Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 41 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Od czego zależy cena polisy na życie?

Data aktualizacji: 31 STY 2023

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Od czego zależy cena polisy na życie?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czym jest ubezpieczenie na życie i dożycie?

30 MAJ 2023
Polisa na życie może pełnić funkcję ochronną, ale i oszczędnościową, w...
Porada img

NNW PZU Edukacja - dla kogo taka polisa na życie?

30 MAJ 2023
Propozycja ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków w PZU jest skierowana...
Porada img

PZU Gwarantowane Jutro - polisa na życie dla każdego?

24 MAJ 2023
Jedną z często wybieranych ofert ubezpieczenia na życie jest produkt PZU...
Porada img

Ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia ciała

24 MAJ 2023
Za każde złamanie ręki czy poważniejszy przypadek można otrzymać...
Porada img

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy - ile kosztuje?

10 MAJ 2023
Planując zakup ubezpieczenia, warto zastanowić się na jakie sytuacje chcemy...
Porada img

Czy trzeba zapłacić podatek od polisy na życie?

28 KWI 2023
Ubezpieczenie na życie może zapewnić wysokie odszkodowanie np. z tytułu...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Cena ubezpieczenia na życie może być sporym zaskoczeniem, szczególnie w sytuacji, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje produkt od 50 zł miesięcznie, a nam ostatecznie przyjdzie zapłacić o 100 zł więcej. Nasi eksperci sprawdzają od czego zależy cena polisy na życie i jak można na nią wpłynąć.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty

  Ubezpieczenia na życie mają to do siebie, że nie podają w ofercie konkretnych cen dla wszystkich zainteresowanych. To produkt, który jest tworzony wraz z klientem, który określa to, jaką chce ochronę, na jaką kwotę oraz w jakim terminie.
   

  Od czego zależy cena ubezpieczenia na życie? 

  Wpływ na cenę polisy na życie ma kilka ważnych czynników. Wiedząc o tym, możemy świadomie obniżyć koszt składki. Co zatem wpływa na to, ile zapłacimy?

  Suma ubezpieczenia

  Osoby zainteresowane zakupem polisy na życie mają spory wybór w zakresie sumy ubezpieczenia. To mogą być niższe kwoty, jak 5 000 zł, 10 000 zł czy 30 000 zł, wyższe, jak na przykład 250 000 zł, ale i bardzo wysokie – jak 1 000 000 czy 3 000 000 zł. Jeśli zdecydujemy się na maksymalną SU, którą oferuje nam ubezpieczyciel, możemy mieć pewność, że zapłacimy znacznie większą składkę niż w przypadku pozostałych sum.

  Zakres ochrony

  Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oprócz umowy podstawowej może zaproponować nam również umowy dodatkowe, które rozszerzą ten zakres ochrony. Może to być np. umowa zapewniająca ochronę na wypadek hospitalizacji, poważnego zachorowania czy utraty zdolności do pracy. Im bardziej rozbudujemy naszą ochronę, tym wyższa będzie nasza składka.

  Rodzaj polisy

  Do wyboru mamy kilka różnych rodzajów ubezpieczeń na życie: indywidualne i grupowe, czyste i mieszane. Z pewnością za polisę grupową w miejscu pracy zapłacimy mniej niż za ochronę indywidualną, ale ta druga opcja zapewni nam lepsze wsparcie. Możemy również zdecydować się na zwykłą ochronę polisową lub wybrać produkt mieszany, w którym część składki będzie kierowana na inwestycje – takie rozwiązanie może być droższe.

  Wiek

  Dla ubezpieczyciela ważny jest wiek, w jakim przystępujemy do zakupu ubezpieczenia. Na tej podstawie może obliczyć ryzyko poważnych chorób jak np. zawału serca czy udaru mózgu i określić ofertę dla nas. Nie warto zatem czekać z zakupem ubezpieczenia, ponieważ każdy kolejny rok naszego życia może wpłynąć na cenę składki.

  Stan zdrowia

  Przed zawarciem umowy ubezpieczyciel może poprosić nas o wykonanie badań lekarskich lub wypełnienie ankiety medycznej. Ma to na celu ustalenie naszego stanu zdrowia w chwili zawierania umowy. Nie należy zatajać ważnych informacji dotyczącej swojej kondycji, ponieważ może to spowodować brak odszkodowania w przyszłości.

  Brak porównania

  Jeśli zależy nam na tym, by jak najmniej zapłacić za ubezpieczenie na życie, powinniśmy dokonać rzetelnego porównania ofert. Możemy zrobić to samodzielnie lub z pomocą porównywarki ubezpieczeniowej. Dzięki temu możemy dotrzeć do kilku podobnych ubezpieczeń i wybrać najtańsze z nich.

  Czas trwania umowy

  Przy ubezpieczeniu długoterminowym znaczenie ma również czas, na jaki chcemy zawrzeć umowę. Jeśli interesuje nas konkretna SU, to umowa na 20 lat będzie bardziej korzystna niż na 10 lat. Wiele osób obawia się tak długoterminowych zobowiązań finansowych, jednak korzyści płynące z takiej ochrony mogą być warte rozważenia takiej umowy.
   
  Należy pamiętać o tym, że ubezpieczenie na życie nie jest gotowym i uniwersalnym produktem, którego cena będzie identyczna dla każdego. Jest to coś, co jest dopasowywane do potrzeb klienta i w oparciu o jego możliwości. Te same ubezpieczenie może zatem mieć inną cenę dla dwóch osób, nawet w podobnym wieku.
   

  Ile kosztuje ubezpieczenie na życie? 

  Cena polisy na życie nie musi być wysoka, by zapewnić nam dobrą ochronę na przyszłość. Dlatego warto sprawdzić, co oferują nam inne towarzystwa ubezpieczeniowe. Możemy znaleźć lepszą ochronę, bogatszy pakiet assistance czy wyższą sumę ubezpieczenia w przystępnej cenie.
   
  Wysokość składki nie powinna również obciążać naszego domowego budżetu. Taka sytuacja mogłaby prowadzić do tego, że zbyt szybko zrezygnujemy z polisy. Sprawdzamy, ile może kosztować ubezpieczenie na życie.
   

  Przykładowy koszt ubezpieczenia na życie

  TU SU Poważna choroba Pobyt w szpitalu 1% uszczerbku na zdrowiu Wysokość składki miesięcznej
  ERGO Hestia 25 000 zł - - 300 zł 30 zł
  ERGO Hestia 22 000 zł 4 000 zł 40 zł/dzień 250 zł 55 zł
  Generali 35 000 zł 2 000 zł 45 zł/dzień 300 zł 68 zł
  MetLife Wybierana jest indywidualnie Tak Tak Tak Obliczana na podstawie wybranej SU
  Generali 70 000 zł 6 000 zł 60 zł/dzień 550 zł 140 zł
  Aviva Wybierana jest indywidualnie Tak Tak Tak Obliczana na podstawie wybranej SU
  ERGO Hestia 100 000 zł 20 000 zł 100 zł/dzień 750 zł 130 zł
  Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankingubezpieczennazycie.pl

   

  Czy można zmniejszyć koszt ubezpieczenia w trakcie trwania umowy? 

  Gdy już wiemy o tym, co wpływa na cenę polisy, możemy świadomie ją obniżyć. Jak możemy to zrobić?
  Przede wszystkim nie warto zwlekać z decyzją o zakupie. Każdy z nas w swoim życiu prywatnym ma wiele różnych, dużych wydatków, jak naprawa samochodu, remont łazienki, wsparcie bliskich, opłacenie wyjazdu na wakacje dla dzieci czy urlop za granicą. Takie sytuacje mogą powodować, że decyzję o zakupie ubezpieczenia odkładamy na później, przez co nasz zakup, który planowaliśmy jeszcze w tym roku, w efekcie przesunie nam się nawet o kilka lat. To już może mocno wpłynąć na wysokość naszej składki.
   
  Zastanówmy się również nad tym, jakiej ochrony dokładnie potrzebujemy. Oczywiście, najlepszym wyborem byłaby maksymalna ochrona, ale takie rozwiązanie będzie generować wysoką składkę. Warto więc wybrać tylko te rozszerzenia, które są dla nas szczególnie ważne.
   
  Składkę obniżymy również, jeśli wybierzemy mniejszą sumę ubezpieczenia. Z całą pewnością kusząca jest wizja SU o wysokości 1 mln zł, ale zastanówmy się, jaka kwota jest dla nas najbardziej realna. Warto dopasować wysokość sumy ubezpieczenia np. do zadłużenia, jakie posiadamy. Jeśli będzie to 50 000 zł lub 200 000 zł, łatwiej będzie nam wybrać odpowiednią kwotę.
   
  Poświęćmy również czas na to, by porównać oferty. Możemy ułatwić sobie te zadanie poprzez wykorzystanie porównywarki ubezpieczeniowej, która dokona analizy ofert za nas. Na rynku ubezpieczeniowym jest znacznie więcej polis, niż sądzimy, a dzięki temu możemy znaleźć kilka tańszych i bardziej korzystnych ofert.

  Zastanówmy się również, na jak długi czas chcemy związać się z ubezpieczycielem. Może lepiej będzie zawrzeć umowę na 10 niż na 5 lat.
   

  Na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy na życie oprócz ceny? 

  Znalezienie odpowiedniej polisy może być dla nas dość skomplikowane, szczególnie przeglądanie wielu ofert i analizowanie dokumentów OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia). Z tego powodu łatwo się pogubić, a stąd już tylko krok do zbyt pochopnej decyzji.

  Przed podpisaniem umowy sprawdźmy zatem, czy zgadza się wysokość sumy ubezpieczenia oraz zakres ochrony. Szczególnie, jeśli podczas rozmowy z agentem zmienialiśmy zdanie dotyczące SU lub ochrony, jaka nas interesuje. Zwróćmy również uwagę na to, ile trwa karencja w przypadku poszczególnych zdarzeń objętych ochroną. Karencja to czas, po zawarciu umowy, w którym nie mamy pełnej ochrony.

  Pamiętajmy również o wyłączeniach odpowiedzialności. Określają one okoliczności zdarzenia, np. wypadku, które to mogą powodować brak odszkodowania. Ubezpieczyciel może nie wypłacić świadczenia, jeśli do uszczerbku na zdrowiu lub zgonu dojdzie wskutek m.in.:
  • prowadzenia pojazdu bez wymaganych uprawnień,
  • prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych substancji, zmieniających świadomość,
  • samookaleczenia,
  • próby popełnienia czynu prawnie zabronionego,
  • brania udziału w bójce.

   

  Gdzie znaleźć dobre i niedrogie ubezpieczenie na życie? 

  Tak, jak wcześniej wspominaliśmy, przy zakupie dobrego ubezpieczenia, kluczowe jest porównanie wielu ofert. Znalezienie odpowiedniej ochrony będzie łatwiejsze, gdy skorzystamy z narzędzia, które nam to ułatwi – porównywarki polis na życie.
   
  Wypełniając krótki formularz, zaznaczamy opcje ubezpieczenia, które nas interesują i czekamy na kontakt z konsultantem. Dzięki temu zarówno wyeliminujemy oferty, które i tak nie wzbudziłyby naszego zainteresowania, jak i uzyskamy możliwość zadania pytań dotyczących poszczególnych ofert.
   

   
  Ubezpieczenie na życie to ochrona finansowa w różnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Wysokość składki zależy od towarzystwa, ale i ubezpieczonego

  2. Największy wpływ na cenę polisy mają zakres ochrony i maksymalna kwota odszkodowania

  3. Cena ubezpieczenia jest zależna również od rodzaju polisy, jaka nas interesuje

  4. Polisa na życie będzie względnie tania, jeśli kupujący jest osobą młodą i cieszącą się dobrym zdrowiem

  Najczęściej zadawane pytania o cenę ubezpieczenia na życie

  1. Czy wysoka cena składki zapewni mi dobrą ochronę?

   Wysoka składka za polisę nie jest gwarancją dobrej i solidnej ochrony. Dlatego tak ważne jest porównanie wielu ofert, by znaleźć optymalne dla nas rozwiązanie. Dzięki temu dotrzemy do ofert o podobnym zakresie ochrony, a które mogą być nieco tańsze od wybranej przez nas polisy.

  2. Czy zdrowie i styl życia mają wpływ na wysokość składki?

   Tak, ubezpieczyciel na tej podstawie jest w stanie określić, jakie ryzyko poważnego zachorowania oraz śmierci nas dotyczy. Jeśli pracujemy w biurze i prowadzimy spokojny tryb życia, ryzyko, jakie nas dotyczy będzie inne niż w przypadku osoby pracującej na budowie lub uprawiającej w wolnym czasie wspinaczkę górską.

  3. Czy w trakcie trwania umowy moja składka może się zwiększyć?

   Tak, składka ubezpieczeniowa może ulec zmianie, jednak musimy wyrazić na to zgodę. Składka może być również mniejsza, gdy np. zdecydujemy się na roczny system płatności. Jeśli w trakcie trwania umowy zdecydujemy się na umowę dodatkową lub zrezygnujemy z posiadanego już rozszerzenia, nasza składka również może ulec zmianie.

  4. Ile kosztuje najtańsza polisa na życie?

   Najtańsza polisa na życie może kosztować kilkadziesiąt złotych rocznie, jednak takie rozwiązanie dotyczy najczęściej polis NNW dla dziecka. Z kolei w przypadku ochronnej polisy na życie, najniższa składka może wynosić około 50 zł miesięcznie.

  5. Jakie czynniki wpływają na cenę polisy na życie?

   Na koszt związany z polisą wpływa wybrana przez nas suma ubezpieczenia, zakres ochrony, nasz wiek, stan zdrowia, czas trwania umowy oraz brak porównania. Warto zatem nie odkładać decyzji o zakupie na później, wybrać SU w granicach naszych możliwości finansowych oraz najbardziej potrzebną nam ochronę dodatkową, a następnie dokonać porównania dostępnych ofert.

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu