Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

5 błędów popełnianych przez kupujących polisy na życie

Data aktualizacji: 29 CZE 2023

Średnia ocena: 4.60

Dziękujemy za oddanie głosu.

5 błędów popełnianych przez kupujących polisy na życie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe w ERGO Hestia

16 LIP 2024
Interesuje Cię ubezpieczenie grupowe, ale w Twoim miejscu pracy takie...
Porada img

Grupowe ubezpieczenie na życie

01 LIP 2024
Wśród wielu ofert ubezpieczeń na życie nie sposób znaleźć takiego,...
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe w Signal Iduna

21 CZE 2024
Ubezpieczenie na życie jest dostępne w kilku różnych rodzajach. Możesz...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

17 CZE 2024
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Ile można dostać odszkodowania za złamanie ręki?

17 CZE 2024
Złamanie ręki to zdarzenie, które może stanowić podstawę do odszkodowania...
Porada img

Badanie RTG - jak wygląda i ile kosztuje?

06 CZE 2024
Potrzebne jest Ci badanie RTG klatki piersiowej lub dentysta zlecił Ci RTG...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Zakup ubezpieczenia wiąże się z wieloletnim zobowiązaniem finansowym, które ma zapewnić nam wsparcie w trudnych życiowych sytuacjach. Ważne jest więc, by była to dobrze przemyślana decyzja.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Do wyboru polisy warto podejść rozsądnie – nie podejmować pochopnych decyzji, dokonać analizy kilku lub kilkunastu różnych ofert, zastanowić się nad tym, jak rozbudować ochronę dla siebie. Pośpiech jest złym doradcą. Sprawdzamy, jakie błędy najczęściej popełniają klienci, którzy szukają polisy na życie.

  Porównaj oferty


  Błąd nr 1 Sam znajdę ubezpieczenie na życie


  Znalezienie ubezpieczenia możemy dokonać na kilka różnych sposobów. Możemy skorzystać z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej, która pomoże dotrzeć nam do najlepszej i najtańszej oferty. Mamy też możliwość skorzystać z pomocy stron, które są poświęcone tematyce ubezpieczeniowej, a które posiadają np. poradniki dotyczące wyboru i zakupu polisy. Ale część osób decyduje się również na…samodzielny wybór ubezpieczenia na życie. 

  Z założenia jest to dobry pomysł – to my sami najlepiej wiemy ile chcemy zainwestować w naszą ochronę, jakiej ochrony potrzebujemy oraz co w polisie jest nam kompletnie niepotrzebne. Ale poszukiwanie na własną rękę może być dużym błędem. Dlaczego? 

  Firm ubezpieczeniowych na polskim rynku jest obecnie bardzo dużo, a każde z nich posiada kilka różnych ofert polis na życie. Osoba, która nie zajmuje się na co dzień branżą ubezpieczeniową, może nie znać połowy towarzystw oferujących nam ochronę. Nie wiemy też często o tym, jaka firma skąd pochodzi, jak długo funkcjonuje na rynku i ilu klientów na świecie obsługuje. Trudno zatem samodzielnie ocenić – czy najbardziej znana firma ubezpieczeniowa w Polsce będzie najlepszym wyborem? A może towarzystwo, które za granicą cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a w naszym kraju dopiero rozpoczyna działalność? No właśnie – ten wybór nie jest wcale prosty.


  Błąd nr 2 Posłucham rady znajomego


  Jeśli ktoś z naszych znajomych opowiada nam o swojej polisie na życie i ją zachwala – nie musi to oznaczać, że jest to dobre ubezpieczenie. Warto w takiej sytuacji porównać nasze życie z życiem znajomego – czy jesteśmy w tym samym wieku, zarabiamy identyczną kwotę, spłacamy taki sam kredyt, cieszymy się dokładnie takim samym zdrowiem? To jest właśnie powód, dla którego nie warto decydować się na ubezpieczenie z polecenia kogoś bliskiego. 

  Przy wyborze polisy na życie musimy wziąć pod uwagę budżet, jakim dysponujemy, wiek oraz stan zdrowia, w jakim jesteśmy oraz to, kogo i na jaką kwotę chcemy zabezpieczyć. Każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby i ubezpieczenie na życie musi to uwzględniać. 
   

  Błąd nr 3 Wybiorę droższą opcję, żeby zyskać lepszą ochronę


  Wiele osób podchodzi do zakupów, nie tylko związanych z ubezpieczeniem na życie, ale dotyczy to wszystkich produktów – na zasadzie „droższa cena stanowi o wyższej jakości”. Niestety, tak nie jest.

  Nie warto decydować się o najdroższym rozwiązaniu, ponieważ nie jest to gwarancja jakości. Wysoka cena składki polisy może wynikać z wielu różnych czynników – warto sprawdzić czy cena wpływa na wysokość świadczeń z tytułu różnych zdarzeń, jaką dodatkową formę pomocy oferuje ubezpieczyciel, jakie są opinie innych klientów. 
   

  Błąd nr 4 Znajdę polisę bez badań lekarskich


  Zakup ubezpieczenia na życie bez badań lekarskich lub ankiety medycznej to spory błąd. Sami w ten sposób obniżamy jakość naszej polisy. Dlaczego właściwie ubezpieczyciel chce wiedzieć, w jakim stanie jest nasze zdrowie? 

  Towarzystwo ubezpieczeniowe przede wszystkim chce wykluczyć próbę wyłudzenia odszkodowania np. z tytułu zdiagnozowania ciężkiej choroby tuż przed nabyciem polisy w celu otrzymania wysokiego świadczenia. Musi ocenić poziom ryzyka chorób, jakie dotyczą nas w przyszłości – czy stosujemy używki, dbamy o aktywność fizyczną, jakie choroby dotąd przebyliśmy. 

  Dzięki temu mamy szansę na bardziej korzystne warunki – ubezpieczyciel nie ryzykuje zawierając z nami umowę i może zaproponować wyższą sumę ubezpieczenia, lepszą ochronę dodatkową czy dłuższy czas trwania umowy.
   

  Błąd nr 5 Nie podam w umowie uposażonych


  Uposażony to dowolna wskazana przez nas osoba w umowie, która jest uprawniona do otrzymania świadczenia z tytułu naszej śmierci. To może być współmałżonek, dzieci, rodzice czy rodzeństwo, ale również nasz przyjaciel, dzieci koleżanki czy sąsiadka. To my decydujemy o tym, do kogo trafią pieniądze po naszym odejściu.

  Wskazanie osób jest ważne, ponieważ w innym przypadku pieniądze trafią do osób, które są uprawnione do dziedziczenia po zmarłym. Nie zawsze nasze relacje rodzinne są idealne, ale też nie zawsze chcemy obdzielić wszystkich bliskich po równo – jeśli np. mamy trójkę dzieci i dwójka z nich świetnie sobie radzi, a jedno boryka się z poważnymi problemami życiowymi czy zdrowotnymi – możemy zdecydować o tym, że to właśnie będzie osoba, którą chcemy w całości uposażyć.
   

  Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?


  Koszt ubezpieczenia na życie nie musi być wcale wysoki – ceny polis na życie zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a kosztować mogą nawet kilkaset złotych miesięcznie. Na cenę wpływa wysokość sumy ubezpieczenia, wybrany zakres ochrony, nasz wiek, stan zdrowia oraz to, czy dokonamy porównania ofert.

  PRZYKŁADOWY KOSZT POLISY NA ŻYCIE

  TU SU Wysokość składki miesięcznej od
  Nationale-Nederlanden 40 000 zł 52 zł
  Generali 25 000 zł 53 zł
  ERGO Hestia 50 000 zł 70 zł
  Nationale-Nederlanden 100 000 zł 100 zł
  ERGO Hestia 65 000 zł 105 zł
  ERGO Hestia 100 000 zł 130 zł

  Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie kalkulacji rankingubezpieczennazycie.pl

   


  Na co zwracać uwagę przy zakupie ubezpieczenia?


  Zanim podpiszemy umowę z ubezpieczycielem, dobrze jest zapoznać się dokładnie z treścią umowy. Brzmi to banalnie, ale warto czytać wcześniej dokument, który podpisujemy. Umowa ubezpieczeniowa może być bardzo obszerna, dlatego musimy wiedzieć, na co dokładnie należy zwracać uwagę przed zakupem polisy.

  Przede wszystkim – sprawdźmy, jak zgłosić zdarzenie polisowe ubezpieczycielowi. Zwróćmy uwagę na to, jak mamy się z nim skontaktować, czy na stronie internetowej możemy znaleźć wzór wniosku, jakie dokumenty mogą być potrzebne.

  Zwróćmy uwagę również na to, w jakich okolicznościach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dojdzie do wyłączenia odpowiedzialności. Są to okoliczności zdarzenia polisowego, w których ubezpieczyciel może sądzić, że do szkody doszło z naszej winy. Często spotykanym wyłączeniem odpowiedzialności jest uszczerbek na zdrowiu powstały wskutek prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

  Odszkodowanie może również nie zostać wypłacone z powodu czasu trwania umowy. Jest to karencja, czyli okres pomiędzy zawarciem umowy, a rozpoczęciem ochrony w wybranym zakresie. Karencja, w zależności od zdarzenia, może wynosić 1 miesiąc, ale i 24 miesiące. Oznacza to, że jeśli trafimy do szpitala lub otrzymamy poważną diagnozę w tydzień po zawarciu umowy ubezpieczeniowej, możemy nie otrzymać odszkodowania z tego tytułu.
   

  Gdzie znaleźć dobrą polisę na życie?


  Znalezienie dobrej polisy na życie wymaga poświęcenia temu trochę czasu. Należy dokonać analizy dostępnych możliwości i zastanowienia się nad tym, które rozwiązanie będzie dla nas najbardziej korzystne.

  W porównaniu ofert może pomóc nam porównywarka ubezpieczeniowa. Jest to narzędzie, które pomaga dotrzeć do odpowiednich ofert. Porównywarka zapyta nas o nasze preferencje względem polisy i poprosi o pozostawienie numeru telefonu, pod którym można z nami się skontaktować. Po przygotowaniu oferty otrzymamy informację o najbardziej dopasowanych produktach. W ten sposób możemy zaoszczędzić sporo cennego czasu, ale i pieniędzy – ponieważ porównywarka może znaleźć dla nas również najtańsze rozwiązanie.

   


  Ubezpieczenie na życie oferuje ochronę finansową na wypadek wielu zdarzeń w codziennym życiu. Ochrona jest dostępna dla Ciebie, jak i Twoich bliskich. Równie ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert m.in.: AXA, AllianzMetLifeGenerali, Aviva, Aegon, PKO Ubezpieczenia, WartaUniqaMacif, Concordia.

  To warto wiedzieć
  1. Jeden z głównych błędów przy zakupie polisy na życie to oszczędność na składce

  2. Zbyt tanie ubezpieczenie zawiera zwykle mało ryzyk i gwarantuje niskie odszkodowanie

  3. Wielu błędów można uniknąć czytając Ogólne Warunki Ubezpieczenia

  4. Dokument OWU dostępny jest jeszcze przed zakupem polisy na stronie ubezpieczyciela

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania o błędy popełniane przy zakupie polisy na życie

  1. Czy droższa polisa na życie zapewni lepszą jakość ochrony?

   Nie, cena polisy nie jest gwarancją jakości. Każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby względem ubezpieczenia. Kierujmy się przy wyborze przede wszystkim własnymi preferencjami.

  2. Czy muszę wskazać w umowie uposażonych?

   Ubezpieczony nie ma obowiązku wskazania uposażonych, ale jest to bardzo ważne, jeśli chcemy, żeby pieniądze z polisy trafiły w ręce konkretnych osób. Jeśli mamy skomplikowane relacje rodzinne albo chcemy kogoś szczególnie wspomóc finansowo – pamiętajmy, by zaznaczyć to w umowie.

  3. Czy błędem jest zakup polisy bez badań lekarskich?

   Tak, polisa bez badań lekarskich ma nam znacznie mniej do zaoferowania niż pozostałe ubezpieczenia. Towarzystwo ubezpieczeniowe potrzebuje informacji o naszym zdrowiu, by ustalić ryzyko chorób oraz śmierci, jakie nas dotyczy. Na tej podstawie może zaoferować nam lepsze warunki niż polisa bez badań lekarskich.

  4. Czy zakup polisy z polecenia kolegi z pracy jest błędnym wyborem?

   Ubezpieczenie kupione wyłącznie z powodu polecenia znajomego może być dużym błędem. Warto się zastanowić nad tym, czy nasze sytuacje życiowe są identyczne – czy zarabiamy dokładnie tyle samo, mamy taką samą rodzinę, potrzeby, stan zdrowia czy wysokość kredytu. Dobra polisa na życie uwzględnia wszystkie te czynniki.

  5. Jakie błędy można popełnić przy zakupie polisy na życie?

   Największym błędem przy zakupie ubezpieczenia jest zawsze pośpiech. Zbyt pochopna decyzja może prowadzić do tego, że przepłacimy lub kupimy polisę, która niewiele nam zapewni. Nie warto też decydować się na ubezpieczenie z polecenia znajomych. Warto również wspomóc się w poszukiwaniu porównywarką, zamiast analizować oferty samodzielnie – łatwo się w tym pogubić.

  Ewelina Ratajczak

  Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu