Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 26 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Uwaga na niedozwolone zapisy w umowach

Data aktualizacji: 06 LIS 2020

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Uwaga na niedozwolone zapisy w umowach
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ubezpieczenie na wypadek śmierci – jakie wybrać?

28 LIP 2022
Głównym zadaniem ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie finansowe na...
Porada img

Ubezpieczenie na życie w Gdańsku - gdzie szukać tanich ofert?

23 WRZ 2021
Polisy na życie w Gdańsku można wykupić m.in. w towarzystwach...
Porada img

Ubezpieczenie na życie w Zielonej Górze - gdzie szukać tanich ofert?

16 WRZ 2021
Ubezpieczenia na życie w Zielonej Górze nie stanowi dużego wydatku, a może...
Porada img

Ubezpieczenie na życie w Rzeszowie - gdzie szukać tanich ofert?

07 WRZ 2021
Mieszkańcy Rzeszowa mogą kupić tanią polisę na życie za pomocą...
Porada img

Ubezpieczenie na życie w Lublinie - gdzie szukać tanich ofert?

03 WRZ 2021
Ubezpieczenie na życie w Lublinie można wykupić m.in. w Ergo Hestia,...
Porada img

Ubezpieczenie na życie w Opolu – gdzie szukać tanich ofert?

22 LIP 2021
Ubezpieczenie na życie to produkt chroniący nie tylko życie, ale i zdrowie....

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Zawierając umowę polisy na życie zyskujemy gwarancję wypłaty świadczenia w określonych sytuacjach, o ile nie zgodzimy się niekorzystne dla nas warunki. Te niedozwolone zapisy, czyli klauzule abuzywne, są do uniknięcia, jeśli uważnie przeczytamy dokument OWU.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Przeczytaj zanim podpiszesz umowę – to zasada, która odnosi się nie tylko do ubezpieczeń na życie, ale i wszelkiego rodzaju zobowiązań, które dostajemy do zatwierdzenia na piśmie. Nie da się ukryć, że już sam język pisania regulaminów i warunków umowy jest dość skomplikowany, jednak wystarczy stosować się do kilku prostych zabiegów, by kupić polisę na naprawdę korzystnych warunkach unikając tzw. haczyków.


  Czym są klauzule abuzywne w ubezpieczeniu na życie?

  Najprościej mówiąc, to wszelkie zapisy, które znalazły się w umowie, a które nie zostały uzgodnione z klientem. Taka sytuacja występuje często w przypadku umów z bankami, towarzystwami ubezpieczeniowymi czy biurami podróży.

  Polskie prawo, a dokładniej art. 3851 Kodeksu cywilnego, definiuje klauzule abuzywne jako:
  Postanowienia umowy zawieranej pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą, nieuzgodnione indywidualnie z konsumentem, kształtujące jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszające jego interesy.


  Przykładowe klauzule abuzywne w ubezpieczeniach

  Umowa polisy na życie to często nawet kilkadziesiąt stron zapisanych drobnym drukiem i w dodatku językiem ubezpieczeniowym. Oprócz znajomości podstawowych pojęć (np. karencja, franszyza czy indeksacja), warto zwrócić uwagę w takiej umowie, czy:
  • istnieje możliwość odstąpienia od umowy (i na jakich zasadach);
  • ubezpieczyciel nalicza karę za odstąpienie od umowy (i jak wysoką);
  • czy ubezpieczyciel określa właściwy sąd do rozpatrywania ewentualnych sporów;
  • ubezpieczyciel wyłącza lub ogranicza odpowiedzialność własną, jeśli nie wywiąże się z ochrony.
  Na powyższe elementy warto zwrócić szczególną uwagę, gdy będziemy zapoznawać się z dokumentem Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, czyli swoistym regulaminem polisy. Pamiętajmy też, że OWU dostępne na stronie towarzystwa może różnić się od OWU, które dostaniemy po zawarciu umowy.

  Przykładowe klauzule abuzywne obecne w umowach ubezpieczeniowych według raportu Rzecznika Finansowego z 2012 roku:
  1. Wszystkie spory wynikające z umowy ubezpieczenia będą rozstrzygane przez Sąd Powszechny właściwy ze względu na siedzibę Towarzystwa
    
  2. Odpowiedzialność TU w odniesieniu do poszczególnych ubezpieczonych wygasa (…) w razie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia z upływem ostatniego miesiąca za który opłacono składkę, najpóźniej jednak z dniem rozwiązania umowy ubezpieczenia
    
  3. Jeżeli na podstawie wniosku, złożonego dokumentu lub oświadczenia Ubezpieczający uzyskał nienależną obniżkę składki, Ubezpieczycielowi przysługuje prawo żądania dopłaty składki wraz z odsetkami, a w przypadku gdy szkoda już powstała – prawo do obniżenia odszkodowania o kwotę zaniżonej składki lub prawo całkowitego jej odmówienia
    
  4. W razie odstąpienia od umowy składka za niewykorzystany okres ubezpieczenia podlega zwrotowi tylko wtedy, gdy w okresie ubezpieczenia nie wystąpiła szkoda, za którą Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowania lub jest obowiązany do jego wypłacenia
    
  5. Zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia nastąpi po potrąceniu kosztów manipulacyjnych w wysokości 20% zwracanej składki 
   
  W razie jakichkolwiek wątpliwości przysługuje nam prawo odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia.


  Jak czytać dokument OWU, żeby kupić dobrą polisę na życie?

  Dokument Ogólnych Warunków Ubezpieczenia to podstawowa lektura do przeczytania przed i po podpisaniu umowy z danym towarzystwem ubezpieczeniowym.  Warto pamiętać, że wiążące są tylko warunki umowy i informacje zawarte w OWU. Ulotki czy jakiekolwiek inne materiały przestawiane np. na spotkaniu przez doradcę ubezpieczeniowego stanowią jedynie materiały pomocnicze o charakterze marketingowym.

  Zapisy najbardziej niekorzystne z punktu widzenia klienta znajdują się w tych samych fragmentach przyszłej umowy, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na:
  • wyłączenia – zbyt duża ich ilość lub użycie w formie zakamuflowanej czy za pomocą mało precyzyjnych sformułowań;
    
  • opłaty dodatkowe – uwzględnianie ich wyłącznie w taryfach, zamiast także w OWU, a w szczególności kryteriów zniżek i podwyżek składki, wysokości opłat manipulacyjnych i potrąceń;
    
  • składka – musi być bezwzględnie okazana klientowi przed podpisaniem umowy, znajomość tych postanowień zawartych może mieć wpływ na decyzję ubezpieczającego w kwestii zawarcia umowy ubezpieczenia.
   
  Przed zakupem ubezpieczenia na życie warto sprawdzić zapis o wyłączeniach odpowiedzialności. Wyłączenia odpowiedzialności dotyczą zdarzeń, w których ubezpieczony miał wpływ na swoją szkodę, zatem nie otrzymamy świadczenia gdy uszczerbek na zdrowiu powstał wskutek m.in. próby samobójczej, prowadzenia samochodu pod wpływem środków odurzających czy przebywania na terenie państwa, w którym toczą się działania wojenne.

  Ważne są też limity odpowiedzialności. Najczęściej można je spotkać w wybranych dodatkach typu assistance medyczne. TU podaje liczbę dostępnych wizyt lekarskich w domu czy kwotowy próg transportu medycznego lub innych zdarzeń w ramach pakietu.

  Czym innym jest jeszcze karencja. To czasowe wyłączenia odpowiedzialności za pewne zdarzenia. Przykładowo, jeśli dojdzie do samobójstwa ubezpieczonego w ciągu pierwszych 24 miesięcy od zawarcia umowy, uposażeni nie dostaną odszkodowania. Karencja występuje też w przypadku poważnego zachorowania, operacji i urodzenia dziecka.
     
  Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważne są warunki zawieranej umowy, jak i cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Niedozwolone zapisy w umowach ubezpieczeniowych występują w przypadku rażących naruszeń dobra klienta

  2. Tzw. klauzule abuzywne mogą pojawić się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia jeszcze przed zawarciem umowy

  3. Także po zawarciu umowy ubezpieczony jest narażony na obecność klauzul abuzywnych, jednak ma prawo odstąpić od takiej umowy (i każdej innej) w terminie 30 dni od jej zawarcia

  4. Abu uniknąć niedozwolonych zapisów w umowie polisy na życie, najlepiej jest wnikliwie przeczytać dokument OWU
  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu