Ubezpieczenie żony - wypłata świadczenia i zakres polisy
Jak właściwie wygląda ubezpieczenie współmałżonka lub partnera, na czym to polega oraz jakie są korzyści z takiego rozwiązania? Przyjrzyjmy się bliżej kwestii ubezpieczenia najbliższej nam osoby, by wiedzieć, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w naszym przypadku.
Żonę, męża lub partnera bądź partnerkę możemy zabezpieczyć na dwa sposoby.
Przede wszystkim możemy uposażyć, czyli wskazać w umowie jako osobę, która w całości otrzyma świadczenie z tytułu naszej śmierci. Otrzyma wówczas sumę ubezpieczenia, na jaką się ubezpieczyliśmy, np. 200 000 zł. Jest to zabezpieczenie, które nie podlega podatkowi spadkowemu. A samo świadczenie można przeznaczyć na dowolny cel – np. na spłatę kredytu.
Możemy również wykupić ochronę na współmałżonka czy partnera – wiele ubezpieczeń na życie oferuje taką możliwość. Wówczas w cenie jednej składki opłacamy ochronę dla dwóch osób. Jednak współubezpieczonych może być nawet kilka osób, w tym dzieci, rodzice czy dziadkowie.
Polisa na życie w tzw. wariancie rodzinnym wygląda jak ubezpieczenie grupowe, bo ubezpieczonych jest więcej niż jedna osoba, ale posiada wszystkie zalety ubezpieczenia indywidualnego: możliwość zmiany zakresu ochrony i wysokości odszkodowania, dopisywanie do polisy kolejnych współubezpieczonych itp.
Jak zgłosić żonę do ubezpieczenia?
Zgłoszenie żony do ubezpieczenia może nastąpić z reguły w każdą rocznicę polisy. Jeśli rocznica przypada np., na koniec roku, warto zawiadomić ubezpieczyciela jeszcze w listopadzie, najlepiej na 30 dni przed kolejną rocznicą polisy.
W jaki sposób skonstruować polisę, aby skorzystała z niej żona?
- medyczne assistance,
- urodzenie dziecka,
- pakiet zdrowotny (z dostępem do badań i lekarzy różnych specjalizacji).
Istotny również jest pakiet zdrowotny, który uwzględnia np. prowadzenie ciąży, co w dzisiejszych czasach jest kosztowne. Narodowy Fundusz Zdrowia nie oferuje w tym zakresie pełnego pakietu świadczeń i wiele badań musimy opłacać samodzielnie, ponadto – wizyty u ginekologa poprzedzają długie kolejki, co powoduje, że w nagłej, pilnej sytuacji – kobieta w ciąży ma utrudniony dostęp do lekarza. Przy pakiecie zdrowotnym – możemy, często bez ograniczeń, korzystać z wizyt u specjalisty, na wizytę którego czekamy maksymalnie do kilku dni roboczych. Oznacza to, że polisa pozwala nam zaoszczędzić na wizytach prywatnych oraz wielu badaniach, które w czasie ciąży należy wykonać.
Wiele chorób dotyka niemalże wyłącznie kobiet jak np. choroby tarczycy. Nadczynność, niedoczynność tarczycy czy choroba Hashimoto wymagają regularnych wizyt, ponieważ leczenie jest konieczne przez całe życie. Endokrynolog potrzebny w tej chorobie – to lekarz, do którego obecnie ciężko jest szybko się dostać na wizytę. Dzięki pakietowi zdrowotnemu – tego rodzaju problemy zostają, przynajmniej finansowo, rozwiązane.
Czy żona płaci osobną składkę za polisę na życie?
Dotyczy to zarówno indywidualnej polisy na życie, jak i ubezpieczenia grupowego, które nabywamy w miejscu pracy.
Kiedy żona otrzyma świadczenie z polisy po zmarłym mężu?
Gdy główny ubezpieczony (właściciel polisy) wskazuje osoby uposażone do otrzymania świadczenia. Zdarza się jednak, że umowa i nie zawiera wskazanych osób uposażonych. Wówczas świadczenie z polisy otrzymują osoby uprawnione do dziedziczenia według prawa, a są to kolejno:
- współmałżonek/ współmałżonka (w całości);
- dzieci (w częściach równych),
- wnuki,
- rodzice,
- rodzeństwo,
- dzieci rodzeństwa.
Inaczej dzieje się w sytuacji, gdy jesteśmy w związku nieformalnym – wówczas, gdy chcemy, by to nasza partnerka czy partner otrzymali świadczenie – musimy wskazać ich w umowie z ubezpieczycielem. Bez tego nie ma podstaw prawnych, które stanowiłyby o otrzymaniu pieniędzy z polisy.
W niektórych sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci świadczenia z polisy ani żonie, ani innym uposażonym. Stanie się tak, gdy ubezpieczonemu, który posiada polisę oszczędnościową, grozi egzekucja komornicza oraz gdy ubezpieczony jest zadłużony na rzecz Skarbu Państwa.
Kto oprócz żony może być współubezpieczonym?
W ochronę polisową włączyć możemy współmałżonka lub partnera, dzieci, rodzeństwo, rodziców czy teściów.Z kolei w przypadku zabezpieczenia bliskich poprzez uposażenie do środków z ubezpieczenia – możemy wskazać dowolnie wskazane przez nas osoby – zarówno rodzinę, jak i bliskich przyjaciół.
Tutaj decyzja należy do nas samych, musimy zatem dobrze się zastanowić, komu na wypadek naszej śmierci zapisać środki z ubezpieczenia.
Ubezpieczenie żony w polisie indywidulnej i grupowej – jaka różnica?
Cena ubezpieczenia oraz zakres ochrony współmałżonki czy partnerki są zależne od rodzaju ubezpieczenia, które wybieramy.W przypadku ubezpieczenia indywidualnego – możemy zdecydować się wyłącznie na wskazanie żony/partnerki jako osoby uposażonej. Możemy również nabyć w ramach umowy dodatkowej – ochronę również dla nich w wybranym zakresie i wysokości sumy ubezpieczenia. Mamy tutaj dowolność, zatem możemy dobrać rodzaj ochrony z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb bliskiej nam osoby.
Z kolei w przypadku ubezpieczenia grupowego – w sytuacji, gdy w zakres ochrony włączamy naszą drugą połówkę – zapewniamy jej takie same warunki ochrony, jakie sami posiadamy, czyli szeroki zakres ochrony i z góry ustaloną kwotę sumy ubezpieczenia. Tutaj nie mamy możliwości wyboru poza wariantami cenowymi. W „grupówce” rzadziej występuje z kolei karencja na urodzenie dziecka lub też trwa znacznie krócej, np. 3-6 miesięcy.
Ubezpieczenie na życie gwarantuje pomoc finansową w wielu zdarzeniach, w których dochodzi do zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie oraz Twoich bliskich. Warto mieć na uwadze również fakt, że istotna jest także cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
2. W związku nieformalnym możemy ubezpieczyć partnera lub partnerkę, jednak bez wskazania tej osoby jako uposażonej – nie będzie uprawniona do otrzymania uposażenia z tytułu naszej śmierci
3. Najbliższą nam osobę możemy zabezpieczyć zarówno poprzez uposażenie, jak również przez zakup odpowiedniej ochrony również dla niej
4. W przypadku polisy grupowej współmałżonka lub partnerka otrzymuje ten sam zakres ochrony oraz sumę ubezpieczenia, co ubezpieczony mąż