Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 22 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie w pracy - jakie plusy i minusy?

01 SIE 2023

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie w pracy - jakie plusy i minusy?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Za jaki uraz głowy poszkodowany może uzyskać odszkodowanie?

21 LUT 2024
Uraz głowy może nie tylko wykluczyć na jakiś czas z życia zawodowego, lecz...
Porada img

Odszkodowanie za boreliozę

09 LUT 2024
Choroby, które przenoszą kleszcze niestety mogą przytrafić się każdemu....
Porada img

Zatajenie choroby przed ubezpieczycielem - co za to grozi?

08 LUT 2024
Istnieją okoliczności przy zawieraniu umowy polisowej, które mogą działać...
Porada img

Na różne sytuacje życiowe - umowy dodatkowe

29 STY 2024
Podstawową rolą ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie dla bliskich na...
Porada img

Ubezpieczenie terminowe czy bezterminowe - które wybrać?

18 STY 2024
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam różne warianty ochrony, a wśród...
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe na życie - jak to działa?

28 GRU 2023
Ubezpieczenie grupowe kojarzy się nie bez powodu z miejscem pracy. To...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Jeśli chcesz nabyć ubezpieczenie w pracy, powinieneś znać wcześniej wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Sprawdź, co dokładnie oferuje polisa w twoim miejscu zatrudnienia i zastanów się nad tym, czy taka ochrona jest dla ciebie wystarczająca.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty


  Wśród ubezpieczeń na życie, można wymienić kilka różnych rodzajów. Nie każde rozwiązanie może być akurat dla ciebie korzystne. Poniżej opisujemy, na czym polega ubezpieczenie w miejscu zatrudnienia i przedstawiamy, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania.
   

  Co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu w pracy?


  Polisa grupowa, którą możesz nabyć w miejscu pracy to ubezpieczenie o konkretnych warunkach działania. Jest to produkt, który oferuje szeroki zakres ochrony, niewysoką sumę ubezpieczenia oraz atrakcyjną, niską składkę. Dlaczego tak jest?

  Pracodawca, który chce zapewnić ochronę swoim pracownikom, nawiązuje współpracę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Wybiera produkt i osobom, które zatrudnia oferuje możliwość zakupu polisy. Taki produkt musi zatem być dopasowany do potrzeb bardzo zróżnicowanej grupy, zarówno tych w starszym wieku, jak i znacznie młodszych pracowników. Z tego właśnie powodu polisa grupowa zwykle obejmuje ochroną wiele różnych zdarzeń. Takie ubezpieczenie nie może również kosztować za dużo, by nie stanowiło zbyt dużego obciążenia dla pracowników jakiegokolwiek szczebla w firmie.

  Do zakupu polisy grupowej przystąpić mogą wyłącznie osoby zatrudnione w firmie. Oferta najczęściej dotyczy osób między 18 a 60 rokiem życia.

  To niedrogie, ale i bardzo wygodne dla wielu osób rozwiązanie. W indywidualnej polisie na życie sam musisz pamiętać o opłacaniu składek, natomiast w ubezpieczeniu grupowym w miejscu zatrudnienia składki odprowadza pracodawca, który potrąca je z pensji pracownika.
   

  Kto może zdecydować się na ubezpieczenie w pracy?


  Ubezpieczenie grupowe w miejscu pracy nabyć mogą osoby, które są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Jako pracownik otrzymujesz gotową ofertę dostępną najczęściej w kilku wariantach cenowych. Dzięki temu możesz dopasować ofertę do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. 

  Na tym jednak wybór się ogranicza, ponieważ inne modyfikacje w umowie raczej nie są już możliwe. Decydujesz się na konkretną polisę i nie możesz zrezygnować z zakresu ochrony, która nie do końca jest ci potrzebna.
   

  Ile możesz zapłacić za taką ochronę?


  Koszt ubezpieczenia zależy od oferty, na jaką się zdecydujesz oraz wariantu cenowego. Zazwyczaj otrzymujesz dwie lub trzy różne opcje do wyboru, gdzie różnią się od siebie zakres ochrony i suma ubezpieczenia. 

  Alternatywą może być dla ciebie otwarta polisa grupowa. To produkt, który możesz nabyć na warunkach podobnych do tzw. „grupówki”, ale zakupu dokonujesz samodzielnie, bez względu na miejsce i stan zatrudnienia. Takie rozwiązanie jest atrakcyjne szczególnie dla tych osób, które wykonują wolne zawody na bazie różnych zleceń, przez co nie posiadają stałego zatrudnienia.

  Przy otwartym ubezpieczeniu grupowym wpływ na cenę może mieć wiek oraz to, ile osób ma zostać objętych ochroną. Do wyboru masz pakiet dla jednej osoby, ale również dla ciebie i partnera/współmałżonka oraz/lub dzieci. 
   

  ERGO Hestia – Grupa Otwarta

  Zdarzenia Wariant podstawowy Wariant rozszerzony
  Zgon ubezpieczonego 25 000 zł 55 000 zł
  Zgon ubezpieczonego w następstwie wypadku przy pracy 75 000 zł 165 000 zł
  Zgon ubezpieczonego w następstwie wypadku przy pracy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym 75 000 zł 165 000 zł
  Trwały uszczerbek na zdrowiu ubezpieczonego w następstwie NW 1% - 300 zł 1% - 600 zł
  Operacja chirurgiczna ubezpieczonego - 2 500 zł
  Poważne zachorowanie ubezpieczonego - 15 000 zł
  Leczenie szpitalne ubezpieczonego - Do 160 zł
  Składka miesięczna Od 35 zł Od 85 zł
  Tabela 1. Opracowanie własne.

  Jak widać, ubezpieczenie w ERGO Hestia nie będzie dużym obciążeniem finansowym. Oferta dotyczy ochrony dla jednej osoby, ale ubezpieczyciel posiada również w swojej ofercie ochronę dopasowaną dla ciebie i twoich bliskich. 

  Podobnie sytuacja wygląda w Signal Iduna. Tam również masz do wyboru to, czy ubezpieczysz wyłącznie siebie, czy jeszcze bliskie ci osoby. Minimalna składka wynosi 25 zł, co stanowi wydatek nie większy niż bilet do kina dla jednej osoby.
   

  Signal Iduna – Polisa JA i Moje Życie

  Zdarzenie Zakres I Zakres II Zakres III Zakres IV Zakres V
  Śmierć ubezpieczonego 20 000 zł 35 000 zł 50 000 zł 75 000 zł 100 000 zł
  Śmierć ubezpieczonego w wyniku NW 40 000 zł 70 000 zł 100 000 zł 150 000 zł 200 000 zł
  Śmierć Ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego wypadku w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym 60 000 zł 105 000 zł 150 000 zł 225 000 zł 300 000 zł
  Trwały uszczerbek na zdrowiu Ubezpieczonego w wyniku NW 200 zł 350 zł 500 zł 750 zł 1 000 zł
  Składka miesięczna od osoby 25 zł 45 zł 55 zł 65 zł 75 zł
  Tabela 2. Opracowanie własne.
   


  Plusy i minusy ubezpieczenia dla pracowników


  Za tym, czy zdecydować się na ubezpieczenie grupowe w pracy przemawia kilka plusów i minusów tego rozwiązania. Takie rozwiązanie ma swoje mocne strony, jednak dla wielu osób polisa może nie być wystarczająca. 

  Zobacz, jakie są zalety ubezpieczenia w pracy:
  • szeroki zakres ochrony w ramach jednej umowy – w ramach jednej polisy możesz zyskać ochronę nie tylko na wypadek śmierci, ale również na wypadek hospitalizacji, poważnej choroby, uszczerbku na zdrowiu czy również możesz liczyć na świadczenie, gdy urodzi ci się dziecko,
  • niska składka miesięczna – koszt składki to wydatek wynoszący najczęściej nie więcej niż 50 zł, istnieją oczywiście polisy tańsze i droższe, ale jest to z reguły cena przystępna dla wielu osób,
  • pracodawca odprowadza składkę – nie musisz pamiętać o przelewach i pilnowaniu płatności, ponieważ ten obowiązek spada na twojego pracodawcę, a składka jest po prostu odciągana z miesięcznej pensji,
  • łatwy proces zakupu – otrzymujesz propozycję gotowego produktu, nie musisz zastanawiać się nad modyfikacją polisy, a umowę podpisujesz w miejscu pracy, co oznacza, że spotkanie z agentem czy wypełnianie ankiety medycznej może nie być koniecznie.
  Plusy ubezpieczenia w pracy są znaczące i warto o nich pamiętać. Istnieją jednak również wady takiej polisy na życie. Do minusów zaliczyć można:
  • niską sumę ubezpieczenia – SU w przypadku polisy grupowej zwykle nie przekracza 100 000 zł, na tej podstawie wyliczane są świadczenia z tytułu rożnych zdarzeń, co wpływa na wysokość odszkodowania,
  • krótki czas trwania umowy – polisa grupowa zawierana jest na 12 miesięcy, po tym okresie może być kontynuowana, nie dla wszystkich takie rozwiązanie jest wystarczające,
  • brak możliwości ingerencję w umowę – jeśli np. zbliżasz się do emerytury to opcja świadczenia na wypadek urodzenia dziecka może być dla ciebie całkowicie zbędna, w indywidualnej polisie na życie masz wpływ na całokształt ubezpieczenia, tutaj nie masz możliwości modyfikowania swojej ochrony,
  • ubezpieczenie na czas zatrudnienia – musisz pamiętać o tym, że przy rozstaniu z pracodawcą rozstajesz się również z ubezpieczycielem, wiele towarzystw oferuje przejście na indywidualną umowę po zakończeniu stosunku pracy, jednak warunki umowy mogą znacznie różnić się od tych, które oferowała polisa grupowa.
  Z całą pewnością jest to korzystne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które nie posiadają żadnej innej polisy na życie. Możesz zyskać wsparcie finansowe, jeśli trafisz do szpitala lub zachorujesz, albo gdy powiększy ci się rodzina. Nie dla wszystkich jednak suma ubezpieczenia w wysokości 50 000 zł lub 100 000 zł będzie wystarczająca. Takie ubezpieczenie na życie nie będzie również dobrym zabezpieczeniem pod kredyt, jeśli jego wartość będzie wynosiła np. 400 000 zł. Dlatego powinieneś zastanowić się nad tym, jakiej dokładnie ochrony potrzebujesz.

  Ubezpieczenie grupowe w miejscu pracy może być również traktowane jako rozszerzenie ochrony w posiadanej już polisie na życie. Jeśli zdecydowałeś się na indywidualne ubezpieczenie na życie z dość wąskim lub podstawowym zakresem ochrony, to większe możliwości niedużym kosztem możesz otrzymać właśnie za pomocą polisy w pracy.
   

  Jakie ubezpieczenie może okazać się najlepsze?


  Ubezpieczenie na życie powinno być dopasowane do twoich potrzeb i uwzględniać twoje potrzeby finansowe w trudnych chwilach, ryzyko zachorowania oraz to, kogo chciałbyś zabezpieczyć oraz w jakim stopniu. Pomyśl o tym, jak dużo czasu spędzasz za kierownicą, jak wiele chorób i jakiego rodzaju pojawiało się w twojej rodzinie, czy uprawiasz jakiś kontuzjogenny sport lub inną aktywność. 

  Zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek opcję, sprawdź inne możliwości. Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeniowej, która ułatwi poszukiwanie nie tylko polisy na życie, ale również innych ubezpieczeń, np. podróży czy samochodu. 

  Z pomocą porównywarki dotrzesz do wielu bardzo różnych ofert, dzięki czemu żadnej nie pominiesz, ale i nie przepłacisz. 

  Jeśli z kolei posiadasz już ubezpieczenie grupowe w miejscu pracy, pamiętaj, że możesz zdecydować się na drugie rozwiązanie, jakim jest indywidualna polisa. Posiadanie dwóch ubezpieczeń może w przyszłości przynieść podwójne korzyści.
  To warto wiedzieć
  1. Ubezpieczenie w pracy dostępne jest tylko dla pracowników i w czasie zatrudnienia, po rozwiązaniu stosunku pracy można stracić dotychczasową ochronę
   
  2. Polisa grupowa oferuje szeroki zakres ochrony, niską składkę i proste formalności, ale i niską sumę ubezpieczenia
   
  3. W ubezpieczeniu grupowym nie masz wpływu na kształt twojej polisy, w indywidualnej polisie sam decydujesz o sumie ubezpieczenia, zakresie ochrony czy czasie trwania umowy, w przypadku grupówki decydujesz się na gotowy produkt
   
  4. Przed zakupem porównaj inne dostępne opcje, by nie podjąć zbyt pochopnej decyzji i nie przepłacić

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie w pracy

  1. Jak działa ubezpieczenie w pracy?

   Ubezpieczenie w pracy to rozwiązanie o bardzo prostych formalnościach i korzystnych warunkach: umowa zawierana jest w miejscu pracy, pracownik decyduje się na gotowy produkt, składkę odprowadza pracodawca. Można zyskać szeroki zakres ochrony w przystępnej cenie, jednak suma ubezpieczenia nie jest zbyt wysoka.

  2. Ile kosztuje ubezpieczenie w pracy?

   Ubezpieczenie w pracy to wydatek rzędu najczęściej około 50 zł miesięcznie. Wysokość składki może być oczywiście niższa, jak i wyższa, a finalny koszt zależy od wybranego wariantu ochrony.

  3. Czy osoba niepracująca może się ubezpieczyć?

   Jeśli nie posiadasz zatrudnienia lub stałego zatrudnienia – możesz zdecydować się na otwarte ubezpieczenie grupowe. Jest to polisa, która oferuje warunki zbliżone do grupówki, ale jest dostępna dla wszystkich, bez względu na miejsce pracy.

  4. Jaką ochronę zapewnia polisa w pracy?

   Najczęściej zakres ochrony, jaki oferuje polisa w pracy, jest szeroki i uwzględnia wiele zdarzeń: wypadek w pracy, wypadek komunikacyjny, pobyt w szpitalu, śmierć bliskiej osoby, poważna choroba. Część ofert jednak może oferować nieco węższy zakres ochrony i wszystko zależy od konkretnej oferty oraz wybranego wariantu.

  5. Czy mogę kupić ubezpieczenie w pracy, jeśli posiadam inną polisę na życie?

   Tak, można posiadać więcej niż jedno ubezpieczenie na życie. Dwie polisy na życie mogą przynieść w przyszłości wiele korzyści, np. podwójne odszkodowanie za zdarzenie, które obejmują ochroną oba produkty.

  Ewelina Ratajczak

  Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu