Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 3 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Znajdź najtańsze ubezpieczenie

Badanie RTG - jak wygląda i ile kosztuje?

06 CZE 2024

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Badanie RTG - jak wygląda i ile kosztuje?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czy można ubezpieczyć się na życie wielokrotnie?

24 KWI 2025
Wiele osób zastanawia się, czy można mieć dwie polisy na życie. Odpowiedź...
Porada img

Postępowanie po śmierci osoby bliskiej - co zrobić?

10 KWI 2025
Śmierć bliskiej osoby wiąże się nie tylko z emocjonalnym obciążeniem,...
Porada img

Ubezpieczenie w ciąży - jaką polisę warto posiadać?

10 KWI 2025
Ubezpieczenie w ciąży zapewnia pomoc finansową nie tylko z tytułu urodzenia...
Porada img

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

28 MAR 2025
Ubezpieczenie na życie nie musi być sporym wydatkiem. Może kosztować około...
Porada img

Demencja starcza - jak rozpoznać? Jakie są etapy?

27 MAR 2025
Zanik pamięci, problemy z orientacją, zmiany nastroju i zachowania – to nie...
Porada img

Ubezpieczenie na życie bez karencji – jak działa?

27 MAR 2025
Karencja jest zabezpieczeniem towarzystwa ubezpieczeniowego i oznacza...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Potrzebne jest Ci badanie RTG klatki piersiowej lub dentysta zlecił Ci RTG żuchwy? Takie badanie możesz wykonać darmowo w ramach prywatnej polisy zdrowotnej. Poniżej poznasz szczegóły.
Spis treści
    Pokaż wszystkie
    Leczenie często wymaga cierpliwości - długie kolejki do lekarzy, skomplikowane procedury, konieczność posiadania skierowania. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to coś, co może ułatwić Ci korzystanie z opieki zdrowotnej. Pakiety medyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. 
     

    Co to jest badanie RTG?

    Badanie rentgenowskie, znane również jako RTG, to metoda diagnostyczna, która wykorzystuje promienie rentgenowskie do tworzenia obrazów wnętrza ciała. Podczas badania pacjent stoi lub leży przed aparatem rentgenowskim, a technik wykonuje zdjęcie, które pokazuje struktury takie jak kości i organy.

    Podczas badania rentgenowskiego pacjent najpierw jest proszony o zdjęcie biżuterii i metalowych przedmiotów, które mogą zakłócać obraz. Następnie zostaje umieszczony w odpowiedniej pozycji, stojąc lub leżąc, zależnie od tego, która część ciała ma być zbadana. Technik radiologiczny ustawia aparat rentgenowski tak, aby promienie były skierowane na odpowiednią część ciała. W niektórych przypadkach pacjent może być poproszony o założenie specjalnego fartucha ochronnego, który chroni resztę ciała przed promieniowaniem. Podczas wykonywania zdjęcia pacjent musi pozostać nieruchomy, aby obraz był wyraźny. Technik może poprosić o wstrzymanie oddechu na krótką chwilę. Po wykonaniu zdjęcia pacjent może się ubrać i opuścić gabinet. Wyniki badania są zazwyczaj dostępne po krótkim czasie i są analizowane przez lekarza.
     

    W jakim celu stosuje się badanie RTG?

    Dzięki badaniu RTG możliwe jest zobrazowanie narządów i sprawdzenie, czy doszło do złamania, czy pojawiły się zmiany nowotworowe lub doszło do zmian zwyrodnieniowych. Badanie RTG może zbadać różne obszary ciała, np. klatkę piersiową, zmiany układu kostnego, zmiany układu pokarmowego. Wykonywane jest przed ekstrakcją zęba, przy leczeniu kanałowym,  podczas badań diagnostycznych, które dotyczą mutacji genetycznych, do zlokalizowania przerzutów nowotworowych lub by ustalić wady podstawy.

    Badanie RTG klatki piersiowej może zostać zlecone przez pracodawcę przed rozpoczęciem pracy na określonym stanowisku, ale to właśnie dzięki RTG klatki piersiowej można sprawdzić, czy powstały niepokojące zmiany w płucach i oskrzelach. Badanie RTG klatki piersiowej może zostać również zlecone przez lekarza specjalistę, który będzie kierował na operację chirurgiczną. Bardzo często wynik RTG płuc jest wymagany do przeprowadzenia zabiegu.

    RTG kręgosłupa z kolei pozwala sprecyzować uszkodzenia lub inne niepożądane zmiany w obrębie kręgosłupa. W sytuacji, gdy pojawiają się problemy układu pokarmowego, koniecznie może być RTG jamy brzusznej. Prześwietlenie RTG jest stosowane częściej niż tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny poprzez większą dostępność - badanie można wykonać w publicznej przychodni zdrowia. Nie oznacza to jednak, że jest to badanie, na które można szybko się dostać.
     

    Czy badanie rentgenowskie jest szkodliwe?

    Promieniowanie rentgenowskie nie jest szkodliwe w natężeniu, jakie stosowanie jest do badania RTG. W większym natężeniu mogą jednak szkodzić zdrowiu. Z tego właśnie powodu badanie RTG wykonywane jest wyłącznie wtedy, gdy są do niego uzasadnione przesłanki - jak np. złamanie kości.
     

    Jak długo trzeba czekać na termin badania?  

    Czas oczekiwania na badanie RTG jest zależny od kilku ważnych czynników. Wpływ ma przypadek - jeśli jesteś w stanie stabilnym, poczekasz dłużej niż osoba, której stan zdrowia wymaga szybkiej interwencji. Znaczenie ma również miejsce, które wybierzesz do wykonania badania. W większych miejscowościach można szybciej wykonać np. rentgen klatki piersiowej czy kręgosłupa lędźwiowego w przeciwieństwie do małego miasteczka, które nie dysponuje wieloma przychodniami zdrowotnymi.

    Na to, jak długo będziesz czekać, wpływ ma również to, co dokładnie chcesz zbadać. Jeśli potrzebne jest Ci badanie RTG zęba lub RTG żuchwy to wiele stomatologów przyjmujących prywatnie umożliwia wykonanie badań w swoich gabinetach.

    Czas oczekiwanie na badanie RTG może wynosić kilka tygodni, jak i kilka miesięcy.
     

    Ile zapłacisz za prywatne badanie?

    Koszt badania RTG waha się od kilkudziesięciu do 100 zł. Może być oczywiście wyższy, w zależności od tego, gdzie wykonujesz badanie oraz tego, jaką część ciała chcesz zbadań. Za prześwietlenie klatki piersiowej możesz zapłacić więcej niż za RTG żuchwy, ale nie zawsze. Jeśli zdecydujesz się na leczenie stomatologiczne w prywatnym i drogim gabinecie.

     

    Koszt badania RTG

    Miasto Część ciała Cena
    Poznań RTG zęba 40-80 zł
    RTG kręgosłupa 50-95 zł
    RTG klatki piersiowej 85-110 zł
    Katowice RTG zęba 30-100 zł
    RTG kręgosłupa 25-70 zł
    RTG klatki piersiowej 25-70 zł
    Lublin RTG zęba od 20 zł
    RTG kręgosłupa od 25 zł
    RTG klatki piersiowej od 20 zł
    Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych zawartych na znanylekarz.pl.
     

    Czy prywatna polisa zdrowotna obejmuje RTG?

    Prywatne ubezpieczenie zdrowotne umożliwia Ci szybką wizytę u specjalistów oraz wiele darmowych badań diagnostycznych w ramach stałego abonamentu. Badanie RTG jest dostępne w większości takich pakietów, już od 55 zł miesięcznie. Dzięki temu unikniesz kolejek.

    Prywatna polisa zdrowotna obejmuje nie tylko zdjęcie rentgenowskie, ale może pomóc zawsze wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy dotyczące innych chorób, nie wymagających badań RTG, np. w przypadku problemu dróg oddechowych, gdy pojawią się wrzody żołądka lub gdy zaobserwujesz u siebie wady postawy.
     

    Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

    Jeśli interesuje Cię prywatne ubezpieczenie zdrowotne to poniżej dowiesz się więcej o cenach takich produktów. Zanim jednak wybierzesz konkretną ofertę, zastanów się dobrze nad tym, jacy lekarze oraz jakie badania mogą być Ci w przyszłości najbardziej potrzebne. Oczywiście badania RTG klatki piersiowej zawsze mogą być niezbędnym elementem, gdy będziesz wymagać operacji, ale pomyśl o tym, czy dotychczas miałeś określone problemy zdrowotne lub obecnie dokucza Ci coś, co z czasem może się rozwinąć w konkretną chorobę?

    Zwróć uwagę na to, czy polisa oferuje Ci dostęp do alergologa i dermatologa, jeśli masz problem z uczuleniem lub czy pakiet medyczny uwzględnia badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, jeśli podejrzewasz wrzody żołądka lub refluks. Z ubezpieczeniem zdrowotnym możesz liczyć na wykonanie badania poziomu cholesterolu, tarczycy lub wykonać cytologię. Pakiet medyczny może obejmować prowadzenie ciąży, wizyty u pediatry, ale również zapewnić atrakcyjne zniżki na zabiegi stomatologiczne. Porównaj dostępne oferty, by znaleźć taką, jaka zapewni Ci nie tylko badanie RTG klatki piersiowej, ale i całościowe leczenie, gdy np. zachorujesz na zapalenie płuc. W przypadku chorób jamy brzusznej potrzebny może być nie tylko gastroenterolog, ale i endokrynolog czy diabetolog.

     

    Ile kosztuje polisa zdrowotna?

    Produkt Liczba specjalistów Liczba badań RTG Składka miesięczna od
    Signal Iduna 6 85 Tak 55 zł
    Medicover 10 29 Tak 84 zł
    LUX MED 9 42 - 84 zł
    Enel-med 9 45 - 85 zł
    Signal Iduna 15 110 Tak 100 zł
    LUX MED 14 50 Tak 115 zł
    Enel-med 19 308 - 156 zł
    LUX MED 17 146 Tak 182 zł
    Enel-med 19 431 Tak 193 zł
    Signal Iduna 6 85 Tak 192,50 zł
    Inter Ubezpieczenia 77 412 Tak 200 zł
    Inter Ubezpieczenia 77 412 Tak 240 zł
    Inter Ubezpieczenia 77 416 Tak 249 zł
    MediSky Bez limitu Bez limitu Tak 350 zł
    Medicover 67 880 Tak 335 zł
    MediSky Bez limitu Bez limitu Tak 400 zł
    Signal Iduna 15 110 - 345 zł
    Inter Ubezpieczenia 77 416 Tak 350 zł
    Enel-med 33 455 - 346 zł
    Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie danych z dnia 31 maja 2024 r.
     

    Gdzie możesz znaleźć najlepszą polisę dla siebie?

    Prywatne ubezpieczenie zdrowotne najlepiej wybrać z pomocą porównywarki ubezpieczeniowej. Dzięki niej samodzielnie porównasz różne dostępne opcje. Sprawdzisz ceny oraz zakres usług, jakie świadczyć będzie Ci wybrany pakiet.

    Pomocnym narzędziem do wyboru odpowiedniej polisy może okazać się również ranking ubezpieczeń na życie. Taki ranking najczęściej znaleźć można na stronie, która posiada porównywarkę oraz sekcję poradników dotyczącą zakupu różnego rodzaju ubezpieczeń. 
    To warto wiedzieć
    1. Badanie rentgenowskie to badanie obrazowe, które pozwala zajrzeć do środka organizmu, dzięki czemu można sprawdzić stopień złamania, zmiany nowotworowe lub inne nieprawidłowości wewnątrz ludzkiego ciała,

    2. Badanie RTG korzysta z promieniowania jonizującego, ale w bezpiecznym dla zdrowia człowieka natężeniu, niewskazane jest jednak zbyt częste stosowania badania,

    3. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne już od 55 zł miesięcznie może oferować darmowe badanie RTG, np. RTG klatki piersiowej 

    4. Zanim wybierzesz odpowiednią polisę, porównaj dostępne oferty, sprawdź, czy umożliwiają Ci dostęp do najbardziej pożądanych przez Ciebie specjalistów oraz badań diagnostycznych

    FAQ – Najczęściej zadawane pytania o badanie RTG prywatnie

    1. Ile kosztuje prywatnie badanie RTG?

      Prywatne badanie RTG może kosztować zarówno 25, 55, jak i 100 zł. Cena może być oczywiście jeszcze wyższa, a wysokość opłaty za badanie jest zależne od tego, jakie części ciała chcesz zbadać oraz w jakim gabinecie decydujesz się na badanie RTG.

    2. Ile czeka się na RTG na NFZ?

      Czas oczekiwania na badanie RTG może wynosić kilka dni, kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Wszystko zależy od lokalizacji oraz pilności przypadku.

    3. Co pokrywa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

      Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może umożliwić Ci dostęp do wielu różnych specjalistów, do wykonania darmowych badań związanych z diagnostyką oraz obrazowych (np. rezonans magnetyczny, RTG klatki piersiowej). W przypadku osób, które posiadają przewlekłe problemy zdrowotne, takie rozwiązanie może rozwiązać problem oczekiwania w długich kolejkach na specjalistę.

    4. Jakie badania z prywatnej polisy zdrowotnej?

      W ramach prywatnej polisy zdrowotnej wykonane może zostać wiele różnych badań (od 29 do 880, a nawet w opcji bez limitu). Polisa może obejmować prześwietlenie klatki piersiowej, mammografię, EKG czy cytologię. Można również skorzystać z psychoterapii, stomatologii czy protetyki. Takie ubezpieczenie bardzo często umożliwia wykonanie darmowych szczepień oraz skorzystanie z wizyt domowych lekarza lub pielęgniarki.

    Ewelina Ratajczak

    Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

    Wasze komentarze (0)

    Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

    Wyślij
    Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

    Komentarz zapisany. Dziękujemy.

    « Powrót do listy postów

    FacebookPodziel się ze znajomymi:
    Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

    Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
    Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2025 | Mapa serwisu