Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 17 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie

Data aktualizacji: 09 LIS 2021

Średnia ocena: 4.19

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie
W chwili zawierania umowy polisowej, nie mamy pewności co do tego, jak zakończy się nasza umowa. Może okazać się, że za jakiś czas zdecydujemy się na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie. Sprawdzamy, kiedy możemy dokonać rezygnacji i w jaki sposób zgłosić ją ubezpieczycielowi.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty

  Kiedy można zrezygnować z polisy na życie?

  Umowa, którą zawarliśmy z naszym ubezpieczycielem przedstawia warunki jej rozwiązanie. Zanim więc postanowimy kategorycznie zakończyć umowę, sprawdźmy dokładnie jej treść. W ten sposób łatwiej będzie nam zrezygnować z ubezpieczenia, ponieważ dopełnimy wszystkich warunków, które w tym celu są niezbędne.
  O możliwości wypowiedzenia umowy ubezpieczenia mówią również przepisy prawa cywilnego.

  Regulacje prawne dotyczące wypowiedzenia umowy ubezpieczenia na życie znajdują się w art. 812 § 4 k.c. oraz art. 830 k.c.. 

  Zgodnie z przepisami, jeżeli zawarliśmy umowę na okres dłuższy niż 6 miesięcy, przysługuje nam prawo do odstąpienia od umowy w terminie 30 dni, a jeśli jesteśmy przedsiębiorcami – termin wynosi 7 dni.

  Umowa polisowa zostanie rozwiązana z dniem wpływu do siedziby towarzystwa oświadczenia o odstąpieniu od umowy ubezpieczenia. Nie zwolni nas to jednak z obowiązku zapłacenia składki za okres, w jakim ubezpieczyciel udzielał nam ochrony ubezpieczeniowej.

  Infografika - jak rozwiązać umowę ubezpieczenia na życie

  Z polisy na życie mamy również możliwość zrezygnować w późniejszym terminie (po upływie 30 dni). Wówczas będzie nas obowiązywał termin ustalony w umowie lub w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Okres wypowiedzenia jest liczony najczęściej od ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego. Gdy takiego ustalenia nie ma, wypowiedzenie umowy działa ze skutkiem natychmiastowym.

  Jak wygląda wypowiedzenie umowy ubezpieczenia?

  Na stronie naszego towarzystwa ubezpieczeniowego najczęściej można znaleźć gotowy wzór, który potrzebny jest do rozwiązania umowy polisowej. Jeśli takiego wzoru nie znajdziemy, to nie powinniśmy się tym martwić – na internecie jest wiele innych wzorów, które również możemy wykorzystać.

  Wniosek dotyczący rozwiązania umowy ubezpieczenia powinien zawierać kilka ważnych informacji, dzięki którym procedura przebiegnie bez większych problemów. Jeśli zapomnimy podać jednej z takich informacji, proces wypowiedzenia umowy może trochę się przeciągnąć w czasie.

  Co powinien zawierać formularz wypowiedzenia umowy:
  • dane ubezpieczonego (imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, aktualny adres, serię i numer dokumentu tożsamości),
  • numer posiadanej polisy,
  • oświadczenie uprawnionego (np. o odstąpieniu od umowy, rezygnacji z wniosku o zawarcie umowy),
  • w przypadku ubiegania się o zwrot nadpłaconych składek lub wykupu ubezpieczenia - prośbę o wypłatę, wskazanie sposobu przekazania pieniędzy (np. przelew, przekaz) i numeru konta bankowego,
  • aktualną datę i koniecznie – czytelny podpis, zgodny z tym, jaki został złożony na umowie ubezpieczeniowej.
  Wniosek, w którym podamy nasze dane osobowe, oświadczenie oraz dane dokumentu tożsamości, mogą nie wystarczyć ubezpieczycielowi. Bardzo ważne jest, by zawrzeć w wypowiedzeniu numer polisy, po którym ubezpieczyciel dokładnie nas zweryfikuje. W sytuacji, gdy we wniosku dojdzie do braków formalnych, towarzystwo ubezpieczeniowe może wezwać nas do uzupełnienia danych. Taka sytuacja oznacza, że będziemy zobowiązani do opłacenia jeszcze jednej składki. Dlatego warto zadbać o to, by nasz wniosek był kompletny.


  Co napisać w wypowiedzeniu umowy polisy na życie?

  Nasze wypowiedzenie powinno zawierać kilka kluczowych informacji oraz nasz cel – np. wypowiedzenie umowy, ale i wykupienie ubezpieczenia.

  Sam powód naszej rezygnacji z polisy nie jest dla ubezpieczyciela istotny, dlatego nie musimy we wniosku opisywać dokładnie przyczyny, dla której chcemy wypowiedzieć umowę.

  Najważniejsze, by oprócz potrzebnych danych dotyczących nas oraz naszej polisy, wypowiedzenie zawierało nasz odręczny podpis. Nie ma znaczenia, czy wyślemy wniosek pocztą czy drogą mailową, ale ważne jest, by podpisać formularz.


  Gdzie wysłać wypowiedzenie z polisy na życie?

  Dla ubezpieczyciela ważne jest zarówno to, co zostało zawarte w naszym wniosku, ale również to, w jaki sposób zostało przekazane. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa swój sposób kontaktu z ubezpieczonym.

  O tym, jak kontaktować się z ubezpieczycielem, powinna poinformować nas strona naszego towarzystwa. Najczęściej wypowiedzenie możemy przesłać pocztą. Wtedy znaczenie ma data stempla wysłania wypowiedzenia. Bez względu na to, kiedy ubezpieczyciel odbierze naszą przesyłkę i uwzględni naszą prośbę – nasze wypowiedzenie łączy się z datą nadania listu.

  Umowę możemy również rozwiązać osobiście w biurze naszego ubezpieczyciela. Oczywiście pod warunkiem, że taka siedziba mieści się gdzieś w naszej okolicy.
  Innym rozwiązaniem może być wysłanie wypowiedzenia mailem. W takiej sytuacji musimy wydrukować wzór wypowiedzenia, uzupełnić najważniejsze dane i własnoręcznie podpisać. Następnie musimy
  zeskanować dokument i przesłać na maila, pod wskazany na stronie adres.
   

  Adresy TU

  TU Adres e-mail Adres biura
  Aegon Formularz online Centrum Operacyjne, ul. Katowicka 47, 41-500 Chorzów
  Allianz Formularz online Allianz Polska, Departament Obsługi Klienta, ul. Rodziny Hiszpańskich 1, 02-685 Warszawa
  Aviva bok@aviva.pl Biuro Obsługi Klienta, ul. Inflacka 4b, 00-189 Warszawa
  Compensa mojacompensa@compensazycie.com.pl Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. 
  Vienna Insurance Group
  Aleje Jerozolimskie 162 
  02-342 Warszawa
  ERGO Hestia Formularz online -
  Generali centrumklienta@generali.pl Budynek Marynarska Point, ul. Postępu 15B, 02-676 Warszawa
  MetLife Formularz online TU MetLife Ul. Przemysłowa 26, 00-450 Warszawa
  Nationale Nederlanden info@nn.pl Nationale Nederlanden Towarzystwo ubezpieczeń na życie S.A. ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa
  Prudential bok@prudential.pl Prudential International Assurance plc Spółka Akcyjna Oddział w Polsce, ul. Puławska 182, 02-670 Warszawa
  PZU kontakt@pzu.pl -
  Signal Iduna Formularz online Signal Iduna Siedmiogrodzka 9
  01-204 Warszawa
  UNIQA Formularz online UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A., ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa
  Warta Formularz online TU Warta, ul. Chmielna 85/87, 00-805 Warszawa
  Tab. 1. Opracowanie własne

  Część towarzystw ubezpieczeniowych na swojej stronie, zamiast adresu e-mail, podsiada formularz online, dzięki któremu możemy skontaktować się z ubezpieczycielem.


  Jak odzyskać część wpłaconych składek?

  Zanim dokonamy rozwiązania umowy z naszym ubezpieczycielem, warto zastanowić się nad wartością wykupu polisy. W tym celu niezbędne będzie sprawdzenie umowy (dokument OWU). Tam ubezpieczyciel dokładnie określa, jak powinno wyglądać ubieganie się o wykup ubezpieczenia oraz ile będzie wynosić kwota wykupu, jak również na jakim etapie umowy możemy spodziewać się takiej sumy.

  Jako przykład, zobaczmy jak wygląda taki zapis w towarzystwie ubezpieczeniowym Aviva:

  Jeżeli główna umowa ubezpieczenia została rozwiązana przed trzecią rocznicą ubezpieczenia albo nie zostały opłacone wszystkie składki regularne należne za pierwsze trzy lata ubezpieczenia, wartość wykupu jest równa wartości wszystkich rachunków dedykowanych po pomniejszeniu o kwotę należności z tytułu dodatkowych umów ubezpieczenia.

  Taki zapis sugeruje, że wraz z rozwiązaniem umowy nie powinniśmy oczekiwać zwrotu sumy wszystkich składek, które dotąd opłaciliśmy. Znaczenie ma również to, na jakim etapie umowy chcemy zrezygnować z naszej polisy na życie.


  Co zamiast rozwiązania umowy polisy na życie?

  Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie zawsze powinno być ostatecznością. Mamy kilka innych możliwości, które mogą okazać się lepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zastanawiamy się nad zakończeniem umowy.

  Bardzo ważny jest powód, dla którego chcemy zrezygnować. Jeśli nasze wypowiedzenie jest podyktowane np. trudną sytuacją finansową z powodu utraty pracy to mamy kilka opcji, które pozwolą uniknąć nam rezygnacji z ubezpieczenia.

  Jakie mamy możliwości, by uniknąć wypowiedzenia umowy polisy na życie:
  • zmiana częstotliwości opłacania składki,
  • rezygnacja z umów dodatkowych,
  • zawieszenie składki.
  Przede wszystkim, gdy z jakiegoś powodu nie możemy opłacać składek w terminie, możemy zawnioskować o zmianę terminu płatności. Jeśli opłacamy ubezpieczenie co miesiąc – możemy zdecydować się na rozliczenie kwartalne, półroczne lub roczne. Możemy dzięki temu zyskać kilka miesięcy bez składek.

  Jeśli zależy nam na tym, by obniżyć swoje wydatki, ale nie chcemy jednocześnie rozwiązywać umowy polisy na życie, to możemy zrezygnować z umów dodatkowych. Ochrona dodatkowa to również dodatkowe koszty, jakie ponosimy każdego miesiąca. Rezygnacja z rozszerzonej ochrony może sprawić, że koszt umowy podstawowej będzie dla nas znacznie mniejszy.

   Oprócz zmiany płatności czy rezygnacji z umów dodatkowych, możemy jeszcze w inny sposób wpłynąć na koszty związane z ubezpieczeniem. Dobrym rozwiązaniem może być zawieszenie składki polisowej. W tym celu należy skontaktować się z ubezpieczycielem i dowiedzieć się na jak długo możemy zawiesić płatności i na jakich zasadach się to odbywa. Dzięki temu nie utracimy uzbieranych dotychczas składek.


  Opłaca się wypowiadać umowę czy nie?

  Rozwiązanie umowy ubezpieczenia na życie zawsze wiąże się z utratą ochrony. Dlatego warto wcześniej przemyśleć swoją decyzję.

  Rezygnacja z polisy oznacza nie tylko to, że stracimy zabezpieczenie finansowe dla bliskich na wypadek naszej śmierci oraz ochronę dodatkową, jaką wybraliśmy, ale również możemy stracić część składek. Wartość wykupu może być kwotą pomniejszoną o określoną w umowie sumę, która wiąże się właśnie z przedwczesną rezygnacją.

  Może jednak okazać się, że rezygnacja w naszym przypadku jest uzasadniona. Może tak się stać, gdy np. zbyt pochopnie zdecydowaliśmy się na zakup ubezpieczenia na życie, nie mając porównania z innymi ofertami, co oznacza, że nasza polisa jest sporo przepłacona.


  Co po wypowiedzeniu polisy na życie?

  Brak zabezpieczenia na przyszłość to dość nieciekawa perspektywa. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wielu różnych wydarzeń w swoim życiu. W sytuacji, gdy trafimy do szpitala, będziemy wymagać operacji czy złamiemy sobie nogę, nie będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie z polisy.

  Warto zastanowić się nad tym, czy nie wybrać innego ubezpieczenia na życie, które będzie maksymalnie dopasowane do naszych indywidualnych wymagań. Jeśli nasza wcześniejsza polisa znacznie obciążała nasz miesięczny budżet, można zastanowić się nad tańszym rozwiązaniem. W sytuacji, gdy dotychczasowe ubezpieczenie nie spełniało naszych oczekiwań – możemy znaleźć ofertę, która odpowie na nasze potrzeby.

  W tym celu warto skorzystać z odpowiednich narzędzi, które ułatwią nam poszukiwanie najlepszej polisy. Pomóc nam może porównywarka ubezpieczeniowa. To narzędzie, które na podstawie naszych sugestii względem szukanej polisy, dopasowuje ofertę do naszych potrzeb. Dzięki porównywarce możemy dotrzeć do tych ubezpieczeń, które uwzględniają nasze wymagania. W krótkiej ankiecie odpowiadamy na pytania dotyczące szukanego produktu i zostawiamy dane kontaktowe.
  Zadaniem polisy na życie jest zagwarantowanie ochrony finansowej w wielu niespodziewanych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla nas oraz naszych najbliższych. Nie mniej bardzo ważna jest również koszt związany z takim ubezpieczeniem, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto abyśmy najpierw porównali ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziemy już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji mamy możliwość porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Z ubezpieczenia na życie możemy zrezygnować w dowolnym momencie umowy

  2. Wzory rozwiązania umowy – znaleźć można na stronie ubezpieczyciela oraz w internecie

  3. Przed odstąpieniem od umowy ubezpieczenia na życie warto zastanowić się nad zawieszeniem składki, być może pozwoli nam to uniknąć całkowitego rozwiązania umowy

  4. Dobrym rozwiązaniem przed rezygnacją z umowy może być również rezygnacja wyłącznie z umów dodatkowych, dzięki czemu zatrzymuje się posiadaną ochronę podstawową

  Najczęściej zadawane pytania o wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie

  1. Czy ubezpieczyciel może nam wypowiedzieć umowę?

   Tak, ubezpieczyciel ma możliwość wypowiedzenia nam umowy. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy nie opłacamy regularnie składek polisowych. Jeśli zalegamy z płatnościami, możemy spodziewać się wypowiedzenia umowy.

  2. Kiedy powinienem rozwiązać umowę, jeśli kupiłem ubezpieczenie przez telefon?v

   W sytuacji, gdy nabyliśmy ubezpieczenie na życie przez telefon, towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do wysłania nam warunków umowy w formie pisemnej. Od momentu, w którym otrzymujemy warunki umowy, rozpoczyna się czas, w którym możemy odstąpić od umowy. Czas może się wydłużyć, jeśli dokumenty zostają przesłane dopiero po rozmowie telefonicznej.

  3. Gdzie znajdują się podstawowe regulacje prawne dotyczące wypowiedzenia umowy ubezpieczenia na życie?

   Regulacje prawne dotyczące wypowiedzenia umowy ubezpieczenia na życie możemy znaleźć w art. 812 oraz 830 kodeksu cywilnego.

  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (5)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  renata Jaster

  2020-12-28 19:24:46

  Proszę o informacje. Jestem posiadaczem PLISYna Życie 8lat-moje produkty 8000zł. Rezygnując całkowicie z Polisy ile otrzymam pieniędzy.

  Odpowiedź Redakcji

  2020-12-29 10:30:12

  Taką informację najlepiej uzyskać bezpośrednio u ubezpieczyciela.

  Ryszard

  2021-03-03 22:38:21

  Rozwiązałem umowę ubezpieczenia wraz z wykupem polisy z funduszem kapitałowym, czy muszę zapłacić podatek? Była to polisa 10 letnia w Allianz "Specjalnie dla Ciebie" . Łączna suma wypłaconej kwoty w wyniku wykupu była niższa niż suma wpłaconych składek przez 10 lat.

  Odpowiedź Redakcji

  2021-03-08 09:25:40

  Podatek obowiązuje od wypracowanego zysku, a w tym przypadku takiego nie było.

  Paweł

  2022-03-07 17:07:22

  Uwaga na Unum. Przy zakończeniu polisy emerytalnej robią same problemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

  Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

  Porównaj ceny

  Najnowsze artykuły

  Najnowsze artykuły
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Gdańsku - gdzie szukać tanich ofert?

  23 WRZ 2021
  Polisy na życie w Gdańsku można wykupić m.in. w towarzystwach...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Zielonej Górze - gdzie szukać tanich ofert?

  16 WRZ 2021
  Ubezpieczenia na życie w Zielonej Górze nie stanowi dużego wydatku, a może...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Rzeszowie - gdzie szukać tanich ofert?

  07 WRZ 2021
  Mieszkańcy Rzeszowa mogą kupić tanią polisę na życie za pomocą...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Lublinie - gdzie szukać tanich ofert?

  03 WRZ 2021
  Ubezpieczenie na życie w Lublinie można wykupić m.in. w Ergo Hestia,...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Opolu – gdzie szukać tanich ofert?

  22 LIP 2021
  Ubezpieczenie na życie to produkt chroniący nie tylko życie, ale i zdrowie....
  Porada img

  Jak odzyskać pieniądze z ubezpieczenia na życie?

  05 LIP 2021
  Ubezpieczenie życiowe wymaga często opłacania składek przez 10, 15, a nawet...

  Na co zwrócić uwagę
  wybierając polisę na życie?

  Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

  Poradnik
  ubezpieczeniowy

  Poradnik ubezpieczeniowy
  Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
  Pobierz poradnik

  Porównaj ubezpieczenie

  Porównaj ubezpieczenie
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu