Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 3 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

Data aktualizacji: 30 STY 2023

Średnia ocena: 4.43

Dziękujemy za oddanie głosu.

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czym jest ubezpieczenie na życie i dożycie?

30 MAJ 2023
Polisa na życie może pełnić funkcję ochronną, ale i oszczędnościową, w...
Porada img

NNW PZU Edukacja - dla kogo taka polisa na życie?

30 MAJ 2023
Propozycja ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków w PZU jest skierowana...
Porada img

PZU Gwarantowane Jutro - polisa na życie dla każdego?

24 MAJ 2023
Jedną z często wybieranych ofert ubezpieczenia na życie jest produkt PZU...
Porada img

Ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia ciała

24 MAJ 2023
Za każde złamanie ręki czy poważniejszy przypadek można otrzymać...
Porada img

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy - ile kosztuje?

10 MAJ 2023
Planując zakup ubezpieczenia, warto zastanowić się na jakie sytuacje chcemy...
Porada img

Czy trzeba zapłacić podatek od polisy na życie?

28 KWI 2023
Ubezpieczenie na życie może zapewnić wysokie odszkodowanie np. z tytułu...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami nieszczęśliwego wypadku. Taka sytuacja może zapewnić nam wysokie odszkodowanie. Zobacz jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu w kilku krokach.
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  Sprawdzamy, co może zapewnić nam ubezpieczyciel w zakresie urazu ciała, jak definiowany jest uszczerbek na zdrowiu oraz kiedy nie dostaniemy świadczenia.

  Co to jest uraz lub uszczerbek na zdrowiu?


  Zgodnie z definicją, którą można znaleźć w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) towarzystwa ubezpieczeniowego PZU, trwały uszczerbek na zdrowiu to:
  trwałe, nie rokujące poprawy uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia ubezpieczonego, spowodowane wypadkiem ubezpieczeniowym.
  Z kolei grupa Nationale-Nederlanden uszczerbek na zdrowiu definiuje w następujący sposób:
  uszkodzenie organu, narządu lub układu, powodujące trwałe upośledzenie czynności organizmu, powstałe wskutek nieszczęśliwego wypadku.
   
  Oznacza to, że uszczerbek na zdrowiu jest uszkodzeniem ciała lub pogorszeniem się stanu naszego zdrowia. Może więc dotyczyć zarówno złamania ręki, uszkodzenia żuchwy, jak i utraty oka. Ubezpieczyciel jasno określa przyczynę takiego zdarzenia i musi to być nieszczęśliwy wypadek, przez co można stanowczo wykluczyć próbę wyłudzenia odszkodowania.

  Uszczerbek na zdrowiu może dotyczyć wielu różnych uszkodzeń, a to znaczy, że za każde zdarzenie możemy otrzymać inną kwotę odszkodowania. Na to, ile świadczenia dostaniemy – wpływ ma również to, czy uszczerbkowi na zdrowiu towarzyszyła konieczność przeprowadzenia operacji, pobytu w szpitalu lub długotrwałego leczenia i rehabilitacji.
   

  Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?


  Aby otrzymać odszkodowanie – musimy skompletować dokumentację medyczną, która potwierdzi nasz stan zdrowia oraz wystąpienie nieszczęśliwego wypadku. Możemy zatem potrzebować kopii karty pacjenta, wypisu ze szpitala lub notatki policyjnej lub BHP z miejsca pracy.

  Zebrane dokumenty należy przesłać ubezpieczycielowi w sposób, w jaki on wskazuje. Część towarzystw ubezpieczeniowych w celach kontaktu udostępnia formularz online, inne z kolei przyjmują zgłoszenia drogą mailową lub pocztą tradycyjną. Zgłoszenie możemy również wykonać telefonicznie, gdzie zostaniemy poinstruowani, jakie dokumenty oraz w jaki sposób powinniśmy przekazać.
   

  Co musi zawierać wniosek o odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?


  Wniosek, a właściwie wzór wniosku o odszkodowanie możemy znaleźć na stronie swojego ubezpieczyciela. Możemy go również napisać samodzielnie, musimy jednak wówczas pamiętać, by zawrzeć w nim kilka kluczowych informacji:
  • dane osobowe – imię, nazwisko, PESEL,
  • dane kontaktowe – numer telefonu, adres korespondencyjny,
  • numer polisy,
  • dokumenty potwierdzające zdarzenie.
  Od chwili zgłoszenia do otrzymania odszkodowania powinno upłynąć nie więcej niż 30 dni. Brak powyższych danych może wydłużyć procedurę wypłaty pieniędzy.
   

  Jaki jest termin na zgłoszenie roszczenia z tytułu urazu lub uszczerbku na zdrowiu?


  Nieszczęśliwy wypadek i powstały w jego efekcie uszczerbek powinniśmy zgłosić jak najszybciej – dzięki temu szybko otrzymamy odszkodowanie.

  Czas na zgłoszenie nie jest jednak jednakowy dla wszystkich – w sytuacji, gdy dojdzie do prostego złamania ręki – wniosek możemy przesłać po zakończeniu leczenia czyli po upływie około 3-4 tygodni.

  Jeśli z kolei nieszczęśliwy wypadek spowodował poważniejsze obrażenia, które obejmują uraz głowy, uraz kręgosłupa, poparzenie skóry lub zaburzenia neurologiczne – warto zaczekać na zakończenie leczenia. W pierwszych tygodniach po wypadku możemy jeszcze nie znać dobrze wszystkich konsekwencji zdrowotnych, jakie nas dotyczą. Część z nich może pojawić się zarówno po kilku tygodniach, jak i kilku miesiącach. 
   

  Ile wynosi odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?


  To, jak wysokie odszkodowanie zostanie wypłacone za przebyty uszczerbek, jest uzależnione od tego – jak duża wystąpiła szkoda dla naszego organizmu oraz od tego, jak wysoką sumę ubezpieczenia wybraliśmy. 

  W dokumencie OWU wybranej przez nas polisy możemy znaleźć szczegółowe informacje o tym, jak duża kwota nam przysługuje. Każdy uszczerbek pogarsza jakość naszego dotychczasowego życia, ale niektóre wypadki mogą wymagać długofalowej rekonwalescencji, jak również mogą spowodować czasową niezdolność do pracy.

  Kwoty te mogą się sumować, jeśli uraz ciała był bardziej rozległy i wymagał dłuższego leczenia.
  Warto wspomnieć również o tym, że osoby, które posiadają dwa ubezpieczenia na życie (np. indywidualne i grupowe) mogą otrzymać podwójne odszkodowanie.
   

  Przykłady wysokości odszkodowania za różne rodzaje uszczerbku na zdrowiu

  Zdarzenie Wysokość świadczenia
  Porażenia i niedowłady pochodzenia mózgowego 100%
  Padaczka jako następstwo uszkodzenia mózgu 40%
  Złamanie nosa 5%
  Złamanie żebra 1%
  Uszkodzenie kręgosłupa w odcinku szyjnym 4%
  Uszkodzenie kręgosłupa w odcinku szyjnym z ograniczeniem ruchomości ponad 75% 25%
  Uszkodzenie rdzenia kręgowego 100%
  Złamanie kości ramiennej 7-25%
  Złamanie kości skokowej lub piętowej 4-20%
  Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych zawartych na stronie nn.pl
   
   

  Kiedy nie przysługuje odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?


  Nie każde złamanie lub inny uraz zagwarantują nam odszkodowanie. Istnieją okoliczności zdarzenia, w których ubezpieczyciel ma prawo odstąpić od warunków umowy. Dzieje się tak, gdy dochodzi do wyłączenia odpowiedzialności.

  Wyłączenie odpowiedzialności to sytuacja, w której TU może podejrzewać, że ubezpieczony działał świadomie na własną szkodę lub próbował wyłudzić świadczenie. 

  Odszkodowanie może nie zostać wypłacone, jeśli dojdzie do wypadku wskutek:
  • brania udziału w bójce,
  • popełnienia lub próby popełnienia czynu prawnie zabronionego,
  • prowadzenia pojazdu bez wymaganych uprawnień,
  • prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwym.
  Warto mieć również świadomość, że brak wypłaty może być wynikiem obowiązującej karencji. Jest to czas od chwili zawarcia umowy do rozpoczęcia ochrony w konkretnym zakresie. Jeśli do wypadku dojdzie dzień po zakupie polisy – możemy nie dostać żadnych pieniędzy z ubezpieczenia.

  Na brak świadczenia może wpłynąć również limit świadczeń, jaki przysługuje na dany rok polisowy. Kolejny nieszczęśliwy wypadek w ciągu 12 miesięcy może nie być brany pod uwagę przez ubezpieczyciela, jeśli wcześniej z tego tytułu otrzymaliśmy odszkodowanie.
   

  Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie na wypadek urazu lub uszczerbku na zdrowiu?


  Ubezpieczenia warto poszukać samodzielnie, by móc porównać dostępne oferty. Dzięki temu możemy dotrzeć do ciekawych wariantów ochrony, które będą dla nas bardzo korzystne. Możemy również znaleźć takie polisy, które w podobnej cenie oferują nam lepsze odszkodowanie oraz inne formy wsparcia niż oferta znaleziona wcześniej.

  Porównanie ofert może być jednak dość trudne i czasochłonne. Dlatego warto wspomóc się w poszukiwaniach narzędziem, jakim jest porównywarka ubezpieczeń na życie. Po wypełnieniu krótkiej ankiety zostanie przygotowana spersonalizowana oferta dostosowana do naszych potrzeb. 
  To warto wiedzieć
  1. Trwały uszczerbek na zdrowiu to uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia, który jest konsekwencją nieszczęśliwego wypadku
   
  2. Wysokość świadczenia z tytułu uszczerbku na zdrowiu jest uwarunkowana wybraną sumą ubezpieczenia oraz stopniem doznanego urazu
   
  3. Jeśli dojdzie do urazu ciała w okolicznościach, które są opisane w umowie jako wyłączenie odpowiedzialności, możemy nie otrzymać odszkodowania
   
  4. Zakup polisy na życie powinien być przemyślany i świadomy, dlatego warto wcześniej dokonać porównania dostępnych ofert
   

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące odwołania od decyzji ubezpieczyciela

  1. Jak ustalana jest wysokość uszczerbku na zdrowiu?

   Uszczerbek na zdrowiu jest ustalany indywidualnie w oparciu o przedstawione dokumenty. Każde złamanie lub inny uraz może podlegać innej wycenie odszkodowania. Zależy to m.in. od rodzaju złamania/choroby, konieczności dalszego leczenia, konieczności zabiegu chirurgicznego, hospitalizacji oraz możliwości zarobkowania.

  2. Gdzie znaleźć wzór wniosku o odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

   Wzór wniosku możemy znaleźć na stronie ubezpieczyciela. Gotowe wzory są również dostępne w internecie. Wniosek możemy też spisać odręcznie, ale musimy pamiętać, by zawrzeć w nim kluczowe dla ubezpieczyciela informacje: dane osobowe oraz kontaktowe, numer posiadanej polisy oraz dołączyć dokumenty potwierdzające zdarzenie oraz doznany uraz.

  3. Ile mam czasu na złożenie wniosku o odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

   Wniosek najlepiej złożyć jak najszybciej, jednak ważne może być zakończone leczenie, na podstawie którego łatwiej ocenić stopień doznanego uszczerbku. Ubezpieczyciel powinien wypłacić świadczenie w ciągu 30 dni od otrzymania naszego zgłoszenia.

  4. Co zrobić, jeśli ubezpieczyciel odmówił lub zaniżył wysokość odszkodowania?

   Od decyzji ubezpieczyciela możemy się odwołać i wnioskować o ponowne przeliczenie wysokości naszego odszkodowania. W sytuacji, gdy spotkamy się ponownie z odmową lub niską wartością świadczenia, możemy udać się do Rzecznika Finansowego w celu rozpatrzenia naszego przypadku.

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu