Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 3 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Jak odzyskać pieniądze z ubezpieczenia na życie?

Data aktualizacji: 31 STY 2023

Średnia ocena: 3.74

Dziękujemy za oddanie głosu.

Jak odzyskać pieniądze z ubezpieczenia na życie?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Jakie ubezpieczenie na życie wybrać z pomocą forum?

31 STY 2023
Ubezpieczenie na życie to produkt, który zapewnia wsparcie finansowe dla...
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

29 LIS 2022
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?

21 WRZ 2022
Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka zapewnia pomoc finansową w...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

31 SIE 2022
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

31 SIE 2022
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Uraz kręgosłupa - na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?

29 SIE 2022
Uraz kręgosłupa miewa bardzo poważne skutki. Jeśli doszło do poważnego...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Ubezpieczenie życiowe wymaga często opłacania składek przez 10, 15, a nawet 30 lat. Nie sposób przewidzieć, w jakiej sytuacji życiowej się wówczas znajdziemy i czy będzie nas stać na ich opłacanie. Z artykułu dowiesz się, czy warto wypowiedzieć umowę ubezpieczenia na życie i jak odzyskać pieniądze z polisy w różnych sytuacjach. Sprawdź jak odzyskać pieniądze z ubezpieczenia na życie w kilku krokach.
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  W zależności od rodzaju polisy i czasu trwania umowy proces rezygnacji z niej wygląda inaczej. Poniżej analizujemy możliwość odzyskania pieniędzy z polisy w przypadku:
  • rezygnacji zaraz po zawarciu umowy,
  • rezygnacji z polisy ochronnej,
  • rezygnacji z polisy mieszanej (ochronno-oszczędnościowej i ochronno- inwestycyjnej).


  Nowo zakupione ubezpieczenie na życie – jak odzyskać pieniądze?

  Rezygnacja z polisy oznacza zerwanie umowy w trakcie jej obowiązywania. Może zdarzyć się tak, że podpiszemy umowę ubezpieczenia na życie, a po jakimś czasie znajdziemy ofertę, która okaże się korzystniejsza, bo będzie posiadała niższe miesięczne składki przy wyższej sumie ubezpieczenia lub inny ubezpieczyciel zaoferuje szerszy pakiet umów dodatkowych.
   
  Jeśli ten czas nie przekracza miesiąca, to możemy wycofać się z nowo zakupionej polisy. Przepisy mówią bowiem jasno, że osoba, która podpisała umowę ubezpieczenia na życie, ma prawo do odstąpienia od niej w terminie 30 dni.
   
  Nie oznacza to jednak braku konsekwencji. Nawet w przypadku rezygnacji z umowy, ubezpieczony zmuszony jest do zapłacenia składki za okres, w którym objęty był ochroną.


  Ochronna polisa na życie – jak odzyskać pieniądze?

  Wycofanie się z polisy ochronnej po upływie 30 dni od podpisania umowy może okazać się nieco bardziej skomplikowane. Przede wszystkim, należy zastanowić się nad powodami rezygnacji.

  Ubezpieczony może dojść do wniosku, że oferta innego TU bardziej mu odpowiada. Może również zdarzyć się tak, że względu na specyfikę polisy na życie, czyli długi czas trwania umowy, w pewnym momencie nie stać nas już na opłacanie składek w takiej wysokości. Wówczas nie warto od razu wycofywać się z polisy ochronnej. W sytuacji, kiedy wiemy, że nasze kłopoty finansowe są tylko przejściowe, możliwe jest czasowe zawieszenie opłacania składek. To rozwiązanie o tyle wygodne, że nie rezygnujemy w tym czasie z ochrony, którą zapewnia taka polisa.
   
  Jeśli decydujemy się na rezygnację z umowy, to obowiązuje nas okres wypowiedzenia określony w OWU. Ten okres najczęściej liczony jest od ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego. Może też zdarzyć się tak, że w umowie nie będzie zawarty przepis regulujący czas wypowiedzenia umowy. Wówczas jest ona wypowiadana ze skutkiem natychmiastowym. Umowa może zostać rozwiązana w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego lub u agenta, a ubezpieczony nie ma obowiązku podawania powodu rezygnacji.
   
  W przypadku rezygnacji z polisy osoba ubezpieczona może domagać się od TU zwrotu uzbieranych środków. W umowie ubezpieczeniowej odnajdzie ona wysokość kwoty, która zostanie wypłacona z tytułu rezygnacji z polisy na życie oraz informacje dotyczące kroków, jakie należy powziąć, aby taką rezygnację złożyć.


  Mieszana polisa na życie – jak odzyskać pieniądze?

  Polisy mieszane to wyższa składka z uwagi na dodatkową funkcję wpłacanych środków. Składka dzielona jest na dwie części: jedna nich stanowi zabezpieczenie w razie zdarzenia, a druga gromadzona jest na specjalnym koncie oszczędnościowym i wypłacana wraz z końcem trwania umowy. W przypadku polisy inwestycyjnej ubezpieczyciel zobowiązany jest do zapłacenia podatku dochodowego w wysokości 19%, pomniejszając tym samym nasz zysk.
   
  Jeśli ubezpieczony zdecyduje się na rozwiązanie umowy przed jej końcem, otrzyma od ubezpieczyciela wypłatę będącą tzw. wartością polisy. Jest to suma wpłaconych składek, powiększona o zyski kapitałowe. Podatek nałożony jest jednak tylko na zysk z ubezpieczenia.
   
  Rezygnacja przed końcem umowy (trwa ona często minimum 5, 10 lat) jest możliwa, ale nie pozwoli uzyskać spodziewanych oszczędności czy zwrotu z inwestycji. Tu również obowiązuje  okres wypowiedzenia określony w OWU.


  Wypłata odszkodowania – jak odzyskać pieniądze?

  Jeśli dojdzie do zdarzenia, które umowa ubezpieczenia na życie obejmuje zakresem swojej ochrony, to towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wypłaty świadczenia. Terminy są dwa:
  • do 30 dni w przypadku świadczenia bezspornego;
  • do 15 kolejnych dni w przypadku wyjaśnienia okoliczności dodatkowych.
  W przypadku, gdy TU zwleka z wypłatą świadczenia lub odmawia jej, warto skontaktować się z prawnikiem, a wcześniej napisać odwołanie – wzór lub bezpośredni kontakt dostępny jest najczęściej na stronie TU.
   
  Warto pamiętać, że każda umowa ubezpieczeniowa zawiera wyłączenia, czyli sytuacje, w których świadczenie nie zostanie wypłacone. TU odmówi wypłaty odszkodowania m.in. w sytuacji, gdy podczas zdarzenia ubezpieczony znajdował się pod wpływem alkoholu lub narkotyków lub brał udział w zamieszkach. Każdy ubezpieczyciel ma swoją listę wyłączeń, dlatego warto dokładnie wczytać się w OWU przed podpisaniem umowy.
   

  Kiedy opłaca się odzyskać pieniądze z ubezpieczenia na życie?

  Umowa ubezpieczenia podpisywana przy okazji zawierania ubezpieczenia na życie określa procent uzbieranej kwoty, który zostanie nam wypłacony w razie rezygnacji z umowy. Towarzystwa ubezpieczeniowe pobierają bowiem tzw. opłatę likwidacyjną, która potrafi znacznie uszczuplić sumę uzbieraną przez lata.
   
  Z tego względu warto najpierw rozważyć modyfikację umowy. W razie, gdy takie działania nie przynoszą rezultatów, wówczas bardziej opłacalne może okazać się odzyskanie pieniędzy z polisy na życie i zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego.


  Jakie dokumenty do odzyskania pieniędzy z ubezpieczenia na życie?

  Podpisując umowę ubezpieczenia na życie, należy dokładnie wczytać się w jej warunki oraz OWU. Każdy ubezpieczyciel stosuje nieco inne wyłączenia i okresy karencji. To wszystko warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy z danym TU.
   
  Podpowiadamy, jak odzyskać pieniądze z ubezpieczenia na życie w dwóch przypadkach:
   
  ZWROT NIEWYKORZYSTANEJ SKŁADKI
   
  Polisa na życie i dożycie polega na tym, że gromadzone na specjalnym koncie środki są wypłacane ubezpieczonemu w przypadku dożycia do końca trwania umowy. Może też zdarzyć się tak, że ubezpieczony umrze wcześniej. Wówczas, aby wypłacić pieniądze z części ochronnej, trzeba posiadać:
  • kopię dowodu tożsamości uposażonego,
  • skrócony odpis aktu zgonu,
  • zaświadczenie stwierdzające przyczynę zgonu ubezpieczonego.
  Na wypłatę pieniędzy z tytułu śmierci, TU ma 30 dni od daty złożenia takiego wniosku. Wniosek ten można złożyć drogą internetową, kontaktując się z agentem lub udając się do siedziby towarzystwa. W przypadku dożycia do końca trwania umowy, ubezpieczyciel ma 14 dni na zwrot składek z polisy na życie.
   
  ODSZKODOWANIE

  W przypadku zaistnienia zdarzenia, które swoim zakresem obejmuje ubezpieczenia na życie, należy po prostu zwrócić się do TU o wypłatę świadczenia. Można to zrobić, np. wypełniając formularz na stronie internetowej, dzwoniąc na infolinię, lub nawet wysyłając SMS-a z odpowiednią treścią. Aby zgłosić szkodę, niezbędne są następujące dane:
  • numer i rodzaj polisy,
  • data przystąpienia do ubezpieczenia,
  • imię i nazwisko,
  • data urodzenia,
  • PESEL.
   
  Konieczne są także informacje o zdarzeniu i dane do wypłaty odszkodowania. Na wypłatę świadczenia ubezpieczyciel ma 30 dni od momentu złożenia przez ubezpieczonego wniosku o odszkodowanie.
  Ubezpieczenie na życie stanowi zabezpieczenie finansowe dla bliskich ubezpieczonego. Taka polisa to jednak długoterminowe zobowiązanie. Decydując się na zakup ubezpieczenia na życie, trzeba mieć to na uwadze i dobrać ofertę najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom i możliwościom finansowym.
   
  W  przeciwnym razie ubezpieczony może chcieć rozwiązać umowę i odzyskać pieniądze z polisy na życie. Aby wybrać ofertę, która pozwoli tego uniknąć, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń na życie i zdrowie. To narzędzie dopasuje polisę indywidualnie do potrzeb i preferencji, a także uchroni ubezpieczonego przed przepłacaniem za składkę.
  To warto wiedzieć
  1. Rezygnacja z ubezpieczenia możliwa jest na każdym etapie trwania umowy, czasami jednak jest zupełnie nieopłacalna

  2. Przepisy prawa pozwalają na zrezygnowanie z nowo zakupionej polisy w terminie 30 dni

  3. Możliwa jest indeksacja składki, czyli czasowe zawieszenie jej opłacania

  4. Zamiast od razu rezygnować z całego ubezpieczenia na życie, warto najpierw rozważyć rezygnację z umów dodatkowych

  FAQ - najczęściej zadawane pytania o odzyskanie pieniędzy z polisy na życie

  1. Czym jest wykupienie polisy na życie?

   Wykupienie polisy to odzyskanie części zgromadzonych środków finansowych, a wartość wykupu jest zazwyczaj określana w umowie. Wykup polisy jest zazwyczaj możliwy po 2-3 latach od zawarcia umowy.

  2. Czy można wskazać kilku uposażonych w polisie na życie?

   Tak. Ubezpieczony może wskazać kilku uposażonych, ale konieczne jest wówczas określenie ich procentowego udziału w świadczeniu.

  3. Czy podpisaną umowę ubezpieczenia na życie można zmienić?

   Przyjmuje się, że raz podpisana umowa nie ulega zmianom. Większość towarzystw ubezpieczeniowych nie daje możliwości wprowadzania zmian w umowie po jej podpisaniu.

  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu