Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 22 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

Data aktualizacji: 24 LIS 2023

Średnia ocena: 4.31

Dziękujemy za oddanie głosu.

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Za jaki uraz głowy poszkodowany może uzyskać odszkodowanie?

21 LUT 2024
Uraz głowy może nie tylko wykluczyć na jakiś czas z życia zawodowego, lecz...
Porada img

Odszkodowanie za boreliozę

09 LUT 2024
Choroby, które przenoszą kleszcze niestety mogą przytrafić się każdemu....
Porada img

Zatajenie choroby przed ubezpieczycielem - co za to grozi?

08 LUT 2024
Istnieją okoliczności przy zawieraniu umowy polisowej, które mogą działać...
Porada img

Na różne sytuacje życiowe - umowy dodatkowe

29 STY 2024
Podstawową rolą ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie dla bliskich na...
Porada img

Ubezpieczenie terminowe czy bezterminowe - które wybrać?

18 STY 2024
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam różne warianty ochrony, a wśród...
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe na życie - jak to działa?

28 GRU 2023
Ubezpieczenie grupowe kojarzy się nie bez powodu z miejscem pracy. To...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami nieszczęśliwego wypadku. Taka sytuacja może zapewnić nam wysokie odszkodowanie. Zobacz jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu w kilku krokach.
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  Sprawdzamy, co może zapewnić nam ubezpieczyciel w zakresie urazu ciała, jak definiowany jest uszczerbek na zdrowiu oraz kiedy nie dostaniemy świadczenia.

  Kilka faktów o uszczerbku na zdrowiu 


  Zgodnie z definicją, którą można znaleźć w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) towarzystwa ubezpieczeniowego PZU, trwały uszczerbek na zdrowiu to:
  trwałe, nie rokujące poprawy uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia ubezpieczonego, spowodowane wypadkiem ubezpieczeniowym.
  Z kolei grupa Nationale-Nederlanden uszczerbek na zdrowiu definiuje w następujący sposób:
  uszkodzenie organu, narządu lub układu, powodujące trwałe upośledzenie czynności organizmu, powstałe wskutek nieszczęśliwego wypadku.
   
  Oznacza to, że uszczerbek na zdrowiu jest uszkodzeniem ciała lub pogorszeniem się stanu naszego zdrowia. Może więc dotyczyć zarówno złamania ręki, uszkodzenia żuchwy, jak i utraty oka. Ubezpieczyciel jasno określa przyczynę takiego zdarzenia i musi to być nieszczęśliwy wypadek, przez co można stanowczo wykluczyć próbę wyłudzenia odszkodowania.

  Uszczerbek na zdrowiu może dotyczyć wielu różnych uszkodzeń, a to znaczy, że za każde zdarzenie możemy otrzymać inną kwotę odszkodowania. Na to, ile świadczenia dostaniemy – wpływ ma również to, czy uszczerbkowi na zdrowiu towarzyszyła konieczność przeprowadzenia operacji, pobytu w szpitalu lub długotrwałego leczenia i rehabilitacji.
   

  Zobacz, co będzie Ci potrzebne do uzyskania odszkodowania? 


  Aby otrzymać odszkodowanie – musimy skompletować dokumentację medyczną, która potwierdzi nasz stan zdrowia oraz wystąpienie nieszczęśliwego wypadku. Możemy zatem potrzebować kopii karty pacjenta, wypisu ze szpitala lub notatki policyjnej lub BHP z miejsca pracy.

  Zebrane dokumenty należy przesłać ubezpieczycielowi w sposób, w jaki on wskazuje. Część towarzystw ubezpieczeniowych w celach kontaktu udostępnia formularz online, inne z kolei przyjmują zgłoszenia drogą mailową lub pocztą tradycyjną. Zgłoszenie możemy również wykonać telefonicznie, gdzie zostaniemy poinstruowani, jakie dokumenty oraz w jaki sposób powinniśmy przekazać.
   

  We wniosku koniecznie musi się znaleźć kilka informacji 


  Wniosek, a właściwie wzór wniosku o odszkodowanie możemy znaleźć na stronie swojego ubezpieczyciela. Możemy go również napisać samodzielnie, musimy jednak wówczas pamiętać, by zawrzeć w nim kilka kluczowych informacji:
  • dane osobowe – imię, nazwisko, PESEL,
  • dane kontaktowe – numer telefonu, adres korespondencyjny,
  • numer polisy,
  • dokumenty potwierdzające zdarzenie.
  Od chwili zgłoszenia do otrzymania odszkodowania powinno upłynąć nie więcej niż 30 dni. Brak powyższych danych może wydłużyć procedurę wypłaty pieniędzy.
   

  Ile masz czasu na zgłoszenie zdarzenia? 


  Nieszczęśliwy wypadek i powstały w jego efekcie uszczerbek powinniśmy zgłosić jak najszybciej – dzięki temu szybko otrzymamy odszkodowanie.

  Czas na zgłoszenie nie jest jednak jednakowy dla wszystkich – w sytuacji, gdy dojdzie do prostego złamania ręki – wniosek możemy przesłać po zakończeniu leczenia czyli po upływie około 3-4 tygodni.

  Jeśli z kolei nieszczęśliwy wypadek spowodował poważniejsze obrażenia, które obejmują uraz głowy, uraz kręgosłupa, poparzenie skóry lub zaburzenia neurologiczne – warto zaczekać na zakończenie leczenia. W pierwszych tygodniach po wypadku możemy jeszcze nie znać dobrze wszystkich konsekwencji zdrowotnych, jakie nas dotyczą. Część z nich może pojawić się zarówno po kilku tygodniach, jak i kilku miesiącach. 
   

  Sprawdź, ile możesz dostać 


  Na kwoty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu wpływa kilka czynników. Najważniejszym z nich jest rodzaj szkody, która wystąpiła – czyli to, w jakim stopniu wpłynęła na codzienne funkcjonowanie poszkodowanego i jak długo trwała rekonwalescencja, a także czy konieczna była rehabilitacja oraz czy w wyniku urazu doszło do czasowej lub stałej niezdolności do pracy. Ogromne znaczenie ma również wybrana przez nas suma ubezpieczenia. 
  Wszelkie istotne informacje dotyczące kwoty świadczenia zawsze znajdziesz w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Ogólnie rzecz biorąc, można jednak powiedzieć, że wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu waha się od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Co istotne, bywa, że te kwoty się sumują, jeżeli uraz był bardzo rozległy i wymagał długiego leczenia. Ponadto, w przypadku gdy poszkodowany miał wykupione dwa ubezpieczenia na życie (np. indywidualne i grupowe), istnieje możliwość otrzymania podwójnego odszkodowania.
  – tłumaczy Ewelina Ratajczak, ekspert ds. ubezpieczeń Rankomat.

  Wysokość wpłacanych świadczeń za dany uraz może się różnić w przypadku poszczególnych ubezpieczycieli. W OWU określana jest ona w % sumy ubezpieczenia. Co to oznacza? Jeżeli suma ubezpieczenia wynosi 100 000 złotych, a dany uraz TU kwalifikuje jako 5% uszczerbku na zdrowiu, to otrzymasz rekompensatę w wysokości 5 000 złotych. 

  Przykładowe odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych prezentuje poniższa tabela.
   
   
  PRZYKŁADOWA WYSOKOŚĆ ODSZKODOWANIA ZA RÓŻNE RODZAJE USZCZERBKU NA ZDROWIU
  Zdarzenie Towarzystwo ubezpieczeniowe
  PZU Compensa Allianz
  uszkodzenie nosa 1-30% 2-20% 1-30%
  uszkodzenie zębów 1-3% 0,5-2% 0,25-1,5%
  złamanie żeber 1-40% 1-10% 1-25%
  uszkodzenie kręgosłupa w odcinku szyjnym 1-50% 1-15% 3-40%
  złamanie trzonu kości ramiennej ramię prawe – 3-55%,
  ramię lewe – 2-50%
  ramię prawe – 3-10%,
  ramię lewe – 2-8%
  5-20%
  złamanie kości udowej 1-40% 5-15% 7-30%
  padaczka jako izolowane następstwo uszkodzenia mózgu 1-60% 8-40% 10-50%
   
  Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie ofert wybranych ubezpieczycieli (21.11.2023).


  Trzy sytuacje, w których możesz nie otrzymać odszkodowania! 

  Istnieje kilka sytuacji, przez które poszkodowany może nie uzyskać odszkodowania. Należą do nich:
  • niedopełnienie formalności – brak wymaganych dokumentów lub nieprzestrzeganie terminów,
  • zdarzenia wyłączone z ochrony – zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (np. urazy wynikające z uprawiania sportów ekstremalnych bez odpowiedniego ubezpieczenia),
  • okres karencji – czas, w którym polisa nie oferuje jeszcze pełnej ochrony.
  Ubezpieczyciele mogą również wprowadzać limity dotyczące wysokości wypłacanych sum, szczególnie w przypadku, gdy osoba ubezpieczona znajduje się w trakcie leczenia innych schorzeń.
   

  Czy wiesz, jak znaleźć najlepszą i najtańszą ofertę? 

  Znalezienie najkorzystniejszego ubezpieczenia na wypadek uszczerbku na zdrowiu może okazać się zadaniem skomplikowanym. W tym celu warto skorzystać z pomocy porównywarki ubezpieczeń, która w prosty i szybki sposób pozwoli Ci na ocenę i porównanie dostępnych na rynku produktów. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na polisy NNW oraz na to, czy dana oferta jest dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb.

  Porównanie ofert może być jednak dość trudne i czasochłonne. Dlatego warto wspomóc się w poszukiwaniach narzędziem, jakim jest porównywarka ubezpieczeń na życie. Po wypełnieniu krótkiej ankiety zostanie przygotowana spersonalizowana oferta dostosowana do naszych potrzeb. 
  To warto wiedzieć
  1. Trwały uszczerbek na zdrowiu to uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia, który jest konsekwencją nieszczęśliwego wypadku
   
  2. Wysokość świadczenia z tytułu uszczerbku na zdrowiu jest uwarunkowana wybraną sumą ubezpieczenia oraz stopniem doznanego urazu
   
  3. Jeśli dojdzie do urazu ciała w okolicznościach, które są opisane w umowie jako wyłączenie odpowiedzialności, możemy nie otrzymać odszkodowania
   
  4. Zakup polisy na życie powinien być przemyślany i świadomy, dlatego warto wcześniej dokonać porównania dostępnych ofert
   

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące odwołania od decyzji ubezpieczyciela

  1. Jak ustalana jest wysokość uszczerbku na zdrowiu?

   Uszczerbek na zdrowiu jest ustalany indywidualnie w oparciu o przedstawione dokumenty. Każde złamanie lub inny uraz może podlegać innej wycenie odszkodowania. Zależy to m.in. od rodzaju złamania/choroby, konieczności dalszego leczenia, konieczności zabiegu chirurgicznego, hospitalizacji oraz możliwości zarobkowania.

  2. Gdzie znaleźć wzór wniosku o odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

   Wzór wniosku możemy znaleźć na stronie ubezpieczyciela. Gotowe wzory są również dostępne w internecie. Wniosek możemy też spisać odręcznie, ale musimy pamiętać, by zawrzeć w nim kluczowe dla ubezpieczyciela informacje: dane osobowe oraz kontaktowe, numer posiadanej polisy oraz dołączyć dokumenty potwierdzające zdarzenie oraz doznany uraz.

  3. Ile mam czasu na złożenie wniosku o odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

   Wniosek najlepiej złożyć jak najszybciej, jednak ważne może być zakończone leczenie, na podstawie którego łatwiej ocenić stopień doznanego uszczerbku. Ubezpieczyciel powinien wypłacić świadczenie w ciągu 30 dni od otrzymania naszego zgłoszenia.

  4. Co zrobić, jeśli ubezpieczyciel odmówił lub zaniżył wysokość odszkodowania?

   Od decyzji ubezpieczyciela możemy się odwołać i wnioskować o ponowne przeliczenie wysokości naszego odszkodowania. W sytuacji, gdy spotkamy się ponownie z odmową lub niską wartością świadczenia, możemy udać się do Rzecznika Finansowego w celu rozpatrzenia naszego przypadku.

  5. Co zalicza się do uszczerbku na zdrowiu?

   Uszczerbek na zdrowiu to wszelkie obrażenia ciała lub zaburzenia funkcji organizmu, w skutek wypadku, które mają wpływ na codzienne życie i są rezultatem nieszczęśliwego zdarzenia, wypadku lub choroby.

  6. Ile można dostać za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

   Limit świadczeń odzwierciedla możliwości otrzymania kompensaty - wysokość sumy odszkodowania uzależniona jest od zakresu polisy oraz stopnia uszczerbku na zdrowiu. Towarzystwa ubezpieczeniowe konkurują w ofertach, proponując rozmaite limity wypłat odszkodowań, które pokrywają koszty leczenia i wyrównują straty wynikłe z uszkodzeń – sumy te mogą oscylować od kilku tysięcy do wartości przekraczających nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pamiętaj, że to ile wynosi odszkodowanie może zależeć od wielu czynników i ostatecznej decyzji ubezpieczyciela. Szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu obliczania wysokości świadczenia znajdziesz w OWU danej polisy na stronie internetowej ubezpieczyciela.

  7. Czy można dostać dwa odszkodowania?

   Kwestia otrzymania odszkodowania z różnych źródeł bywa skomplikowana, ale jeżeli uszczerbek na zdrowiu podlega ochronie pod kątem różnorodnych aspektów przez kilka polis, firmy ubezpieczeniowe mogą zezwolić na uzyskanie odszkodowania za każde z nich osobno. Warunkiem jest, by każda polisa odpowiadała za inny zakres ryzyka lub chroniła przed innymi zdarzeniami, które wywołały szkodę.

  Adrianna Chruściel

  Odpowiedzialna za treści dotyczące ubezpieczeń na życie. Copywriterka z zamiłowania i pasji. Od 5 lat dzieli się swoją wiedzą i przekazuje ją dalej. Lubi kryminały i dobry film, a w swoim czasie wolnym stawia na rozwój osobisty.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu