przekształcenie ubezpieczenia w bezskładkowe. Warto także sprawdzić w OWU zapis o wyłączeniach odpowiedzialności. Tym mianem określa się okoliczności, które powodują, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Wyłączenia odpowiedzialności obejmują m.in.:  
  • brak opłacania składek terminowo,  
  • doznanie szkody wskutek podejmowania się działań ryzykownych, np. uprawiania ekstremalnych sportów,  
  • popełnienie lub usiłowanie popełnienia przez ubezpieczonego przestępstwa, 
  • udział ubezpieczonej osoby w bójkach, rozruchach, działaniach wojennych albo protestach,  
  • udział ubezpieczonej osoby w aktach terroru, 
  • udzielenie nieprawdziwych informacji w ankiecie dotyczącej stanu zdrowia, 
  • zatajenie niektórych istotnych informacji w ankiecie wypełnianej przed podpisaniem umowy ubezpieczenia.   

  W OWU polisy posagowej znajdziemy również wzmiankę o karencji, czyli czasie od podpisania umowy, kiedy jeszcze nie przysługuje ochrona. Jeśli dojdzie wtedy do wystąpienia zdarzenia określonego w umowie, ubezpieczyciel także może odmówić wypłaty odszkodowania.

  — mówi ekspertka portalu rankingubezpieczennazycie.pl, Ewelina Ratajczak.  
   

  Czy warto kupić dziecku polisę posagową?  

  Polisa posagowa to dobry pomysł na prezent dla dziecka, wnuka czy chrześniaka. Kiedy dziecko osiągnie pełnoletność, zyska kapitał na udany start w dorosłość. Największe zalety tego typu ubezpieczeń to:  
  • możliwość dopasowania warunków polisy do możliwości finansowych,  
  • możliwość przeznaczenia otrzymanych pieniędzy na dowolny cel — od sfinansowania zakupu samochodu, przez naukę za granicą, po wkład własny na mieszkanie, 
  • skuteczne oszczędzanie na przyszłość, 
  • szansa na zmodyfikowanie warunków umowy w przypadku wystąpienia trudnej sytuacji materialnej.  
  Natomiast do wad ubezpieczenia posagowego należą:  
  • limity wiekowe — dotyczą one zarówno ubezpieczającego, jak i ubezpieczonego,  
  • wąski zakres ochrony w porównaniu z klasycznymi polisami ochronnymi — polisę posagową można rozbudować zwykle jedynie o rentę z powodu utraty opiekuna oraz odszkodowania na wypadek: śmierci lub uszczerbku w wyniku wypadku, poważnego zachorowania, hospitalizacji.  
   
  Rozpoczęcie dorosłego życia jest trudne i stresujące, ale ubezpieczenie posagowe pozwoli ten etap ułatwić i zapewnić podstawowe potrzeby. Dodatkowo chroni dziecko finansowo przed ciężkim wydarzeniem, jakim jest śmierć rodzica lub prawnego opiekuna. Przed zakupem ubezpieczenia należy jednak zwrócić uwagę na dokładny zakres, ale także i kwotę składki. Aby móc wygodnie przejrzeć ciekawe oferty, warto skorzystać z naszej porównywarki cen ubezpieczeń. W dopasowaniu polisy do preferencji i potrzeb może pomóc także sprytne narzędzie – kalkulator ubezpieczeń na życie i zdrowie.
  To warto wiedzieć
  1. Ubezpieczenie posagowe jest polisą, która zapewnia określoną sumę pieniędzy dziecku wkraczającemu w dorosłe życie
   
  2. Firma ubezpieczeniowa przejmuje obowiązek opłacanie składek, jeśli w trakcie umowy dojdzie do śmierci ubezpieczającego, czyli np. rodzica. Szczegóły określa umowa
   
  3. Z polisy posagowej mogą skorzystać zarówno rodzice, prawni opiekunowie, jak i dziadkowie czy rodzice chrzestni
   
  4. Umowę można zawrzeć tuż po narodzinach dziecka, jednak nie później niż przed skończeniem 18. roku życia

  FAQ - najczęściej zadawane pytania o polisę posagową

  1. Co to są ubezpieczenia posagowe?

   Ubezpieczenie posagowe zapewnia wsparcie finansowe dziecku, tuż przed wkroczeniem w dorosłe życie. Polisa polega na regularnym opłacaniu składek, które są wypłacane wraz z końcem umowy lub po ukończeniu przez ubezpieczonego 18 lat. Wypłacone przez ubezpieczyciela pieniądze nie podlegają opodatkowaniu i mogą zostać przeznaczone na dowolnie wybrany cel.

  2. Kto może kupić polisę posagową?

   Polisę posagową może wykupić osoba pełnoletnia — nie tylko rodzic, ale również wujek, dziadek, opiekun prawny lub przyjaciel rodziny.

  3. Jak długo trwa umowa w polisie posagowej?

   Umowa w polisie posagowej jest zawierana najczęściej na okres od kilku do kilkunastu lat. Przykładowo, w PZU minimalny czas trwania umowy wynosi 8 lat, maksymalny zaś — 25 lat.

  4. Czym różni się polisa posagowa od polisy NNW?

   Polisa posagowa nie zapewnia odszkodowania z tytułu aż tylu zdarzeń co ubezpieczenie NNW. W wariancie podstawowym gwarantuje ona wypłatę środków pod koniec umowy. Dopiero po rozszerzeniu zakresu ochrony możliwe staje się uzyskanie dodatkowych świadczeń, jednak w dalszym ciągu zakres nie jest tak rozbudowany jak w przypadku polisy NNW.

  5. Czy do ubezpieczenia posagowego potrzebna jest ankieta medyczna?

   Tak, większość ubezpieczycieli wymaga wypełnienia prostej ankiety medycznej przed podpisaniem umowy. Jest to konieczne, aby obliczyć ryzyko ubezpieczeniowe i dopasować indywidualnie warunki polisy. Podanie nieprawdziwych danych albo zatajenie pewnych informacji w ankiecie medycznej może stanowić podstawę do zmniejszania wypłaty odszkodowania lub nawet odmowy przekazania świadczenia.

  6. Jaki jest koszt ubezpieczenia posagowego?

   Cena polisy posagowej zależy od czynników takich jak wiek ubezpieczającego, wiek ubezpieczonego, wysokość sumy ubezpieczenia oraz zakres polisy. W przypadku ubezpieczenia posagowego Pru minimalna wysokość składki kształtuje się na poziomie od 125 złotych miesięcznie, natomiast maksymalnie można wpłacać na poczet świadczenia posagowego do 3 334 złote miesięcznie.

  7. Jaka polisa posagowa dla dziecka?

   Wybór polisy posagowej dla dziecka nie należy do prostych. Przed podpisaniem mowy należy się zorientować, jakie są warunki ubezpieczenia — pomoże w tym dokładne przestudiowanie dokumentu OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia). Warto dopytać o limity związane z wiekiem, zakres ochrony, wyłączenia odpowiedzialności i karencję. Celem wyłonienia spośród tak wielu dostępnych ofert idealnego ubezpieczenia posagowego warto skorzystać ze sprytnego narzędzia, jakim jest porównywarka polis. Dzięki niej uda się szybko znaleźć ofertę zgodną zarówno z indywidualnymi potrzebami, jak i możliwościami finansowymi.

  8. Co to są ubezpieczenia posagowe?

   Ubezpieczenia posagowe to rozwiązanie, które łączy w sobie ochronę oraz gromadzenie oszczędności na przyszłość dla dziecka. Polisa zawierana jest na określony czas, a w chwili zakończenia umowy (np. po osiągnięciu 25 lat), dziecko otrzymuje zgromadzoną sumę pieniędzy i może je wykorzystać na start w dorosłe życie.

  9. Kto jest ubezpieczonym w ubezpieczeniach posagowych?

   Osobą ubezpieczoną w polisie posagowej jest dziecko, dla którego została zakupiona polisa. Ubezpieczenie mogą nabyć rodzice, ale również bliscy dziecka – dziadkowie, wujkowie lub przyjaciele rodziny. Polisa ma za zadanie zgromadzić oszczędności, które dziecko otrzyma w chwili osiągnięcia dorosłości.

  Adrianna Chruściel

  Odpowiedzialna za treści dotyczące ubezpieczeń na życie. Copywriterka z zamiłowania i pasji. Od 5 lat dzieli się swoją wiedzą i przekazuje ją dalej. Lubi kryminały i dobry film, a w swoim czasie wolnym stawia na rozwój osobisty.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu