Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 2 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

Ubezpieczenie żony - wypłata świadczenia i zakres polisy

12 LIS 2019
Data aktualizacji: 05 LUT 2020
Ubezpieczenie żony - wypłata świadczenia i zakres polisy
Polisa na życie może chronić nie tylko nas samych, ale również najbliższe nam osoby. Jeśli nasz partner również posiada ochronę, ma szansę otrzymać świadczenie, które uratuje domowy budżet i dzięki temu unikniemy kłopotów finansowych.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty

  Jak właściwie wygląda ubezpieczenie współmałżonka lub partnera, na czym to polega oraz jakie są korzyści z takiego rozwiązania? Przyjrzyjmy się bliżej kwestii ubezpieczenia najbliższej nam osoby, by wiedzieć, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w naszym przypadku.

  Żonę, męża lub partnera bądź partnerkę możemy zabezpieczyć na dwa sposoby.

  Przede wszystkim możemy uposażyć, czyli wskazać w umowie jako osobę, która w całości otrzyma świadczenie z tytułu naszej śmierci. Otrzyma wówczas sumę ubezpieczenia, na jaką się ubezpieczyliśmy, np. 200 000 zł. Jest to zabezpieczenie, które nie podlega podatkowi spadkowemu. A samo świadczenie można przeznaczyć na dowolny cel – np. na spłatę kredytu.

  Możemy również wykupić ochronę na współmałżonka czy partnera – wiele ubezpieczeń na życie oferuje taką możliwość. Wówczas w cenie jednej składki opłacamy ochronę dla dwóch osób. Jednak współubezpieczonych może być nawet kilka osób, w tym dzieci, rodzice czy dziadkowie.

  Polisa na życie w tzw. wariancie rodzinnym wygląda jak ubezpieczenie grupowe, bo ubezpieczonych jest więcej niż jedna osoba, ale posiada wszystkie zalety ubezpieczenia indywidualnego: możliwość zmiany zakresu ochrony i wysokości odszkodowania, dopisywanie do polisy kolejnych współubezpieczonych itp.

   

  Jak zgłosić żonę do ubezpieczenia?

  Jeśli nie zgłosiliśmy żony przy zawieraniu polisy na życie czy weszliśmy w związek małżeński w trakcie jej trwania, nic straconego. Wystarczy zgłosić ten fakt do towarzystwa, które przekalkuluje składkę – z powodu nie tylko nowej osoby, ale być może innego zakresu ochrony dla niej.

  Zgłoszenie żony do ubezpieczenia może nastąpić z reguły w każdą rocznicę polisy. Jeśli rocznica przypada np., na koniec roku, warto zawiadomić ubezpieczyciela jeszcze w listopadzie, najlepiej na 30 dni przed kolejną rocznicą polisy.
   

  W jaki sposób skonstruować polisę, aby skorzystała z niej żona?

  Najlepsza polisa na życie to taka, która sprawdza się w nieszczęśliwych sytuacjach, na które nie mamy wpływu. Dobrze będzie zatem, jeśli wszyscy ubezpieczeni będą mieli szeroki zakres ochrony. Przy czym dodatkowym rozszerzeniem polisy dla żony czy partnerki powinno być m.in.:
  • medyczne assistance,
  • urodzenie dziecka,
  • pakiet zdrowotny (z dostępem do badań i lekarzy różnych specjalizacji).
  Czemu jest to tak ważne? W chwili, gdy planujemy powiększenie rodziny – możemy skorzystać otrzymać świadczenie z tytułu pobytu w szpitalu, narodzin dziecka czy operacji chirurgicznej. W tego typu dodatkach trzeba jednak liczyć się za karencją. Przykładowo – wiele ubezpieczeń na życie na świadczenie z tytułu urodzenia dziecka przewiduje 9 czy nawet 12-miesięczną karencję, co oznacza, że kupując polisę już w ciąży – nie otrzyma się świadczenia.

  Istotny również jest pakiet zdrowotny, który uwzględnia np. prowadzenie ciąży, co w dzisiejszych czasach jest kosztowne. Narodowy Fundusz Zdrowia nie oferuje w tym zakresie pełnego pakietu świadczeń i wiele badań musimy opłacać samodzielnie, ponadto – wizyty u ginekologa poprzedzają długie kolejki, co powoduje, że w nagłej, pilnej sytuacji – kobieta w ciąży ma utrudniony dostęp do lekarza. Przy pakiecie zdrowotnym – możemy, często bez ograniczeń, korzystać z wizyt u specjalisty, na wizytę którego czekamy maksymalnie do kilku dni roboczych. Oznacza to, że polisa pozwala nam zaoszczędzić na wizytach prywatnych oraz wielu badaniach, które w czasie ciąży należy wykonać.

  Wiele chorób dotyka niemalże wyłącznie kobiet jak np. choroby tarczycy. Nadczynność, niedoczynność tarczycy czy choroba Hashimoto wymagają regularnych wizyt, ponieważ leczenie jest konieczne przez całe życie. Endokrynolog potrzebny w tej chorobie – to lekarz, do którego obecnie ciężko jest szybko się dostać na wizytę. Dzięki pakietowi zdrowotnemu – tego rodzaju problemy zostają, przynajmniej finansowo, rozwiązane.

  Porównaj oferty

  Czy żona płaci osobną składkę za polisę na życie?

  Żona czy partnerka płaci osobną składkę wyłącznie, gdy posiada osobną polisę na życie. W sytuacji, gdy decydujemy się na włączenie drugiej osoby w naszą polisę – składkę opłacamy my sami.
  Dotyczy to zarówno indywidualnej polisy na życie, jak i ubezpieczenia grupowego, które nabywamy w miejscu pracy.

   

  Kiedy żona otrzyma świadczenie z polisy po zmarłym mężu?

  W kwestii otrzymania świadczenia z tytułu śmierci żona ubezpieczonego otrzyma odszkodowanie zarówno jako osoba uposażona, jak i bez wskazania jej w umowie.
  Gdy główny ubezpieczony (właściciel polisy) wskazuje osoby uposażone do otrzymania świadczenia. Zdarza się jednak, że umowa i nie zawiera wskazanych osób uposażonych. Wówczas świadczenie z polisy otrzymują osoby uprawnione do dziedziczenia według prawa, a są to kolejno:
  • współmałżonek/ współmałżonka (w całości);
  • dzieci (w częściach równych),
  • wnuki,
  • rodzice,
  • rodzeństwo,
  • dzieci rodzeństwa.
  Oznacza to, że bez wskazania w umowie uposażonych żona jako pierwsza w kolejności po zmarłym mężu otrzymuje świadczenie z polisy na życie.

  Inaczej dzieje się w sytuacji, gdy jesteśmy w związku nieformalnym – wówczas, gdy chcemy, by to nasza partnerka czy partner otrzymali świadczenie – musimy wskazać ich w umowie z ubezpieczycielem. Bez tego nie ma podstaw prawnych, które stanowiłyby o otrzymaniu pieniędzy z polisy.

  W niektórych sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci świadczenia z polisy ani żonie, ani innym uposażonym. Stanie się tak, gdy ubezpieczonemu, który posiada polisę oszczędnościową, grozi egzekucja komornicza oraz gdy ubezpieczony jest zadłużony na rzecz Skarbu Państwa.

   

  Kto oprócz żony może być współubezpieczonym?

  W ochronę polisową włączyć możemy współmałżonka lub partnera, dzieci, rodzeństwo, rodziców czy teściów.

  Z kolei w przypadku zabezpieczenia bliskich poprzez uposażenie do środków z ubezpieczenia – możemy wskazać dowolnie wskazane przez nas osoby – zarówno rodzinę, jak i bliskich przyjaciół.
  Tutaj decyzja należy do nas samych, musimy zatem dobrze się zastanowić, komu na wypadek naszej śmierci zapisać środki z ubezpieczenia.
   

  Ubezpieczenie żony w polisie indywidulnej i grupowej – jaka różnica?

  Cena ubezpieczenia oraz zakres ochrony współmałżonki czy partnerki są zależne od rodzaju ubezpieczenia, które wybieramy.

  W przypadku ubezpieczenia indywidualnego – możemy zdecydować się wyłącznie na wskazanie żony/partnerki jako osoby uposażonej. Możemy również nabyć w ramach umowy dodatkowej – ochronę również dla nich w wybranym zakresie i wysokości sumy ubezpieczenia. Mamy tutaj dowolność, zatem możemy dobrać rodzaj ochrony z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb bliskiej nam osoby.

  Z kolei w przypadku ubezpieczenia grupowego – w sytuacji, gdy w zakres ochrony włączamy naszą drugą połówkę – zapewniamy jej takie same warunki ochrony, jakie sami posiadamy, czyli szeroki zakres ochrony i z góry ustaloną kwotę sumy ubezpieczenia. Tutaj nie mamy możliwości wyboru poza wariantami cenowymi. W „grupówce” rzadziej występuje z kolei karencja na urodzenie dziecka lub też trwa znacznie krócej, np. 3-6 miesięcy.
   
  Ubezpieczenie na życie gwarantuje pomoc finansową w wielu zdarzeniach, w których dochodzi do zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie oraz Twoich bliskich. Warto mieć na uwadze również fakt, że istotna jest także cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Współmałżonka bez wskazania uposażenia jest uprawniona do otrzymania świadczenia z tytułu naszej śmierci męża

  2. W związku nieformalnym możemy ubezpieczyć partnera lub partnerkę, jednak bez wskazania tej osoby jako uposażonej – nie będzie uprawniona do otrzymania uposażenia z tytułu naszej śmierci

  3. Najbliższą nam osobę możemy zabezpieczyć zarówno poprzez uposażenie, jak również przez zakup odpowiedniej ochrony również dla niej

  4. W przypadku polisy grupowej współmałżonka lub partnerka otrzymuje ten sam zakres ochrony oraz sumę ubezpieczenia, co ubezpieczony mąż
  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (4)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  Asia

  2021-05-02 13:48:24

  Czy partnerowi życiowemu który ubezpiecza mnie w swoim zakładzie pracy należą się również pieniądze za moja operację i pobyt w szpitalu.Czy tylko mnie?

  Odpowiedź Redakcji

  2021-05-04 12:31:52

  W polisie na życie jest wyraźny podział np. operacja chirurgiczna (w domyśle ubezpieczonego) i operacja chirurgiczna małżonka/partnera/dziecka/rodzica itp.

  Katarzyna walaszek

  2021-06-13 15:02:34

  Czy żona która ma ubezpieczenie prywatne w pracy grupowe może otrzymać odszkodowanie za męża z którym się rozwiodla

  Odpowiedź Redakcji

  2021-06-14 14:08:18

  Jeśli doszło do rozwodu, to formalnie nie jest już żoną, więc jako współmałżonkowi nie przysługuje jej świadczenie - chyba że widnieje w polisie jako osoba uposażona.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

  Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

  Porównaj ceny

  Najnowsze artykuły

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Zielonej Górze - gdzie szukać tanich ofert?

  16 WRZ 2021
  Ubezpieczenia na życie w Zielonej Górze nie stanowi dużego wydatku, a może...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Rzeszowie - gdzie szukać tanich ofert?

  07 WRZ 2021
  Funkcją ubezpieczenia na życie jest ochrona życia i zdrowia ubezpieczonego....
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Lublinie - gdzie szukać tanich ofert?

  03 WRZ 2021
  Ubezpieczenie na życie w Lublinie można wykupić m.in. w Ergo Hestia,...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Opolu – gdzie szukać tanich ofert?

  22 LIP 2021
  Ubezpieczenie na życie to produkt chroniący nie tylko życie, ale i zdrowie....
  Porada img

  Jak odzyskać pieniądze z ubezpieczenia na życie?

  05 LIP 2021
  Ubezpieczenie życiowe wymaga często opłacania składek przez 10, 15, a nawet...
  Porada img

  Ubezpieczenie w ciąży - jaką polisę warto posiadać?

  28 CZE 2021
  Planujesz powiększyć rodzinę i szukasz odpowiedniego ubezpieczenia w...

  Na co zwrócić uwagę
  wybierając polisę na życie?

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

  Poradnik
  ubezpieczeniowy

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
  Pobierz poradnik

  Porównaj ubezpieczenie

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2021 | Mapa serwisu