Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

Dziedziczenie środków z polisy na życie

27 MAJ 2019
Data aktualizacji: 05 LUT 2020
Celem indywidualnego ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie finansowe bliskich w razie naszej śmierci. Ubezpieczony uposaża, czyli wskazuje w umowie osoby uprawnione do odszkodowania. Sprawdzamy, jak dokładnie wygląda sprawa odszkodowania, do kogo trafia i czy jest opodatkowana.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty

  Przy okazji rozważymy dwa przypadki otrzymania świadczenia z polisy:
  • z tytułu zgonu w polisie ochronnej,
  • z tytułu zgonu w polisie ochronno-oszczędnościowej.
   

  Dziedziczenie ubezpieczenia – czy jest możliwe?

  Ubezpieczenie można przejąć tylko w przypadku, gdy dotyczy ono majątku, czyli samochodu lub nieruchomości.

  Z kolei polisy na życie polegają na tym, że ubezpieczyciel zabezpiecza na określoną sumę ubezpieczonego, a po zakończeniu umowy wypłaca mu należne środki. W sytuacji, gdy ubezpieczony nie dożyje końca umowy – środki mogą otrzymać osoby uposażone czyli wskazane w umowie.

  W polisie ochronno-oszczędnoścowej (na życie i dożycie) wypłata środków w razie śmierci ubezpieczonego jest przekazywana spadkobiorcom. Oszczędności przechodzą tylko na rzecz ubezpieczonego , który dożył końca umowy.

   

  Dziedziczenie a podatek – trzeba zapłacić?

  Według art. 831 § 3 suma ubezpieczenia, która przypada uposażonemu, nie należy do spadku po ubezpieczonym. Dlatego podatek nie dotyczy tych polis na życie, które służą finansowej ochronie życia i zdrowia.

  Inaczej jest w przypadku polisy inwestycyjnej. Tu ubezpieczyciel jest zobowiązany zapłacić (pomniejszyć nasz zysk) o podatek dochodowy wynoszący 19%. Jeśli ubezpieczony zrezygnuje z takiego ubezpieczenia przed końcem umowy, otrzyma od towarzystwa wypłatę, czyli tzw. wartość polisy (sumę wpłaconych składek powiększoną o zyski kapitałowe).  Wówczas opodatkowany jest tylko zysk z ubezpieczenia.
   

  Porównaj oferty

  Rodzina, zstępni, bank - kto dziedziczy środki z ubezpieczenia?

  Ubezpieczony na życie może uposażyć dowolną osobę. Najczęściej jest to mąż lub żona, jak również dzieci. Może to być również partner w związkach nieformalnych lub inna bliska osoba.

  W przypadku, gdy ubezpieczony nie wskazał uposażonych w umowie – odszkodowanie otrzymują tzw. „zstępni”, czyli osoby uprawnione do dziedziczenia z zachowaniem kolejności do tego prawa:
  • współmałżonek,
  • dzieci,
  • wnuki,
  • rodzice,
  • rodzeństwo,
  • dzieci rodzeństwa.
  Uposażonym może być również nie osoba fizyczna, a instytucja. Takie sytuacje mają miejsce np. wtedy, gdy ubezpieczony jest osobą samotną i bierze kredyt mieszkaniowy. W sytuacji nagłej śmierci – środki z polisy mogą wpłynąć na konto banku, w którym ubezpieczony był zadłużony.

  Jeśli natomiast ubezpieczony nie wskaże uposażonego albo wszyscy uposażeni umrą przed nim lub utracą prawo do wypłaty, wtedy przysługuje ona niżej wymienionymi osobom – według kolejności:

  1)  małżonek – w całości;
  2)  dzieci – w częściach równych;
  3)  rodzice – w częściach równych;
  4)  osoby fizyczne powołane do dziedziczenia w częściach określonych w dokumencie sporządzonym przez notariusza.
   

  Świadczenie a spadek w ubezpieczeniu na życie

  Ubezpieczenie na życie nie wchodzi w skład spadku. Czemu jest to tak istotne? Bywa, że ubezpieczony, który posiadał polisę na życie – przed śmiercią zaciągnął kilka pożyczek, nie posiadał jednak znacznego majątku. Wówczas najbliżsi mają prawo odstąpić od przyjęcia spadku, by móc nie spłacać zobowiązań dłużnika. Nie zmienia to jednak faktu, że ubezpieczenie nie należy do części spadkowej i jeśli osoby dziedziczące były wskazane w umowie polisy jako uposażone – mają prawo do odszkodowania bez jakichkolwiek konsekwencji w decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
   
  PAMIĘTAJ!
  Świadczenie z polisy na życie nie wchodzi w skład masy spadkowej
  . W takiej sytuacji, bez względu na kwotę sumy ubezpieczenia, nie zachodzi konieczność przeprowadzania postępowania spadkowego w sądzie.

  Przepisy w takiej sytuacji regulują otrzymanie świadczenia i od zgłoszenia roszczenia – ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę zgromadzonych środków. Kwota jest wolna od podatku od spadków i darowizn, ponieważ nie składa się ona na masę spadkową.
   

  Wyłączenia odpowiedzialności a spadek z polisy

  Należy pamiętać o tym, że ubezpieczenie na życie posiada zapis o wyłączeniu odpowiedzialności w określonych sytuacjach. Może oznaczać to, że jeśli do śmierci ubezpieczonego doszło w określonych okolicznościach – ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z tytułu jego śmierci.

  Do wyłączeń odpowiedzialności należą najczęściej sytuacje, w których ubezpieczony działał świadomie na własną niekorzyść, przyczyniając się również do śmierci. Śmierć ubezpieczonego musi nastąpić z przyczyn naturalnych lub w konsekwencji wypadku lub innych zdarzeń losowych, na które nie miał wpływu.

  Ubezpieczyciel może odstąpić od umowy w sytuacji, gdy do śmierci ubezpieczonego doszło np. wskutek prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających, samobójstwa przed upływem 2 lat od zawarcia umowy, przebywania na terenie kraju, w którym toczą się działania wojenne lub w sytuacji, gdy ubezpieczony brał udział w bójce czy rozruchach.

  Ograniczeniem w przypadku wypłacenia świadczenia może być również karencja. Jest to okres, po którym zaczyna obowiązywać ochrona w danym zakresie. W przypadku samobójstwa czas karencji to najczęściej 2 lata – jeśli zatem ubezpieczony popełni samobójstwo 6 miesięcy po zawarciu umowy – osoby uposażone nie otrzymają należnego świadczenia. Podobnie, jeśli ubezpieczony umrze wskutek poważnej choroby, np. złośliwego guza mózgu, gdzie śmierć nastąpi w 3 miesiące od zawarcia umowy, jeśli karencja przewiduje rok. Karencja jest zabezpieczeniem dla ubezpieczyciela, która chroni go przed nieuczciwym zakupem polisy poprzez np. zatajenie informacji o aktualnym stanie zdrowia.
   

  Porównaj oferty

  Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (6)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  Magda

  2020-02-24 15:23:30

  Mój ojczym zmarł, miała polisę na wypadek śmierci, moja mama nie żyje, prawdopodobnie była uposażoną. Zostały po nim nie zapłacone rachunki za czynsz i koszty pogrzebu, które przekroczyły kwotę ustawowych 4 tys. Złożyłam stosowne dokumentu do TU , dostałam odmowę. Opłacał składki regularnie po to aby być godnie pochowanym. Żadnej rodziny, ani dzieci biologicznych nie posiadał. Co się stanie z zapłaconymi składkami?

  Bożena

  2020-03-13 14:46:19

  Jeśli mamy oboje z mężem polisy u męża jestem uposażona ja u mnie mąż czy w razie śmieci należą mi się pieniądze z mojej polisy jak również z meza

  Odpowiedź Redakcji

  2020-03-16 10:08:46

  W polisach życiowych odszkodowanie za to samo zdarzenie (o ile znajduje się w zakresie) jest wypłacane z obu ubezpieczeń

  Edyta

  2020-05-09 18:26:03

  Dzień dobry, wspólnie z mężem wzięliśmy kredyt budowlany , aby nie ponosić dodatkowych kosztów zdecydowaliśmy uposażyć w ubezpieczeniu grupowym bank ,który wymagał od nas ubezpieczenia na życie. NIestety mąż zachorował i przed śmiercią spłacił kredyt . Po śmierci firma nie chce wypłacić pieniędzy bo mówi że uposażonym jest bank a bank mówi że nie ma nic do tego bo kredyt został spłacony. Nikt nie chce pomóc wyjść z tej sytuacji Będę wdzięczna za pomoc i wskazówki co robić w takiej sytuacji . Perspektywa sądowa mnie przeraża . Edyta

  maciej

  2020-08-23 00:10:24

  Zmarł mój samotny wuj. Zawarł ubezpieczenie na życie i wymienił mnie w polisie jako uposażonego, czy kredyt, który zaciągnął w banku i go nie zdążył spłacić , czy może bank zabezpieczyć pieniądze z polisy na pokrycie zadłużenia

  Odpowiedź Redakcji

  2020-09-02 11:31:55

  Jeśli polisa była zabezpieczeniem kredytu to świadczenie z polisy zostanie przeznaczone na spłatę zobowiązania. Jeśli polisa nie jest powiązana bezpośrednio z kredytem to świadczenie z polisy zostanie przekazane uposażonemu, jednak przyjmując spadek będzie on musiał także spłacić pozostały kredyt.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

  Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

  Porównaj ceny

  Najnowsze artykuły

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Porada img

  Choroby przewlekłe w polisie na życie

  17 WRZ 2020
  Za diagnozowanie choroby przewlekłej ubezpieczyciel wypłaci nam nawet...
  Porada img

  Renta dla dziecka po twojej śmierci - PZU i inne polisy na życie

  11 WRZ 2020
  Ubezpieczenie na życie może zapewnić ochronę nie tylko nam, ale również...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie na milion złotych - to możliwe?

  03 WRZ 2020
  Tak wysokie odszkodowanie będzie możliwe tylko w niektórych towarzystwach...
  Porada img

  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka - lepsze niż NNW?

  24 SIE 2020
  Nowy rok szkolny jest ważny zarówno dla dzieci, jak i również rodziców. To...
  Porada img

  Ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania

  19 SIE 2020
  Wśród najczęściej występujących poważnych zachorowań możemy wymienić...
  Porada img

  Koronawirus a ubezpieczenie na życie - co warto wiedzieć?

  11 SIE 2020
  Wprowadzenie skutecznego leczenia i ochrony przed koronawirusem jest już coraz...

  Na co zwrócić uwagę
  wybierając polisę na życie?

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

  Poradnik
  ubezpieczeniowy

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
  Pobierz poradnik

  Porównaj ubezpieczenie

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Suma ubezpieczenia
  Okres ochronny
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2020