Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 11 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Od czego zależy cena polisy na życie?

Data aktualizacji: 20 PAŹ 2023

Średnia ocena: 4.60

Dziękujemy za oddanie głosu.

Od czego zależy cena polisy na życie?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

17 CZE 2024
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Ile można dostać odszkodowania za złamanie ręki?

17 CZE 2024
Złamanie ręki to zdarzenie, które może stanowić podstawę do odszkodowania...
Porada img

Badanie RTG - jak wygląda i ile kosztuje?

06 CZE 2024
Potrzebne jest Ci badanie RTG klatki piersiowej lub dentysta zlecił Ci RTG...
Porada img

Tomografia komputerowa prywatnie - ile kosztuje?

29 MAJ 2024
Badanie za pomocą tomografii komputerowej może być potrzebne z wielu...
Porada img

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

29 MAJ 2024
Zanim podejmie się decyzję o zakupie, warto zorientować się wcześniej ile...
Porada img

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

14 MAJ 2024
Posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może nam wiele ułatwić....

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Cena ubezpieczenia na życie może być sporym zaskoczeniem, szczególnie w sytuacji, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje produkt od 50 zł miesięcznie, a nam ostatecznie przyjdzie zapłacić o 100 zł więcej. Nasi eksperci sprawdzają od czego zależy cena polisy na życie i jak można na nią wpłynąć.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty

  Ubezpieczenia na życie mają to do siebie, że nie podają w ofercie konkretnych cen dla wszystkich zainteresowanych. To produkt, który jest tworzony wraz z klientem, który określa to, jaką chce ochronę, na jaką kwotę oraz w jakim terminie.
   

  Co może wpłynąć na cenę Twojej polisy?

  Wpływ na cenę polisy na życie ma kilka ważnych czynników. Wiedząc o tym, możemy świadomie obniżyć koszt składki. Co zatem wpływa na to, ile zapłacimy?

  Suma ubezpieczenia

  Osoby zainteresowane zakupem polisy na życie mają spory wybór w zakresie sumy ubezpieczenia. To mogą być niższe kwoty, jak 5 000 zł, 10 000 zł czy 30 000 zł, wyższe, jak na przykład 250 000 zł, ale i bardzo wysokie – jak 1 000 000 czy 3 000 000 zł. Jeśli zdecydujemy się na maksymalną SU, którą oferuje nam ubezpieczyciel, możemy mieć pewność, że zapłacimy znacznie większą składkę niż w przypadku pozostałych sum.

  Zakres ochrony

  Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oprócz umowy podstawowej może zaproponować nam również umowy dodatkowe, które rozszerzą ten zakres ochrony. Może to być np. umowa zapewniająca ochronę na wypadek hospitalizacji, poważnego zachorowania czy utraty zdolności do pracy. Im bardziej rozbudujemy naszą ochronę, tym wyższa będzie nasza składka.

  Rodzaj polisy

  Do wyboru mamy kilka różnych rodzajów ubezpieczeń na życie: indywidualne i grupowe, czyste i mieszane. Z pewnością za polisę grupową w miejscu pracy zapłacimy mniej niż za ochronę indywidualną, ale ta druga opcja zapewni nam lepsze wsparcie. Możemy również zdecydować się na zwykłą ochronę polisową lub wybrać produkt mieszany, w którym część składki będzie kierowana na inwestycje – takie rozwiązanie może być droższe.

  Wiek

  Dla ubezpieczyciela ważny jest wiek, w jakim przystępujemy do zakupu ubezpieczenia. Na tej podstawie może obliczyć ryzyko poważnych chorób jak np. zawału serca czy udaru mózgu i określić ofertę dla nas. Nie warto zatem czekać z zakupem ubezpieczenia, ponieważ każdy kolejny rok naszego życia może wpłynąć na cenę składki.

  Stan zdrowia

  Przed zawarciem umowy ubezpieczyciel może poprosić nas o wykonanie badań lekarskich lub wypełnienie ankiety medycznej. Ma to na celu ustalenie naszego stanu zdrowia w chwili zawierania umowy. Nie należy zatajać ważnych informacji dotyczącej swojej kondycji, ponieważ może to spowodować brak odszkodowania w przyszłości.

  Brak porównania

  Jeśli zależy nam na tym, by jak najmniej zapłacić za ubezpieczenie na życie, powinniśmy dokonać rzetelnego porównania ofert. Możemy zrobić to samodzielnie lub z pomocą porównywarki ubezpieczeniowej. Dzięki temu możemy dotrzeć do kilku podobnych ubezpieczeń i wybrać najtańsze z nich.

  Czas trwania umowy

  Przy ubezpieczeniu długoterminowym znaczenie ma również czas, na jaki chcemy zawrzeć umowę. Jeśli interesuje nas konkretna SU, to umowa na 20 lat będzie bardziej korzystna niż na 10 lat. Wiele osób obawia się tak długoterminowych zobowiązań finansowych, jednak korzyści płynące z takiej ochrony mogą być warte rozważenia takiej umowy.
   
  Należy pamiętać o tym, że ubezpieczenie na życie nie jest gotowym i uniwersalnym produktem, którego cena będzie identyczna dla każdego. Jest to coś, co jest dopasowywane do potrzeb klienta i w oparciu o jego możliwości. Te same ubezpieczenie może zatem mieć inną cenę dla dwóch osób, nawet w podobnym wieku.
   

  Ile zapłacisz za swoje ubezpieczenie? 

  Cena polisy na życie nie musi być wysoka, by zapewnić nam dobrą ochronę na przyszłość. Dlatego warto sprawdzić, co oferują nam inne towarzystwa ubezpieczeniowe. Możemy znaleźć lepszą ochronę, bogatszy pakiet assistance czy wyższą sumę ubezpieczenia w przystępnej cenie.
   
  Wysokość składki nie powinna również obciążać naszego domowego budżetu. Taka sytuacja mogłaby prowadzić do tego, że zbyt szybko zrezygnujemy z polisy. Sprawdzamy, ile może kosztować ubezpieczenie na życie.
   

  Przykłady ofert ubezpieczeń na życie

  TU SU Poważne zachorowanie Pobyt w szpitalu 1% uszczerbku na zdrowiu Cena składki miesięcznej
  UNIQA Ustalana indywidualnie Tak Tak Tak Ustalana indywidualnie
  Generali 25 000 zł 2 000 zł 40 zł/dzień 25 000 zł Od 53 zł
  Nationale-Nederlanden Ustalana indywidualnie Tak Tak Tak Ustalana indywidualnie
  Generali 30 000 zł 2 500 zł 45 zł/dzień 28 000 zł Od 69 zł
  ERGO Hestia 35 000 zł 8 000 zł 60 zł/dzień 45 000 zł Od 69 zł
  Allianz Ustalana indywidualnie Tak Tak Tak Ustalana indywidualnie
  ERGO Hestia 55 000 zł 15 000 zł 80 zł/dzień 60 000 zł Od 94 zł
  Generali 55 000 zł 4 000 zł 60 zł/dzień 45 000 zł Od 104 zł
  ERGO Hestia 100 000 zł 20 000 zł 100 zł/dzień 75 000 zł Od 139 zł
  Generali 250 000 zł 20 000 zł 50 zł/dzień 40 000 zł Od 101 zł
  Generali 300 000 zł 15 000 zł 50 zł/dzień 40 000 zł Od 107 zł

  Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych z dnia 31.08.2023 r.

   

  Czy mogę jakoś wpłynąć na cenę?  

  Gdy już wiemy o tym, co wpływa na cenę polisy, możemy świadomie ją obniżyć. Jak możemy to zrobić?
  Przede wszystkim nie warto zwlekać z decyzją o zakupie. Każdy z nas w swoim życiu prywatnym ma wiele różnych, dużych wydatków, jak naprawa samochodu, remont łazienki, wsparcie bliskich, opłacenie wyjazdu na wakacje dla dzieci czy urlop za granicą. Takie sytuacje mogą powodować, że decyzję o zakupie ubezpieczenia odkładamy na później, przez co nasz zakup, który planowaliśmy jeszcze w tym roku, w efekcie przesunie nam się nawet o kilka lat. To już może mocno wpłynąć na wysokość naszej składki.
   
  Zastanówmy się również nad tym, jakiej ochrony dokładnie potrzebujemy. Oczywiście, najlepszym wyborem byłaby maksymalna ochrona, ale takie rozwiązanie będzie generować wysoką składkę. Warto więc wybrać tylko te rozszerzenia, które są dla nas szczególnie ważne.
   
  Składkę obniżymy również, jeśli wybierzemy mniejszą sumę ubezpieczenia. Z całą pewnością kusząca jest wizja SU o wysokości 1 mln zł, ale zastanówmy się, jaka kwota jest dla nas najbardziej realna. Warto dopasować wysokość sumy ubezpieczenia np. do zadłużenia, jakie posiadamy. Jeśli będzie to 50 000 zł lub 200 000 zł, łatwiej będzie nam wybrać odpowiednią kwotę.
   
  Poświęćmy również czas na to, by porównać oferty. Możemy ułatwić sobie te zadanie poprzez wykorzystanie porównywarki ubezpieczeniowej, która dokona analizy ofert za nas. Na rynku ubezpieczeniowym jest znacznie więcej polis, niż sądzimy, a dzięki temu możemy znaleźć kilka tańszych i bardziej korzystnych ofert.

  Zastanówmy się również, na jak długi czas chcemy związać się z ubezpieczycielem. Może lepiej będzie zawrzeć umowę na 10 niż na 5 lat.


  Koniecznie zwróć uwagę na te punkty w umowie!

  Ochrona ubezpieczeniowa działa w określonych okolicznościach. Składa się na to kilka punktów w umowie, z którymi warto, żebyś zapoznał się wcześniej. Są to przede wszystkim:
  • wyłączenia odpowiedzialności,
  • karencja,
  • limity świadczeń.
  Przykładowo – PZU Ochrona Każdego Dnia w punkcie dotyczącym wyłączeń odpowiedzialności precyzuje, że zostaje zwolniona z odpowiedzialności w sytuacji:
  • śmierci ubezpieczonego w okresie trzech lat od daty zawarcia umowy, jeśli śmierć ubezpieczonego była skutkiem okoliczności znanych ubezpieczającemu lub ubezpieczonemu, których ubezpieczający lub ubezpieczony nie podali do wiadomości ubezpieczycielowi, a o które ubezpieczony został zapytany we wniosku o ubezpieczenie oraz w innych pismach przed zawarciem umowy. 
  Ponadto, PZU nie wypłaci świadczenia w sytuacji, gdy do zgonu ubezpieczonego doszło w wyniku:
  • działań wojennych, 
  • czynnego uczestnictwa ubezpieczonego w aktach terroru lub masowych rozruchach społecznych,
  • popełnienia lub usiłowania popełnienia przez ubezpieczonego czynu, który wypełnia ustawowe znamiona umyślnego przestępstwa, 
  • samobójstwa ubezpieczonego popełnionego w okresie dwóch lat od zawarcia umowy. 
  Z kolei towarzystwo ubezpieczeniowe Nationale-Nederlanden w ramach polisy Ochrona Jutra określa wyłączenia odpowiedzialności w następujący sposób:

  Ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy z tytułu umowy, jeżeli zdarzenie ubezpieczeniowe zaszło w następstwie: 
  • działań wojennych, stanu wojennego, 
  • czynnego i dobrowolnego udziału w aktach przemocy, aktach terroryzmu, rozruchach, zamieszkach, 
  • zdarzenia bezpośrednio związanego z masowym skażeniem chemicznym, biologicznym lub radioaktywnym spowodowanym działaniem broni lub urządzenia wykorzystującego energię rozszczepienia jądrowego lub promieniotwórczość.

   

  W jakich miejscach szukać dobrej polisy? 

  Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, pamiętaj o tym, że na rynku ubezpieczeniowym istnieje bardzo duży wybór polis na życie. Różnią się one od siebie, często dosyć znacząco. Dla każdego ważne mogą być inne parametry – zakres ochrony, bogatszy pakiet assistance czy korzystniejsza składka.

  Właśnie dlatego warto porównywać ze sobą wiele różnych ofert. Dzięki temu dotrzesz do takiej polisy, która będzie odpowiadać Twoim konkretnym potrzebom.

  Nie martw się, że przeoczysz najlepsze oferty. Pomożemy ci do nich dotrzeć. Aby znaleźć ubezpieczenie o atrakcyjnych warunkach, skorzystaj z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej. Jest to narzędzie, które potrzebuje informacji o poszukiwanej przez Ciebie ofercie, a na podstawie udzielonych danych, szuka odpowiednich produktów i pozwala zaoszczędzić Ci czas, jaki musiałbyś poświęcić na wnikliwą analizę rynku.

  Nie chcesz korzystać z porównywarki? Sprawdź oferty w gotowych rankingach ubezpieczeń na życie. Ranking tworzony jest przez niezależnych ekspertów, którzy oceniają poszczególne oferty. Dzięki rankingowi polis możesz dowiedzieć się o towarzystwach i ofertach, których wcześniej nie brałeś pod uwagę.

   

   
  Ubezpieczenie na życie to ochrona finansowa w różnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Wysokość składki zależy od towarzystwa, ale i ubezpieczonego

  2. Największy wpływ na cenę polisy mają zakres ochrony i maksymalna kwota odszkodowania

  3. Cena ubezpieczenia jest zależna również od rodzaju polisy, jaka nas interesuje

  4. Polisa na życie będzie względnie tania, jeśli kupujący jest osobą młodą i cieszącą się dobrym zdrowiem

  Najczęściej zadawane pytania o cenę ubezpieczenia na życie

  1. Czy wysoka cena składki zapewni mi dobrą ochronę?

   Wysoka składka za polisę nie jest gwarancją dobrej i solidnej ochrony. Dlatego tak ważne jest porównanie wielu ofert, by znaleźć optymalne dla nas rozwiązanie. Dzięki temu dotrzemy do ofert o podobnym zakresie ochrony, a które mogą być nieco tańsze od wybranej przez nas polisy.

  2. Czy zdrowie i styl życia mają wpływ na wysokość składki?

   Tak, ubezpieczyciel na tej podstawie jest w stanie określić, jakie ryzyko poważnego zachorowania oraz śmierci nas dotyczy. Jeśli pracujemy w biurze i prowadzimy spokojny tryb życia, ryzyko, jakie nas dotyczy będzie inne niż w przypadku osoby pracującej na budowie lub uprawiającej w wolnym czasie wspinaczkę górską.

  3. Czy w trakcie trwania umowy moja składka może się zwiększyć?

   Tak, składka ubezpieczeniowa może ulec zmianie, jednak musimy wyrazić na to zgodę. Składka może być również mniejsza, gdy np. zdecydujemy się na roczny system płatności. Jeśli w trakcie trwania umowy zdecydujemy się na umowę dodatkową lub zrezygnujemy z posiadanego już rozszerzenia, nasza składka również może ulec zmianie.

  4. Ile kosztuje najtańsza polisa na życie?

   Najtańsza polisa na życie może kosztować kilkadziesiąt złotych rocznie, jednak takie rozwiązanie dotyczy najczęściej polis NNW dla dziecka. Z kolei w przypadku ochronnej polisy na życie, najniższa składka może wynosić około 50 zł miesięcznie.

  5. Jakie czynniki wpływają na cenę polisy na życie?

   Na koszt związany z polisą wpływa wybrana przez nas suma ubezpieczenia, zakres ochrony, nasz wiek, stan zdrowia, czas trwania umowy oraz brak porównania. Warto zatem nie odkładać decyzji o zakupie na później, wybrać SU w granicach naszych możliwości finansowych oraz najbardziej potrzebną nam ochronę dodatkową, a następnie dokonać porównania dostępnych ofert.

  6. Ile kosztuje ubezpieczenie na życie na 1 mln zł?

   Koszt składki ubezpieczenia z sumą ubezpieczenia na 1 mln zł może bardzo różnić się w zależności od kilku parametrów. Taka składka może wynosić 150 zł, 300 zł, jak i 500 zł w zależności od tego, na jaką polisę się zdecydujesz, jaką ochronę wybierzesz (podstawową czy rozszerzoną) oraz tego, w jakim jesteś wieku i jakim cieszysz się zdrowiem.

  7. Na jaką kwotę można się ubezpieczyć?

   Ubezpieczyć możesz się zarówno na kwotę 10 000 zł, jak i 300 000 zł. Decyzja należy do Ciebie i warto zastanowić się nad tym, jaka suma ubezpieczenia będzie odpowiednia.

  8. Czy mogę obniżyć cenę ubezpieczenia na życie?

   Obniżyć składkę możesz poprzez kilka ważnych kroków – po pierwsze nie zwlekaj z zakupem, ponieważ każdy kolejny rok życia podnosi ryzyko ubezpieczeniowe, a co za tym idzie – ubezpieczyciel podnosi kwotę składki miesięcznej. Wybierz sumę ubezpieczenia rozsądnie – wiadomo, że SU wynosząca 500 000 zł zapewni większe korzyści niż ta, która wynosi 50 000 zł, ale czy pół miliona zł jest na pewno kwotą niezbędną? Przemyśl również zakres ochrony. Wybierz tylko te umowy dodatkowe, które mają realny wpływ na Twoje życie, przykładowo: nie masz prawa jazdy i pracujesz zdalnie – ryzyko wypadku komunikacyjnego jest w Twoim przypadku znacznie mniejsze, niż u osoby, która codziennie dojeżdża 40 km do pracy.

  Ewelina Ratajczak

  Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu