Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 6 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

Druga opinia medyczna - co warto wiedzieć?

27 STY 2021
Data aktualizacji: 02 LUT 2021
Druga opinia medyczna - co warto wiedzieć?
Dodatkowa opinia medyczna przydaje się w sytuacji, gdy pacjent ma wątpliwości co do słuszności postawionej diagnozy lub zaproponowanych metod leczenia. Sprawdziliśmy oferty najpopularniejszych firm ubezpieczeniowych pod kątem drugiej opinii medycznej.
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  Konsultacja ze specjalistą z zagranicy daje ubezpieczonemu szansę na rozszerzenie dotychczas stosowanej terapii o najnowsze metody leczenia, dzięki temu rośnie szansa na wyleczenie przypadłości.

     

  Co oznacza druga opinia medyczna?

  Druga opinia medyczna (inaczej dodatkowa opinia medyczna) to usługa skierowana zarówno do osób fizycznych, jak i firm. Polega ona na zweryfikowaniu trafności diagnozy oraz zaproponowanego dotychczas leczenia.

  Dodatkową opinię medyczną można uzyskać, gdy u ubezpieczonego zostanie zdiagnozowana poważna choroba, jest to dobra alternatywa dla publicznej opieki lekarskiej.


  Jak działa druga opinia medyczna?

  Pozyskanie drugiej opinii medycznej odbywa się bez udziału chorego – pacjent zgłasza swojemu ubezpieczycielowi, że chce skorzystać z drugiej opinii medycznej i przesyła mu wymaganą dokumentację medyczną.

  Następnie po stronie firmy spoczywa obowiązek przekazania jej odpowiedniemu specjaliście, który sprawdzi, czy postawiona diagnoza jest prawidłowa.

  Finalnie ubezpieczony otrzymuje pełny raport zawierający dodatkową opinię medyczną, opis przypadku, postawioną diagnozę oraz zalecenia dotyczące leczenia.
   

  Kiedy przydaje się druga opinia medyczna?

  Dodatkowa opinia medyczna przydaje się w sytuacji, gdy pacjent ma wątpliwości co do słuszności postawionej diagnozy lub zaproponowanych metod leczenia oraz gdy rokowania są nie najlepsze, np. z uwagi na ograniczone możliwości diagnozowania.

  W szczególności leczenie chorób nowotworowych wymaga często niestandardowych rozwiązań i nowoczesnego sprzętu oraz terapii. Dzięki dodatkowej opinii medycznej chory może:
  • sprawdzić, czy leczenie jest prowadzone prawidłowo;
  • skorzystać z najnowszych terapii leczniczych;
  • skonsultować swój przypadek z najlepszymi specjalistami z całego świata;
  • uzyskać pomoc w leczeniu rzadkiej choroby nowotworowej;
  • zyskać szansę na kurację w sytuacji, gdy lekarz prowadzący nie dał żadnych szans na wyleczenie.
  Każdy pacjent ma prawo do skorzystania z drugiej opinii medycznej. Gdy lekarz prowadzący nie daje nadziei na wyleczenie, warto zgłosić się do innego specjalisty, który posiada wyższe kompetencje. Niektóre nowoczesne terapie są w Polsce niedostępne, podczas gdy w innych krajach (np. w USA lub na terenie Europy Zachodniej) można z nich skorzystać. Dobry przykład to zastosowanie zaawansowanej diagnostyki genetycznej w leczeniu raka.


  Które ubezpieczenie pozwala na drugą opinię medyczną?

  Z dodatkowej opinii medycznej mogą skorzystać klienci kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Przeanalizowaliśmy pod kątem tej ochrony firmy jak Aviva, Nationale-Nederlanden, MetLife, AXA. Warta i Allianz.

  Aviva druga opinia medyczna                                                

  Aviva oferuje swoim klientom usługę dodatkową – zagraniczną drugą opinię medyczną. W ramach pakietu dostępna jest konsultacja diagnozy ze specjalistą światowej klasy bez konieczności wyjazdu za granicę. Umowę zawiera się razem z ubezpieczeniem Twoje Życie. Z polisy może skorzystać ubezpieczony, jego partner/partnerka oraz dzieci do lat 25.

  Nationale-Nederlanden druga opinia medyczna     

  Nationale-Nederlanden proponuje swoim klientom rozszerzone ubezpieczenie Druga Opinia Medyczna. Dostępna jest zarówno dodatkowa opinia krajowa, jak i konsultacja ze specjalistą z zagranicy. Ubezpieczony może skorzystać z telekonsultacji medycznej lub odbyć wizytę u lekarza danej specjalizacji za granicą. Polisa pokrywa koszty transportu medycznego do placówki medycznej i z powrotem, nocleg oraz dowóz leków. Ubezpieczyciel zapewnia również pomoc tłumacza na miejscu.

  MetLife druga opinia medyczna     

  Umowę dodatkową Druga Opinia Medyczna zawiera się razem z ubezpieczeniem MetLife Gwarantowana Ochrona. Polisa opiewa na kwotę 100 000 złotych lub więcej. Zakres chorób objętych konsultacją medyczną jest bardzo szeroki, ubezpieczony może liczyć na 6 konsultacji w czasie trwania umowy, w tym 2 w ciągu jednego roku. Dodatkowa opinia medyczna trafia do pacjenta bez konieczności umawiania wizyty u specjalisty czy też odbycia podróży zagranicznej.

  AXA druga opinia medyczna     

  Z dodatkowego ubezpieczenia AXA Druga Opinia Medyczna mogą skorzystać osoby w wieku pomiędzy 13. a 61. rokiem życia. Umowa jest zawierana na rok, po upływie tego czasu da się przedłużyć polisę. Wysokość składki zostaje ustalona na podstawie taryfy obowiązującej w dniu zawarcia umowy dodatkowej. W ramach świadczenia ubezpieczony może skorzystać z pełnego wsparcia w organizacji procesu sporządzenia drugiej opinii medycznej przez eksperta medycznego (włącznie z tłumaczeniem dokumentów). Świadczenie zapewnia także pomoc w planowaniu oraz organizacji leczenia zalecanego w raporcie drugiej opinii medycznej.

  Warta druga opinia medyczna     

  Warta zapewnia kompleksową ochronę klientom, którzy zachorowali na nowotwór. W ramach polisy Sposób na Raka można skorzystać także z drugiej opinii medycznej. Jest ona wydawana w ciągu 14 dni od skompletowania niezbędnej dokumentacji. Świadczenie obejmuje pomoc choremu przez 10 lat od diagnozy, w tym również wsparcie w trakcie leczenia. Maksymalna wartość świadczeń wynosi 150%–250% sumy ubezpieczenia, w zależności od wybranej opcji oraz wieku osoby ubezpieczonej. Umowa jest zawierana na 5 lat (z opcją przedłużenia).

  Allianz druga opinia medyczna     

  Allianz oferuje swoim klientom polisę Best Doctors. W ramach ubezpieczenia można skorzystać z dodatkowych konsultacji medycznych w kraju i za granicą. Polisa obejmuje koszty postawienia drugiej opinii medycznej oraz planowanie i organizację leczenia poza krajem. Ubezpieczyciel pomaga zorganizować podróż oraz pobyt chorego za granicą, rekomenduje także odpowiednie placówki medyczne.


  Druga opinia medyczna w wybranych firmach ubezpieczeniowych

  TU Szczegóły
  Aviva W ramach wykupionej polisy z dodatkowej opinii medycznej może skorzystać nie tylko ubezpieczony, ale także jego partner/partnerka oraz dzieci do 25 roku życia.
  Nationale-Nederlanden Wykupiona polisa pozwala na skorzystanie z telekonsultacji medycznej lub wizyty u specjalisty za granicą. Pokryte zostają koszty transportu medycznego, a także organizacji procesu leczenia.
  MetLife Ubezpieczony może liczyć na wypłatę świadczenia w wysokości 100 000 złotych, polisa obejmuje 6 konsultacji lekarskich (2 rocznie).
  AXA Polisa zapewnia pomoc w uzyskaniu dodatkowej opinii medycznej, a także w planowaniu i organizacji zalecanego w raporcie leczenia.
  Warta Polisa „Sposób na Raka” pozwala uzyskać drugą opinię medyczną w ciągu 14 dni. Umowa jest zawierana na okres 5 lat (z możliwością przedłużenia).
  Allianz W ramach polisy „Best Doctors” można liczyć na rekomendacje najlepszych na świecie placówek medycznych. Ubezpieczyciel pomaga uzyskać drugą opinię, wspiera także w procesie organizacji leczenia.
  Tabela 1. Opracowanie własne.


  Jak skorzystać z drugiej opinii medycznej – krok po kroku

  Aby skorzystać z drugiej opinii medycznej, ubezpieczony powinien skontaktować się ze swoją firmą i przesłać jej pełną dokumentację medyczną. Dane te zostaną przeanalizowane przez specjalistów.

  Jeśli wykupiona polisa obejmuje leczenie zagraniczne, dokumentacja trafia do tłumaczenia i jest wysłana w odpowiednie miejsce, np. do specjalistów z ośrodków medycznych w USA. Po opracowaniu opinii medycznej ubezpieczony otrzyma pełny (i przetłumaczony, gdy opinia była sporządzana za granicą) raport.


  Druga opinia medyczna – krok po kroku

  Procedura
  1 – Ubezpieczony został zdiagnozowany i otrzymał propozycję leczenia
  2 – Zgłoszenie chęci skorzystania z dodatkowej opinii medycznej u ubezpieczyciela
  3 – Autoryzacja prawa do skorzystania z usługi drugiej opinii medycznej
  4 – Przesłanie wymaganej dokumentacji medycznej
  5 – Ubezpieczyciel sprawdza, czy nadesłana dokumentacja medyczna jest kompletna, w razie potrzeby tłumaczy dokumenty i wysyła do odpowiedniej partnerskiej jednostki medycznej
  6 – Opracowanie drugiej opinii medycznej
  7 – Przesłanie drugiej opinii medycznej do ubezpieczyciela
  8 – Ubezpieczyciel odbiera dodatkową opinię medyczną i jeśli była ona sporządzana za granicą, wysyła do tłumacza, by pacjent otrzymał dokument w swoim ojczystym języku
  9 – Przekazanie ubezpieczonemu raportu
  Tabela 2. Opracowanie własne.


  Czy w NFZ można uzyskać drugą opinię medyczną?

  Drugą opinię medyczną można uzyskać w ramach prywatnej wizyty lekarskiej lub rozszerzenia ubezpieczenia na życie. Aby odbyć wizytę u konkretnego specjalisty w ramach NFZ, potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Dokument należy pozostawić w rejestracji, nie ma więc podstaw, by na jego podstawie umówić się na drugą konsultację, ale u innego specjalisty.
   
  W przypadku wątpliwości co do postawionej diagnozy zawsze warto skorzystać z pomocy, jaką jest druga opinia medyczna. Aby wybrać najlepszą polisę uwzględniającą tę usługę, zapraszamy do sprawdzenia naszego kalkulatora. Znajdują się tam dane dotyczące 20 różnych firm ubezpieczeniowych. Naraz można porównać ze sobą do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Dodatkowa opinia medyczna jest szczególnie przydatna, gdy ubezpieczony zachoruje na jedną z ciężkich chorób, taką jak np. rzadki nowotwór
   
  2. Umowa na drugą opinie medyczną jest zawierana zazwyczaj na rok 
   
  3. W ramach ubezpieczenia firma poleca odpowiednich specjalistów, organizuje wydanie drugiej opinii medycznej, a nawet leczenie za granicą
   
  4. W niektórych przypadkach z polisy Druga opinia medyczna może skorzystać także rodzina ubezpieczonego
  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

  Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

  Porównaj ceny

  Najnowsze artykuły

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Warszawie - gdzie znajdę najlepsze?

  14 KWI 2021
  Ubezpieczenie na życie w Warszawie można wykupić na kilka sposobów. Taki...
  Porada img

  Ubezpieczenie noworodka – jak wybrać polisę?

  08 KWI 2021
  Szukasz dobrego ubezpieczenia, które działa już od chwili narodzin? Warto...
  Porada img

  Warta Sposób na Raka

  23 MAR 2021
  Towarzystwo ubezpieczeniowe Warta posiada w swojej ofercie ubezpieczenie,...
  Porada img

  Organizacja leczenia za granicą od PZU

  16 MAR 2021
  Szukasz dobrego ubezpieczenia, które obejmuje leczenie za granicą? W PZU...
  Porada img

  Ubezpieczenie JuniorGo - co zawiera i ile kosztuje?

  09 MAR 2021
  Potrzebujesz ubezpieczenia, które zagwarantowałoby Twojemu dziecku ...
  Porada img

  Choroby współistniejące - co to znaczy?

  23 LUT 2021
  Towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce szybko zareagowały na koronawirusa. W...

  Na co zwrócić uwagę
  wybierając polisę na życie?

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

  Poradnik
  ubezpieczeniowy

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
  Pobierz poradnik

  Porównaj ubezpieczenie

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2021 | Mapa serwisu