Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Kiedy przydaje się ubezpieczenie na życie?

Data aktualizacji: 29 CZE 2023

Średnia ocena: 4.60

Dziękujemy za oddanie głosu.

Kiedy przydaje się ubezpieczenie na życie?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Badanie wzroku - ile kosztuje prywatnie i jak przebiega?

11 MAR 2024
W świecie, gdzie nasze oczy są codziennie wystawione na próbę przez długie...
Porada img

Jak sprawdzić wysokość odszkodowania w PZU?

08 MAR 2024
Indywidualne oraz grupowe ubezpieczenie na życie PZU to produkty, które...
Porada img

Prywatne ubezpieczenie stomatologiczne - czy warto kupić i ile kosztuje?

07 MAR 2024
Leczenie stomatologiczne może kosztować bardzo dużo – za jeden zabieg...
Porada img

Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym

07 MAR 2024
Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym stanowi zabezpieczenie na...
Porada img

Za jaki uraz głowy poszkodowany może uzyskać odszkodowanie?

21 LUT 2024
Uraz głowy może nie tylko wykluczyć na jakiś czas z życia zawodowego, lecz...
Porada img

Odszkodowanie za boreliozę

09 LUT 2024
Choroby, które przenoszą kleszcze niestety mogą przytrafić się każdemu....

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Ubezpieczenie na życie może przybierać różne formy i dotyczyć finansowego zabezpieczenia przyszłości, naszych bliskich, ochrony zdrowia czy dzieci. Każda z ofert dodatkowo będzie różnić się pod kątem zakresu ochrony i przydatności.
Spis treści
    Pokaż wszystkie

    Porównaj oferty

    Przyjrzyjmy się kilku najczęściej wybieranym produktom: polisie indywidualnej i grupowej, NNW dla dziecka, posagowej oraz na życie i dożycie. Kilka podstawowych informacji o każdym z tych rozwiązań ułatwi wybór najlepszej oferty dla siebie.

    Infografika - za co ubezpieczony otrzyma odszkodowanie

    Ubezpieczenie na życie – o co w tym chodzi?

    Termin ubezpieczenia na życie jest niezwykle szeroki – zasadniczo wiadomo o co chodzi, jednak poszczególne oferty różnią się od siebie na wiele sposobów.

    Głównym zadaniem polisy na życie jest ochrona finansowa osoby ubezpieczonej. Oznacza to, że na wypadek śmierci ubezpieczonego – ubezpieczyciel wypłaca bliskim ustalone w umowie odszkodowanie.

    Polisa może również chronić w innych sytuacjach – zdiagnozowania poważnej choroby, wypadku, kontuzji oraz wielu innych. Jest to jednak dodatkowa ochrona, którą należy wykupić w ramach umowy dodatkowej, zwiększając zakres ochrony wyłącznie w wybranym kierunku.

    Ubezpieczamy się na konkretną kwotę czyli sumę ubezpieczenia. Tutaj możliwości mamy naprawdę sporo – sumą ubezpieczenia może być kwota w wysokości zarówno 10 000 zł, jak i 1 000 000 zł. Ta decyzja należy do nas i jest uzależniona również od naszych możliwości finansowych.

    To, co równie istotne – to rodzaj polisy. Do wyboru mamy ubezpieczenia indywidualne i grupowe, dla dzieci NNW szkolne i posagowe, natomiast osoby starsze mogą wybrać ubezpieczenie na życie lub dożycie. Jest tego sporo, zatem omówmy każdy z wymienionych produktów.
     
     

    Indywidualne ubezpieczenie na życie

    Ubezpieczenie indywidualne jest w dużej mierze tworzone przez nas samych – decydujemy o czasie trwania umowy, wysokości sumy ubezpieczenia oraz zakresie ochrony. Możemy zatem ubezpieczyć się wyłącznie na wypadek śmierci, jak również rozszerzyć zakres np. o wypadki komunikacyjne i zdiagnozowanie nowotworu.


    W jakich sytuacjach przyda się indywidualna polisa na życie?

     
    polisa
     
    co zawiera dodatkowo?
    Generali  
    • poważne zachorowanie
    • trwałe inwalidztwo
    • wypadek (NNW)
     
    PZU  
    • poważne zachorowanie
     
    Nationale-Nederlanden
     
    • poważne zachorowanie
    • trwałe inwalidztwo
    • wypadek (NNW)
     
    Allianz  
    • poważne zachorowanie
    • trwałe inwalidztwo
    • wypadek (NNW)
     
    MetLife  
    • poważne zachorowanie
    • trwałe inwalidztwo
     
    AXA  
    • poważne zachorowanie
    • wypadek (NNW)
     
    Prudential  
    • poważne zachorowanie
    • trwałe inwalidztwo
    • wypadek (NNW)
     
    Tabela 1. Oprac. własne.
     
    Dodatkowo – umowę możemy modyfikować w czasie trwania umowy. Oznacza to, że jeśli podejmiemy decyzję np. o rozszerzeniu zakresu ochrony w konkretnym kierunku – mamy taką możliwość.
    Indywidualna polisa oferuje nam najwięcej – dopasowujemy wysokość sumy ubezpieczenia, wysokość składki oraz jej częstotliwość czy czas trwania umowy. Oprócz tego – mamy naprawdę duży wybór. Dzięki temu możemy porównywać oferty i zdecydować się na taką, która w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom.
     

    Porównaj oferty

    Grupowe ubezpieczenie na życie

    Często wybieraną jest polisa grupowa. Jest to jednak oferta dla konkretnej grupy ludzi, a mianowicie – osób zatrudnionych w miejscu, które oferuje możliwość takiego zakupu.

    Grupówki można nabyć wyłącznie za pośrednictwem pracodawcy. Dzięki temu, że oferta kierowana jest do większej grupy osób – ubezpieczyciel ma możliwość obniżenia kosztów ubezpieczenia, zapewniając tym samym szeroki zakres ochrony, nie wymagając zakupu umów dodatkowych.

    Ubezpieczenie grupowe zawiera się na rok czasu, następnie umowa może być kontynuowana, jeśli ubezpieczony wyrazi taką chęć i zgłosi ten fakt ubezpieczycielowi. Krótki czas trwania umowy wpływa na niewysokie ceny składek, a co za tym idzie – również niską sumę ubezpieczenia. Z tytułu polisy grupowej nie powinniśmy oczekiwać zbyt wysokich świadczeń.

    Polisa grupowa charakteryzuje się również szerokim zakresem ochrony – ubezpieczony ma zapewnione świadczenie nie tylko na wypadek choroby czy urazu, ale również w sytuacji utraty bliskiej osoby, choroby współmałżonka, pobytu w szpitalu czy narodzin dziecka.

    Jest to dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Ubezpieczyciel zapewnia ochronę również w sytuacji, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku w pracy. Pracownik zyskuje zatem ochronę, która ma potencjalnie zatrzymać go dłużej w miejscu zatrudnienia. 
     

    NNW ubezpieczenie szkolne dla dziecka

    W sytuacji, gdy chcemy zapewnić ochronę swoim dzieciom – najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie NNW szkolne. Jest to polisa, której zakup najczęściej oferuje nam szkoła, do której uczęszcza nasze dziecko. Ochrona dotyczy następstw nieszczęśliwych wypadków, zatem nasze dziecko otrzyma wsparcie finansowe m.in. z tytułu:
    • wypadku,
    • złamania,
    • pobytu w szpitalu,
    • operacji,
    • wstrząśnienia mózgu,
    • ataku epilepsji,
    • pogryzienia przez zwierzęta,
    • ukąszenie kleszcza,
    • poparzenia,
    • odmrożenia.
    Warto sprawdzać ofertę, którą przedstawia szkoła, ponieważ często rodzicom oferuje się produkty z niższej półki cenowej – ma to na celu umożliwienie zakupu wszystkim rodzicom, bez względu na wysokość zarobków. W takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa zapewnia niższą sumę ubezpieczenia oraz wąski zakres ochrony.

    Jest na to rozwiązanie – polisę NNW możemy naszym dzieciom zakupić indywidualnie, bez względu na to czy opłaciliśmy już składkę na ubezpieczenie w szkole.  Nasza pociecha może otrzymać lepszą pomoc, wyższe odszkodowania oraz bogaty pakiet assistance, który zapewni np. transport medyczny lub korepetycje w przypadku dłuższych nieobecności w szkole.
     

    Posagowe ubezpieczenie na życie dla dziecka

    Innym rodzajem ochrony dla dziecka jest ubezpieczenie posagowe. Jest to forma oszczędzania na przyszłość, a konkretnie na start w dorosłość. Dodatkowo dziecko uzyskuje ochronę na wypadek utraty rodzica, co gwarantuje wypłatę regularnego świadczenia w postaci renty.

    Polisa posagowa pozwala odłożyć zamierzoną sumę na moment, gdy nasze dziecko postanowi rozpocząć dorosłe życie. Bez względu – jak dobrze dzisiaj kształtuje się nasza sytuacja życiowa i finansowa – nie mamy pewności co do tego, jak będzie wyglądać nasze życie za 5, 10 czy 15 lat. Nie mamy gwarancji, że nie zostaniemy zwolnieni z pracy, nie rozwiedziemy się lub poważnie zachorujemy. Takie sytuacje mogą uniemożliwić wspieranie finansowe dziecka.

    Regularna składka pozwala gromadzić środki, które dziecko w momencie ukończenia ustalonego wieku (np. 20 lat) będzie mogło wykorzystać na dowolnie wybrany cel – zakup samochodu, studia w dużym mieście, otwarcie własnej działalności.
     

    Polisa oszczędnościowa na życie i dożycie

    W przypadku polisy na życie i dożycie (a więc terminowej) mamy jasno ustalony termin końca umowy, kiedy to ubezpieczyciel wypłaca ubezpieczonemu zgromadzone przez lata środki. Jest to świetna forma oszczędzania na przyszłość – gdy np. koniec umowy wypada na moment ukończenia 60 roku życia – zgromadzone środki możemy przeznaczyć na dowolny cel, m.in. powiększenie emerytury. Jeśli już dziś wiemy, że nasza emerytura w przyszłości nie będzie zbyt wysoka, możemy zdecydować się na tego typu inwestycję w przyszłość, uzyskując dodatkowo ochronę.

    W praktyce taka polisa może mieć węższy zakres ochrony niż wariant ochronny. Przykładowo, Allianz w części ochronnej swojego produktu Indywidualne terminowe ubezpieczenie na życie i dożycie z planem edukacyjnym proponuje 3 rozszerzenia:
    • wypłata renty miesięcznej w razie śmierci ubezpieczonego – renta trafia do osieroconego dziecka
    • śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku,
    • zwolnienie z opłacania składek na wypadek inwalidztwa – na skutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby.

    Bezterminowe ubezpieczenie na życie

    Ubezpieczenie bezterminowe to z kolei rozwiązanie skierowane do osób starszych – otrzymują oni dożywotnią ochronę, zapewniając swoim bliskim odszkodowanie z tytułu śmierci. Jest to forma zabezpieczenia sytuacji finansowej po ich śmierci.

    Przykładowe oferty polis bezterminowych

    polisa TU jakie zdarzenia obejmuje polisa wiek przystępującego do polisy czas trwania umowy
    START55 Metlife
    • śmierć ubezpieczonego
    55-76 lat nieokreślony
    Plan na dziś i jutro Allianz
    • śmierć ubezpieczonego
    18-71 lat 5 lat
    z automatycznym przedłużaniem
    4Life Direct Red Sands Life Assurance Company
    • śmierć ubezpieczonego – wypłata do 50 000 zł
    • śmierć ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego wypadku – SU do 150 000 zł
    40 – 85 lat 5 lat
    z automatycznym przedłużaniem
    życiedirect.pl Europa
    • śmierć ubezpieczonego
    • poważne zachorowanie
    18 – 85 lat 12 miesięcy
    z automatycznym przedłużaniem
    Tabela 2. Oprac. własne.
     
    Polisa bezterminowa charakteryzuje się niską sumą ubezpieczenia, ponieważ uwzględnia ryzyko chorób i śmierci u osób starszych. Suma świadczenia może wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak im wyższa kwota, tym wyższą składkę przyjdzie nam zapłacić. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przewidują również dodatkową ochronę – od poważnego zachorowania lub wypadków, warto zatem sprawdzać dokładnie dostępne oferty.
       
    Ubezpieczenie na życie zagwarantuje Ci wsparcie finansowe w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Wsparcie skierowane jest do Ciebie oraz Twoich bliskich. Pamiętaj jednak o tym, że ważną rolę odgrywa również cena polisy, dlatego, aby nie przepłacać, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
    To warto wiedzieć
    1. Ubezpieczenie na życie może przybierać różne formy, warto zatem wiedzieć czego dokładnie szukamy

    2. Polisa na życie to inwestycja na przyszłość

    3. Z ubezpieczenia na życie mogą skorzystać również nasze dzieci – w postaci polisy NNW oraz polisy posagowej

    4. Brak porównania może prowadzić do przepłacenia za ubezpieczenie
    Ewelina Ratajczak

    Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

    Wasze komentarze (0)

    Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

    Wyślij
    Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

    Komentarz zapisany. Dziękujemy.

    « Powrót do listy postów

    FacebookPodziel się ze znajomymi:
    Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

    Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
    Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu