Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

Trwały uszczerbek na zdrowiu - jak ocenić?

25 CZE 2020
Data aktualizacji: 26 PAŹ 2020
W celu zabezpieczenia swojego życia oraz zdrowia warto zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia na życie. Wypadki, kontuzje czy nieprzewidziane trudności życiowe oraz zdrowotne mogą być nie do uniknięcia, za to możemy odpowiednio wcześniej się zabezpieczyć.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Zobaczmy jakie ubezpieczenie na życie zapewni nam odpowiednią ochronę, czym się kierować podczas wyboru polisy i na co zwracać szczególną uwagę.
   

  Co to jest trwały uszczerbek na zdrowiu?

  Zdarzenia, które skutkują uszczerbkiem na zdrowiu są podstawą do otrzymania świadczenia pieniężnego. Im lepsze ubezpieczenie będziemy posiadać, tym większe otrzymamy odszkodowanie. Pieniądze z polisy mogą być zarówno nagrodą za doznane szkody, ale również możemy wykorzystać je na konieczne leczenie, długą rehabilitację lub niezbędny sprzęt ortopedyczny.

  Zaznaczmy jednak, że stosunkowo podobne wypadki mogą mieć zupełnie różne skutki dla różnych osób. Zwykły upadek z roweru dla jednej osoby może skończyć się złamaniem kości piszczelowej, podczas gdy inna osoba w ten sam sposób uszkodzi sobie kręgosłup.

  Każdy wypadek może nieść poważne konsekwencje. Nie tylko zdrowotne, ale również zawodowe. Uszczerbek na zdrowiu może wymagać długiego i skomplikowanego leczenia, jak również zwolnienia lekarskiego, który wpłynie na nasze dochody. Może być również powodem do rezygnacji z pracy, jeśli wykonujemy pracę fizyczną. Właśnie dlatego tak ważne jest posiadanie ubezpieczenia na życie. Dzięki temu możemy liczyć na wsparcie finansowe.

  W sytuacji, gdy jesteśmy posiadaczami polisy na życie, która uwzględnia ochronę na wypadek uszczerbku na zdrowiu, otrzymamy świadczenie, dzięki któremu opłacimy leczenie lub niezbędną rehabilitację. Kwota świadczenia jest zależna od rodzaju urazu oraz stopnia uszczerbku.
   

  Jak oblicza się trwały uszczerbek na zdrowiu? 

  Świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu jest liczone inaczej przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie oznacza to, że ten sam wypadek w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym zapewni nam wysokie świadczenie, a w innym wcale. Firmy ubezpieczeniowe uwzględniają bardzo podobne zdarzenia, jednak mogą wyliczać je na inne sumy pieniędzy. Dodatkowo – oferty różnych firm mogą oferować inne sumy ubezpieczenia, a to na ich podstawie obliczany jest należny procent.

  Ważne jest również samo zdarzenie oraz stopień doznanego uszczerbku. Inne odszkodowanie będzie nam przysługiwać, gdy np. dojdzie złamania poprzez:
   
  • złamanie dwóch kości,
  • złamanie z przemieszczeniem,
  • złamania otwartego,
  • złamania wymagającego operacji chirurgicznej,
  • złamania wymagającego dłuższego leczenia szpitalnego.
  Teoretycznie jedno złamanie zapewni nam jedno świadczenie, natomiast w sytuacji, gdy spędzimy w szpitalu więcej niż 3 dni oraz przejdziemy operację chirurgiczną – świadczenie będzie zdecydowanie wyższe. W tym przypadku należy jednak zwracać uwagę na to, czy polisa obejmuje również ochroną leczenie szpitalne i zabiegi chirurgiczne.

  To, jak wysokie będzie nasze odszkodowanie, zawsze jest dokładnie opisywane w dokumencie OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), w tabeli procentowej. Wysokość kwoty liczona jest w procentach wybranej przez nas sumy ubezpieczenia, a zatem – im wyższa suma, tym wyższe odszkodowanie.
   

  Trwały uszczerbek na zdrowiu w PZU

  Na podstawie informacji zawartych w poniższej tabeli, możemy dowiedzieć się jak wysokie mogą być kwoty naszego odszkodowania w zależności od doznanego uszczerbku. Dzięki temu dowiadujemy się również jakie zdarzenia są podstawą do wnioskowania o odszkodowanie. O ile złamanie może wydawać się oczywistą przyczyną świadczenia, tak już zapalenie ucha środkowego nie dla każdego może być oczywiste.

  Świadczenie za trwały uszczerbek na zdrowiu w PZU

  Uszczerbek Procent sumy ubezpieczenia
  Uszkodzenie nosa bez zaburzeń oddychania i powonienia 1-5%
  Uszkodzenie nosa z zaburzeniami oddychania – znacznego stopnia deformacja nosa lub utrata części nosa 5-15%
  Całkowita utrata zęba – siekacze lub kły 3%
  Przewlekłe ropne zapalenie ucha środkowego – jednostronne 5%
  Przewlekłe ropne zapalenie ucha środkowego – obustronne 10%
  Utrata jednej nerki przy drugiej zdrowej i pracującej 35%
  Złamania kości skokowej  – w zależności od utrzymujących się dolegliwości, przemieszczeń, zniekształceń, ustawienia stopy, zaburzeń statyczno-dynamicznych, zmian troficznych i innych powikłań: niewielkie zmiany 1-10%
  Złamania kości skokowej  – w zależności od utrzymujących się dolegliwości, przemieszczeń, zniekształceń, ustawienia stopy, zaburzeń statyczno-dynamicznych, zmian troficznych i innych powikłań: średnie zmiany 10-20%
  Złamania kości skokowej  – w zależności od utrzymujących się dolegliwości, przemieszczeń, zniekształceń, ustawienia stopy, zaburzeń statyczno-dynamicznych, zmian troficznych i innych powikłań: duże zmiany 20-30%
  Tabela 1. Na podstawie informacji zawartych na stronie pzu.pl.
   

  Trwały uszczerbek na zdrowiu w TU Warta

  Na przykładzie polisy Warta widać jak ważną rolę odgrywa wybór sumy ubezpieczenia. To na jej podstawie jest później obliczana kwota odszkodowania. Zdecydowanie bardziej korzystnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie się na sumę 300 000 zł, niż 30 000 zł. Należy jednak dostosować wysokość sumy ubezpieczenia do możliwości swojego budżetu. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na zbyt drogą polisę, składka będzie na tyle kłopotliwa, że w niedalekim czasie będziemy myśleć o rezygnacji z ubezpieczenia. 

  Świadczenie za trwały uszczerbek na zdrowiu w Warta

  Uszczerbek Procent sumy ubezpieczenia
  Uszkodzenie nosa bez zaburzeń oddychania i powonienia 1-10%
  Uszkodzenie nosa z zaburzeniami oddychania – znacznego stopnia deformacja nosa lub utrata części nosa 5-20%
  Całkowita utrata zęba – siekacze lub kły 1-2%
  Przewlekłe ropne zapalenie ucha środkowego – jednostronne 5-15%
  Przewlekłe ropne zapalenie ucha środkowego – obustronne 10-20%
  Utrata jednej nerki przy drugiej zdrowej i pracującej 35%
  Złamania kości skokowej  – w zależności od utrzymujących się dolegliwości, przemieszczeń, zniekształceń, ustawienia stopy, zaburzeń statyczno-dynamicznych, zmian troficznych i innych powikłań: niewielkie zmiany 1-10%
  Złamania kości skokowej  – w zależności od utrzymujących się dolegliwości, przemieszczeń, zniekształceń, ustawienia stopy, zaburzeń statyczno-dynamicznych, zmian troficznych i innych powikłań: średnie zmiany 10-20%
  Złamania kości skokowej  – w zależności od utrzymujących się dolegliwości, przemieszczeń, zniekształceń, ustawienia stopy, zaburzeń statyczno-dynamicznych, zmian troficznych i innych powikłań: duże zmiany 20-30%
  Tabela 2. Na podstawie informacji zawartych na stronie warta.pl.
   

  Jaka dodatkowa ochrona w polisie na życie?

  Warto również wspomnieć o tym, że ochrona na wypadek uszczerbku na zdrowiu jest ochroną w ramach rozszerzenia ochrony podstawowej. Oznacza to, że w celu nabycia takiej ochrony musimy zakupić odpowiednią umowę dodatkową. Ochronę możemy rozszerzać w tym kierunku, który uznamy za najbardziej nam potrzebny. Przy wyborze odpowiedniego rozszerzenia, powinniśmy również zwrócić uwagę na pakiet assistance, ponieważ może on nam zapewnić pomoc szczególnie ważną w trudnych sytuacjach:
   
  • dodatkowe konsultacje u specjalisty,
  • dowóz leków,
  • rehabilitację,
  • wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki,
  • wsparcie psychologiczne,
  • transport medyczny.
   

  Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

  Dość oczywistą radą jest dokładne czytanie umowy z ubezpieczycielem. Jednak są punkty w umowie, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, by mieć pełną świadomość co kupujemy. Takim punktem jest przede wszystkim zapis o wyłączeniach odpowiedzialności. Określa on okoliczności zdarzenia polisowego, w których możemy nie otrzymać należnego świadczenia. Musimy wiedzieć, że nie każdy wypadek może być podstawą do otrzymania świadczenia. Z uwagi na zaistniałe okoliczności ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

  Dzieje się tak w sytuacjach, gdy istnieją przesłanki, by sądzić, że ubezpieczony działał świadomie na własną niekorzyść. Świadczenia możemy nie otrzymać, gdy doznamy uszczerbku np.:
   
  • prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających,
  • biorąc udział w bójce,
  • przebywając na terenie państwa, w którym toczą się działania wojenne.
  Dzięki znajomości zapisu o wyłączeniach odpowiedzialności, będziemy mieć wiedzę w jakich sytuacjach obowiązuje nasza ochrona i unikniemy rozczarowania na przyszłość.

  To, o czym również powinniśmy pamiętać przy podpisywaniu umowy, to sprawdzanie wszystkich szczegółów, o których mowa była w ofercie. Często zdarza się tak, że wybieramy konkretny produkt, a podczas spotkania z agentem decydujemy się nieco inne rozwiązania – wyższą sumę ubezpieczenia, umowę dodatkową lub dłuższy okres umowy. Możemy nie zdawać sobie sprawy, że oferowany nam produkt może mieć nieco inne zasady niż oferta, na którą byliśmy początkowo zdecydowani.

  Sprawdzajmy zatem detale, które są przecież niezwykle dla nas ważne – sprawdźmy czy suma ubezpieczenia odpowiada naszym oczekiwaniom, czy zgadza się okres umowy lub rozszerzenia ochrony, jak również wysokość składki.

  Podczas spotkania z agentem możemy zapytać o wszystkie ważne dla nas informacje dotyczące polisy na życie, co pomoże nam upewnić się, że podpisujemy to, na co rzeczywiście się decydujemy.
   

  Odpowiednie ubezpieczenie na życie ma zagwarantować nam oraz naszym najbliższym wsparcie finansowe w wielu różnych sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia naszego życia i zdrowia. Przed zakupem należy jednak pamiętać o tym, że istotna jest również cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Ochrona od uszczerbku na zdrowiu jest możliwa poprzez zakup umowy dodatkowej do umowy podstawowej ubezpieczenia
   
  2. Kwoty z tytułu określonego uszczerbku na zdrowiu mogą się różnić w zależności od sumy ubezpieczenia i towarzystwa ubezpieczeniowego
   
  3. Wyłączenie odpowiedzialności precyzuje w jakich sytuacjach świadczenie może nie zostać wypłacone
   
  4. Łatwo o zbyt pochopną decyzję oraz przepłacenie za polisę, gdy nie dokona się wcześniej porównania ofert 
  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (2)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  Ana

  2020-08-19 11:51:36

  Czy oparzenie to jest trwały uszczerbek na zdrowiu czy nie? Chodzi mi o oparzenie reki bo spadła mi pokrywa z opiekacza i poparzyła mi nadgarstek mam 2 brzydkie blizny po tym zdarzeniu.

  Odpowiedź Redakcji

  2020-08-20 12:34:04

  Zasada jest prosta - oparzenie musi znajdować się w OWU w tabeli norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ale i wtedy trzeba sprawdzić czy oparzenie dotyczy także dłoni.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

  Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

  Porównaj ceny

  Najnowsze artykuły

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie na miesiąc - czy można kupić?

  30 GRU 2020
  Ochrona zawierana na krótki okres czasu nie jest żadną nowością na rynku...
  Porada img

  Co to jest ubezpieczenie osobowe?

  21 GRU 2020
  Dla osób spoza branży ubezpieczeniowej znalezienie odpowiedniej polisy może...
  Porada img

  Udar mózgu a polisa na życie - co warto wiedzieć?

  17 GRU 2020
  W Polsce co roku umiera blisko 30 tys. osób z powodu udaru mózgu. Standardowe...
  Porada img

  Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy

  02 GRU 2020
  Planując zakup ubezpieczenia, warto zastanowić się na jakie sytuacje chcemy...
  Porada img

  Ubezpieczenie bezskładkowe - na czym polega?

  01 GRU 2020
  Decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, by w ten sposób...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie po zawale serca - czy można kupić?

  26 LIS 2020
  Co w sytuacji, gdy przeszliśmy już zawał serca, a chcemy zawrzeć umowę...

  Na co zwrócić uwagę
  wybierając polisę na życie?

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

  Poradnik
  ubezpieczeniowy

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
  Pobierz poradnik

  Porównaj ubezpieczenie

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Suma ubezpieczenia
  Okres ochronny
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2021