Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 30 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Jakie korzyści wynikają z wykupienia polisy posagowej?

Data aktualizacji: 29 LIP 2022

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Jakie korzyści wynikają z wykupienia polisy posagowej?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

29 LIS 2022
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?

21 WRZ 2022
Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka zapewnia pomoc finansową w...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

31 SIE 2022
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

31 SIE 2022
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Uraz kręgosłupa - na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?

29 SIE 2022
Uraz kręgosłupa miewa bardzo poważne skutki. Jeśli doszło do poważnego...
Porada img

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka - ile wynosi?

26 SIE 2022
Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka przydaje się w sytuacji, gdy...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Przyszłość dziecka jest bardzo ważna i wszyscy kochający rodzice chcą wspierać swoją pociechę w pierwszych dorosłych krokach. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć swoich możliwości finansowych za 5, 10 czy 20 lat. Rozwiązaniem może być polisa posagowa.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Ubezpieczenie posagowe ma na celu zgromadzić środki na czas, w którym dziecko zaczyna podejmować swoje pierwsze poważne i dorosłe decyzje. Sprawdzamy, na czym polega taki rodzaj ubezpieczenia, jakie korzyści wynikają z polisy posagowej oraz gdzie szukać dobrej oferty.
   

  Czym jest polisa posagowa?

  Ubezpieczenie posagowe to rodzaj zabezpieczenia przyszłości. Umowa z ubezpieczycielem jest zawierana na określony czas (od 5 do 25 lat), przez który to gromadzone są środki na start w dorosłe życie.

  Dziecko pieniądze z polisy może wykorzystać w dowolny sposób – może kupić samochód, opłacić studia w innym mieście, nabyć sprzęt niezbędny do rozwijania swoich pasji lub otwarcia własnej działalności.

  Polisa posagowa zapewnia również ochronę dla dziecka – w swoim podstawowym zakresie zabezpiecza sytuację, gdyby zabrakło rodzica. Wówczas wypłacana zostaje regularna renta. 

  Poniżej wyjaśniamy zasadę działania „posagówki”.
   
  Jak to działa? Fundator zawiera z towarzystwem umowę i zobowiązuje się przez określony czas regularnie opłacać składki. Każda składka dzieli się na dwie części – oszczędnościową i ochronną. Oszczędnościowa jest gromadzona na koncie polisowym i wraca na koniec umowy, a ochronna odpowiada za realizację świadczeń w razie wypadku dziecka czy śmierci rodzica.
   
  Kto jest fundatorem? Może to być rodzic, wujek, ciocia, babcia czy dziadek. A także osoba zaprzyjaźniona z rodziną czy dowolna osoba fizyczna, która w momencie zawierania umowy jest pełnoletnia, ale nie ma więcej niż 60 czy 70 lat. Maksymalną granicę wieku precyzują ubezpieczyciele.
   
  Na co można wydać posag z polisy? Ubezpieczone dziecko, które już jest pełnoletnie, ma prawo dowolnie rozdysponować środkami z ubezpieczenia. Mając np. 50 000 zł może opłacić studia w innym mieście czy innym kraju, kupić samochód, sfinansować wkład własny na zakup mieszkania, wyjechać w wymarzone miejsce czy otworzyć własną działalność gospodarczą. Bez względu na decyzję ważne jest, że środki z polisy są wolne od podatku od spadku i darowizn.
   
  Czy posag nie straci na wartości po latach? W każdą rocznicę polisy towarzystwa proponują indeksację, czyli podniesienie składki o określony procent. Równocześnie podnoszona jest suma ubezpieczenia, dzięki czemu zapewnione jest utrzymanie realnej wartości środków na polisie.
   
   

  Jakie korzyści wynikają z wykupienia ubezpieczenia posagowego?

  Dzięki polisie posagowej możemy zgromadzić środki na pierwsze dorosłe decyzje naszego dziecka. Możemy oczywiście samodzielnie odkładać pieniądze, jednak umowa z ubezpieczycielem zapewnia nam systematyczność oraz dodatkową ochronę dla dziecka. 

  Ubezpieczenie posagowe jest zobowiązaniem długoterminowym, dzięki czemu mamy pewność, że uzbieramy określoną sumę na przyszłość. Nie znamy tego, co spotka nas w przyszłości i nie wiemy czy z powodu choroby, utraty pracy lub rozstania z partnerem, nasza sytuacja życiowa i finansowa nie ulegnie pogorszeniu. Z pomocą polisy możemy wcześniej zadbać o spokojny start w dorosłe życie.
   

  Jak długo trwa polisa posagowa?

  Ochrona w polisie posagowej jest zależna od osoby, która kupuje ubezpieczenie oraz wieku dziecka. Najczęściej minimalny czas trwania umowy wynosi 5 lat, a maksymalny to 25 lat. Jeśli jednak dziecko ma już ukończone np. 15 lat i dopiero myślimy o zakupie polisy, to środki gromadzić możemy maksymalnie do ukończenia przez nie 25 roku życia.

  To, jak długo polisa będzie chronić nasze dziecko, zależy również od nas. To my wyznaczamy moment zakończenia umowy. Część rodziców może wybrać chwilę ukończenia 18 lat jako czas, kiedy dojdzie do wypłaty świadczenia, inni z kolei będą preferować moment ukończenia 25 lat, który będzie zbiegać się z czasem ukończenia studiów.

  Polisę posagową warto kupić tuż po narodzinach dziecka – dzięki temu możemy zyskać maksymalny czas trwania umowy i z tego względu uzbierać większe oszczędności. W ten sposób możemy również obniżyć kwotę składki miesięcznej. Przez 25 lat możemy uzbierać więcej niż w przypadku umowy trwającej 15 czy też 8 lat.
   

  Ile kosztuje polisa posagowa?

  Koszt ubezpieczenia jest podyktowany naszym celem względem polisy oraz zasobnością portfela. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wskazywać minimalną kwotę składki, np. w wysokości 150 zł miesięcznie. Oznacza to, że składka może wynosić również więcej.

  Warto zastanowić się nad tym, jaka kwota składki będzie dla nas odpowiednia zarówno dzisiaj, jak i za 5 czy 10 lat, jeśli pojawią się mniejsze lub większe problemy finansowe, których nigdy nie da się całkowicie wykluczyć. Jeśli dzisiaj zdecydujemy się opłacać składkę w wysokości 500 zł, to w przypadku, gdy za kilka lat ulegniemy wypadkowi i będziemy wymagać długotrwałej rehabilitacji, taka wysokość składki może stanowić duże obciążenie. Dopasujmy zatem składkę do swoich możliwości finansowych.
   

  Koszt polisy posagowej w różnych TU

  TU Ubezpieczenie Czas trwania umowy Wysokość składki miesięcznej
  Generali Z myślą o dziecku 5 – 25 lat Ustalana indywidualnie
  Pru Start w życie 10 – 25 lat Ustalana indywidualnie
  PZU Na Dobry Początek 8 -25 lat Ustalana indywidualnie
  Warta Bezpieczna Przyszłość 10 -25 lat Ustalana indywidualnie
  Tabela 1. Opracowanie własne.
   

  Jakie są ograniczenia w polisie posagowej?

  Do zakupu polisy warto podejść spokojnie i dać sobie czas na dokładnie zapoznanie się z treścią dokumentu OWU, który można znaleźć na stronie każdego ubezpieczyciela. W takim dokumencie możemy znaleźć wiele cennych informacji dotyczących polisy. 

  Jednym z punktów, na który warto zwrócić uwagę, jest wyłączenie odpowiedzialności. Dzięki niemu dowiadujemy się, w jakich okolicznościach ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty świadczenia.

  Dotyczy to najczęściej ochrony związanej z polisą. Wyłączenie odpowiedzialności działa m.in. wtedy, gdy do uszczerbku na zdrowiu dojdzie z powodu:
  • prowadzenia pojazdu bez wymaganych uprawnień,
  • prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających,
  • brania czynnego udziału w bójkach, rozruchach protestach,
  • popełnienia lub próby popełnienia przestępstwa.
  Oprócz wyłączeń odpowiedzialności, warto również przeczytać punkt, który definiuje karencję w polisie na życie. Karencja to czas pomiędzy zawarciem umowy, a rozpoczęciem ochrony w konkretnym zakresie. To oznacza, że pobyt w szpitalu, który miał miejsce tydzień po zakupie polisy, może nie gwarantować odszkodowania, jeśli ochrona uwzględnia hospitalizację. Karencja może trwać nawet 24 miesiące, w zależności od zdarzenia.

  Warto sprawdzić również punkt opisujący limity świadczeń. Może okazać się, że na dany rok polisowy przypada jedno lub dwa zdarzenia polisowe. To oznacza, że kolejne zdarzenie nie będzie zapewniało odszkodowania.
   
   

  Czy warto kupić dziecku polisę posagową?

  W planowaniu przyszłości warto uwzględnić zakup ubezpieczenia posagowego dla dziecka. Takie rozwiązanie zapewnia ochronę ubezpieczeniową, która jednocześnie gromadzi środki na start w dorosłe życie. Dzisiaj możemy się znajdować w komfortowym punkcie naszego życia,  jednak z czasem mogą pojawić się problemy, których nic wcześniej nie zwiastowało.

  Warto przygotować się finansowo na wspieranie dziecka w jego dorosłych decyzjach. Nie wiemy też, jaka sytuacja gospodarcza będzie panowała na świecie za 10 czy 20 lat. Środki mogą być potrzebne dziecku zarówno na opłacenie studiów, jak i na wkład własny do kredytu mieszkaniowego czy otwarcie własnego biznesu.
   

  Gdzie można znaleźć dobre ubezpieczenie posagowe?

  W celu znalezienia odpowiedniej dla nas oferty, należy porównać kilka różnych ubezpieczeń. Zakup powinien być dobrze przemyślany, a polisa wraz z ochroną dopasowana do potrzeb dziecka.

  Porównanie ofert może być znacznie łatwiejsze z pomocą porównywarki ubezpieczeń na życie.
  Narzędzie umożliwia w sposób szybki i łatwy dotarcie do najlepszych rozwiązań dostępnych na polskim rynku
  . Takie porównanie polega na wypełnieniu krótkiego formularza, w którym zaznaczamy, jakiego produktu szukamy i na czym najbardziej nam zależy, a narzędzie dokonuje selekcji ofert w oparciu o nasze preferencje. 
     
  Ubezpieczenie na życie to finansowa ochrona w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Ubezpieczenie posagowe zapewnia dziecku wypłatę latami gromadzonych oszczędności na koncie polisowym

  2. Z polisy ochronno-oszczędnościowej może skorzystać także fundator, czyli rodzic, dziadek bądź opiekun prawny

  3.Ubezpieczyciele podają minimalną wysokość składek – maksymalna zależy od wykupionych rozszerzeń i możliwości finansowych fundatora

  4. Polisa posagowa jest zawierana na kilka lat, więc warto przed podpisaniem umowy porównać kilka ofert z różnych towarzystw

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia posagowe

  1. Kto może kupić ubezpieczenie posagowe dla dziecka?

   Ubezpieczenie posagowe mogą nabyć rodzice, ale również bliscy dziecka – wujostwo, dziadkowie, rodzice chrzestni czy przyjaciele rodziny.

  2. Jak długo trwa umowa w polisie posagowej?

   Minimalny czas trwania umowy wynosi 5 lat. Maksymalnie umowa w polisie posagowej może zostać zawarta na 25 lat. O tym, jak długo będzie trwała umowa decyduje wiek dziecka, towarzystwo ubezpieczeniowe oraz preferencje osoby, która kupuje polisę.

  3. Kiedy dziecko otrzyma pieniądze z polisy posagowej?

   Dziecko może otrzymać pieniądze najwcześniej w chwili ukończenia 18 lat. Najpóźniej wypłata świadczenia może mieć miejsce w chwili, gdy dziecko skończy 25 lat. O momencie zakończenia umowy decyduje osoba, która zawiera umowę z ubezpieczycielem.

  4. Czy dziecko może posiadać dwa ubezpieczenia posagowe?

   Tak, dziecko może posiadać kilka polis posagowych. Taka opcja jest możliwa, szczególnie, jeśli na polisę posagową zdecydują się rodzice, babcia i ojciec chrzestny dziecka. Dzięki temu możliwe jest uzbieranie większej sumy pieniędzy dla dziecka.

  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu