Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?

Data aktualizacji: 25 KWI 2023

Średnia ocena: 4.67

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe w ERGO Hestia

16 LIP 2024
Interesuje Cię ubezpieczenie grupowe, ale w Twoim miejscu pracy takie...
Porada img

Grupowe ubezpieczenie na życie

01 LIP 2024
Wśród wielu ofert ubezpieczeń na życie nie sposób znaleźć takiego,...
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe w Signal Iduna

21 CZE 2024
Ubezpieczenie na życie jest dostępne w kilku różnych rodzajach. Możesz...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

17 CZE 2024
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Ile można dostać odszkodowania za złamanie ręki?

17 CZE 2024
Złamanie ręki to zdarzenie, które może stanowić podstawę do odszkodowania...
Porada img

Badanie RTG - jak wygląda i ile kosztuje?

06 CZE 2024
Potrzebne jest Ci badanie RTG klatki piersiowej lub dentysta zlecił Ci RTG...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka zapewnia pomoc finansową w sytuacji powiększenia się rodziny. Uzyskane pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, np. wyprawkę dla malucha lub pierwsze zabawki.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu, gdy spodziewasz się dziecka?


  Ubezpieczenie w czasie ciąży to forma ubezpieczenia, która oferuje kobietom w ciąży i ich rodzinom ochronę finansową. Kobiety w ciąży objęte są ubezpieczeniem zdrowotnym na takich samych zasadach jak każda inna osoba, co oznacza, że mają prawo do wizyt u lekarza oraz innych świadczeń medycznych w ramach swojego ubezpieczenia. Jednakże ubezpieczenie w ciąży stanowi dodatkową formę ochrony, która może pomóc w pokryciu kosztów związanych z ciążą i porodem. Zgodnie z prawem, kobiety w ciąży, a także podczas porodu i połogu, które posiadają obywatelstwo polskie lub prawo stałego pobytu i mieszkają na terenie Polski, mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej.
   
  Polisa ta zapewnia jednorazową wypłatę określonej w umowie sumy pieniężnej tuż po narodzinach dziecka. Ponadto ubezpieczenie to oferuje wsparcie w trudnych sytuacjach, takich jak na przykład urodzenie dziecka przedwcześnie, poronienie lub wykrycie wady wrodzonej u dziecka. Zakres ochrony uzależniony jest od konkretnej oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego.
   

  Pieniądze oraz assistance, czyli co możesz zyskać z polisy?

  Ubezpieczenie w czasie ciąży może obejmować różnorodne rodzaje świadczeń i usług, które zależą od konkretnych warunków polisy oraz ubezpieczyciela. W ramach dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego istnieje opcja skorzystania z takich usług jak:
  • dostęp do lekarzy i specjalistów,
  • zabiegi pielęgniarskie,
  • diagnostyka laboratoryjna, w tym badania krwi, moczu, cytologia, EKG, RTG, USG, rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa,
  • domowe wizyty lekarskie,
  • druga opinia medyczna,
  • pakiet Assistance.
  Pakiet Assistance to dodatkowe usługi, których celem jest zapewnienie pomocy w różnych sytuacjach. W ramach tego pakietu możesz skorzystać z pomocy w organizacji transportu do szpitala, otrzymać wskazówki dotyczące opieki nad dzieckiem, uzyskać doradztwo prawne albo znaleźć najlepszą opiekę dla swojego dziecka.
   
  Warto zwrócić uwagę na konkretną listę świadczeń objętych ubezpieczeniem, a także na limity oraz wyłączenia odpowiedzialności. Ubezpieczenie w czasie ciąży gwarantuje ochronę również w trudnych sytuacjach, na przykład w przypadku urodzenia chorego lub martwego dziecka. Wówczas kobieta może liczyć na wsparcie finansowe w wysokości od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Otrzymane środki wolno przeznaczyć na dowolny cel, np. na pokrycie kosztów wizyt u psychologa.
   

  Ile zapłacisz za takie ubezpieczenie?

  Koszt ubezpieczenia na wypadek urodzenia dziecka jest uzależniony od sumy ubezpieczenia oraz od innych czynników, takich jak zakres ochrony, wyłączenia odpowiedzialności czy dodatkowe udogodnienia. Im wyższa suma, tym wyższy koszt, ale dzięki temu większe świadczenie otrzyma matka. Ceny polis mogą się znacznie różnić w zależności od wybranego ubezpieczyciela i rodzaju polisy.
   

  UBEZPIECZENIE W CIĄŻY – KOSZT WYBRANYCH POLIS

  TU Polisa Cena Przykładowy zakres ochrony
  Warta Warta dla Ciebie i Rodziny, Wariant Życie i Zdrowie Rodziny od 64 zł miesięcznie wsparcie finansowe w nieprzewidzianych sytuacjach, ochrona ubezpieczonego i rodziny, assistance medyczny oraz inne usługi w nagłych sytuacjach, narodziny dziecka
   
  Ergo Hestia  
  Rozszerzenie ochrony „Dla Mnie” i „Dla Nas”
  od 90 zł miesięcznie
  Signal Iduna Ubezpieczenie na życie grupa otwarta SIGO, wariant „My i nasze zdrowie” od 39 zł miesięcznie
  Pru Komfort Życia od 40 zł miesięcznie
  PZU P Plus od 40 zł miesięcznie
  Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych z dnia 21.04.2023.
   

  Ile możesz otrzymać po urodzeniu dziecka?

  W Polsce istnieją różne świadczenia związane z narodzinami dziecka, zarówno państwowe, jak i ubezpieczeniowe społeczne lub prywatne. Niekiedy wymagają one spełnienia określonych kryteriów bądź są uzależnione od dochodu. Dlatego warto zastanowić się nad polisą dodatkową, która nie będzie uzależniona od takich czynników, a jedynie od wystąpienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem.
   
  Ubezpieczenie na życie może zapewnić kobiecie jednorazową wypłatę określonej sumy z tytułu urodzenia lub przysposobienia dziecka, którą wolno przeznaczyć na dowolny cel, np. na pokrycie kosztów leczenia lub wyprawki dla malucha. Kwota ta wynosi zazwyczaj od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a w przypadku narodzin dziecka z wadami może wzrosnąć do nawet kilkuset procent tej kwoty.
   
  Przykładowo, jeśli posiadasz polisę P Plus, PZU Ochrona Plus lub PZU Ochrona Max w PZU, to na wypadek narodzin dziecka otrzymasz świadczenie w wysokości sumy ubezpieczenia. W przypadku narodzin martwego dziecka kwota wypłacana będzie podwójna. Warto jednak pamiętać, że wysokość sumy ubezpieczenia oraz inne czynniki decydujące o jej wypłacie są określone w umowie.
   
  Jeśli zdecydujesz się na ofertę WARTA DLA CIEBIE I RODZINY – Rodzina, oferowaną przez Wartę, to w przypadku narodzin dziecka otrzymasz świadczenie w wysokości od 800 do 2000 złotych. Dobrze jest jednak sprawdzić, jakie warunki obowiązują w innych towarzystwach ubezpieczeniowych, ponieważ świadczenie z tytułu narodzin dziecka może się różnić w zależności od wybranej oferty.
   
  Oprócz tego należy pamiętać, że polisy ubezpieczeniowe mogą mieć określone limity oraz wyłączenia odpowiedzialności. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, dokładnie sprawdź, jakie świadczenia ona obejmuje oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby móc z nich skorzystać.
   

  Na to koniecznie zwróć uwagę przed zakupem polisy!

  Podczas wyboru ubezpieczenia na wypadek narodzin dziecka powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres ochrony oraz cenę polisy, aby nadmiernie nie obciążać domowego budżetu, a jednocześnie mieć pewność, że polisa chroni w przypadku wystąpienia ewentualnych komplikacji podczas ciąży lub porodu.
   
  Inne ważne czynniki, które należy uwzględnić przy wyborze polisy z ochroną na wypadek narodzin dziecka, to:
  • dodatkowe udogodnienia — takie jak pakiet medyczny, dodatkowa diagnostyka płodu, organizacja prywatnego porodu albo assistance w cenie,
  • suma ubezpieczenia — wpłynie ona na wysokość odszkodowania w przypadku narodzin dziecka, ale również będzie miała wpływ na cenę polisy,
  • wyłączenia odpowiedzialności — określają one sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Przykładowe wyłączenia to brak terminowości w opłacaniu składek, niedostarczenie dokumentów wymaganych do ustalenia zasadności roszczenia, nieprzestrzeganie zaleceń lekarza, a także udzielanie nieprawdziwych informacji w ankiecie lub zatajenie informacji dotyczących stanu zdrowia.
  Jeśli chodzi o odszkodowanie z tytułu narodzin dziecka, warto pamiętać, że może się zdarzyć sytuacja, w której nie zostanie ono wypłacone. Dotyczy to przypadków, gdy narodziny dziecka miały miejsce w okresie karencji. Okres ten to czas po podpisaniu umowy, kiedy polisa jeszcze nie obowiązuje w pełnym zakresie. W przypadku ubezpieczenia na wypadek narodzin dziecka karencja zwykle wynosi 12 miesięcy. Dlatego ważne jest, aby dokonać zakupu polisy przed rozpoczęciem starania się o dziecko. W przeciwnym razie odszkodowanie nie zostanie wypłacone.
  — mówi Ewelina Ratajczak, ekspertka portalu rankingubezpieczennazycie.pl.
   
  Jeśli szukasz dobrego ubezpieczenia na życie z ochroną na wypadek powiększenia się rodziny, ale nie chcesz poświęcać dużo czasu na porównywanie ofert i zrozumienie skomplikowanej terminologii ubezpieczeniowej, skorzystaj z takiego narzędzia jak kalkulator polis albo porównywarka ubezpieczeń. Są one łatwe w użyciu i dostępne online, a więc nie wymagają instalowania żadnych aplikacji mobilnych czy programów. Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymasz wyniki analizy, co pozwoli Ci  szybko dokonać wyboru najkorzystniejszej polisy. 
  To warto wiedzieć
  1. Ubezpieczenie z tytułu urodzenia dziecka można dokupić do podstawowej polisy na życie

  2. O polisie z ochroną na wypadek powiększenia się rodziny warto pomyśleć na kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań o dziecko

  3. Polisa na wypadek powiększenia się rodziny zapewnia ochronę także w przypadku wystąpienia komplikacji, np. urodzenia się z wadą wrodzoną

  4. Niektóre TU oferują dodatkowe udogodnienia dla przyszłej mamy, takie jak np. sfinansowanie badań czy nawet zorganizowanie prywatnego porodu

  FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka

  1. Jak wysokie świadczenie z tytułu urodzenia dziecka można otrzymać?

   Wysokość świadczenia z tytułu urodzenia dziecka zależy od rodzaju oferty, na którą się zdecydujemy. Przykładowo, oferowana przez Wartę polisa „Rodzina” daje możliwość otrzymania świadczenia w wysokości od 800 do 2000 złotych w przypadku narodzin dziecka. Ubezpieczenie na życie zapewnia jednorazową wypłatę określonej sumy, która wynosi zazwyczaj od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a w razie narodzin dziecka z wadami może wzrosnąć do kilkuset procent tej kwoty.

  2. Ile kosztuje ubezpieczenie na wypadek urodzenia dziecka?

   Wysokość kosztów ubezpieczenia w czasie ciąży zależy od wielu czynników, takich jak wiek kobiety, jej stan zdrowia oraz zakres ochrony. Zwykle cena polisy wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Warto jednak pamiętać, że wydatek ten może zrekompensować koszty w przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań w trakcie ciąży, wymagających leczenia lub hospitalizacji. W podanych ofertach koszt ubezpieczenia zaczyna się już od 39 złotych.

  3. Czy można kupić wyłącznie polisę na wypadek urodzenia dziecka? Nie, polisa na wypadek urodzenia dziecka nie jest dostępna jako samodzielny produkt. Zwykle dokupuje się ją w formie rozszerzenia do głównego ubezpieczenia na życie

   Tak, jest to możliwe. Jeśli przyszli rodzice wykupili dwie polisy u różnych towarzystw ubezpieczeniowych albo dwa inne produkty u tej samej firmy (np. ubezpieczenie grupowe i indywidualne), wiąże się to z opłacaniem podwójnych składek, ale i otrzymaniem dwóch niezależnych od siebie odszkodowań. Świadczenie z tytułu narodzin dziecka przysługuje pod warunkiem, że składki były opłacane regularnie oraz nie zaistniała żadna sytuacja, która zwalniałaby ubezpieczyciela z odpowiedzialności (zawarta w wykazie wyłączeń odpowiedzialności w OWU).

  4. Kiedy nie dostanę świadczenia z tytułu urodzenia dziecka?

   Jednym z powodów nieotrzymania świadczenia z tytułu urodzenia dziecka jest niezachowanie okresu karencji. Jest to czas po podpisaniu umowy, gdy osobie ubezpieczonej nie przysługują jeszcze świadczenia. W ubezpieczeniu z ochroną na wypadek narodzin dziecka karencja może wynosić 9-12 miesięcy. Inna przyczyna niewypłacenia przez ubezpieczyciela odszkodowania, to brak opłacania składek w terminie lub zaistnienie innej sytuacji wymienionej w wykazie wyłączeń odpowiedzialności w OWU polisy.

  5. Jakie świadczenia przysługują po narodzinach dziecka?

   W Polsce po urodzeniu dziecka przysługują różne świadczenia, zarówno państwowe, jak i ubezpieczeniowe społeczne lub prywatne. Ubezpieczenie w ciąży może obejmować różne rodzaje wsparcia, takie jak transport ze szpitala, opieka nad noworodkiem czy dodatkowe badania.

  6. Jak sprawdzić, ile wyniesie kwota, którą otrzymam po urodzeniu dziecka?

   Kwota odszkodowania z tytułu urodzenia dziecka jest zazwyczaj stała i określona z góry, można ją sprawdzić w OWU danej polisy.

  7. Czy można kupić polisę z ochroną na wypadek powiększenia się rodziny bez karencji?

   W polisie z ochroną na wypadek narodzin dziecka standardowo stosuje się karencję wynoszącą od 9 do 12 miesięcy. Dopiero po upływie tego czasu możliwe jest otrzymanie świadczenia, zatem ubezpieczenie należy kupić na długo przed rozpoczęciem starań o potomka. Wyjątek stanowią niektóre ubezpieczenia grupowe — warto dopytać pracodawcę o karencję dla różnych zdarzeń, w tym także urodzenia się dziecka.

  Adrianna Chruściel

  Odpowiedzialna za treści dotyczące ubezpieczeń na życie. Copywriterka z zamiłowania i pasji. Od 5 lat dzieli się swoją wiedzą i przekazuje ją dalej. Lubi kryminały i dobry film, a w swoim czasie wolnym stawia na rozwój osobisty.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu