W umowie ubezpieczeniowej klauzula to zapis, który reguluje warunki wypłaty świadczenia, ograniczenia dotyczącej ochrony lub zmiany zakresu ochrony. Klauzula ma na celu doprecyzować, w jakich okolicznościach ubezpieczyciel może odstąpić od warunków wiążących go umową. Najważniejsze informacje w związku z klauzulami w umowie można znaleźć w punkcie dotyczącym wyłączeń odpowiedzialności.
Jak działa klauzula ubezpieczeniowa?
Umowa ubezpieczeniowa ma dokładnie określone zasady działania. Ubezpieczony zyskuje ochronę w określonych sytuacjach, natomiast ubezpieczyciel jest chroniony umową na wypadek nieuczciwych praktyk osób ubezpieczonych. Klauzula chroni towarzystwo ubezpieczeniowe w przypadku, gdy ma podstawy podejrzewać chęć wyłudzenia odszkodowania.
Po co jest klauzula ubezpieczeniowa?
Klauzula ma zapobiegać próbom wyłudzenia odszkodowania. Jeśli osoba, która dowiedziała się o śmiertelnej chorobie, albo planowanej operacji i pobycie w szpitalu uzna, że zakupi polisę na życie, by otrzymać z tych powodów świadczenie – nie otrzyma go, jeśli między zdarzeniem, a zawarciem umowy nie upłynie odpowiedni czas, czyli karencja. Karencja reguluje okres między podpisaniem umowy, a rozpoczęciem ochrony w danym zakresie.
Gdzie znaleźć informacje o klauzuli ubezpieczeniowej?
Szczegółowe informacje dotyczące klauzuli można znaleźć w dokumencie OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Taki dokument jest dostępny na stronie internetowej ubezpieczyciela.
Znaleźć w nim można punkty dotyczące wyłączenia odpowiedzialności oraz karencji. Dowiedzieć można się również – jak wygląda możliwość rozwiązania umowy z ubezpieczycielem, kiedy towarzystwo może wypowiedzieć umowę oraz na jakich zasadach się to odbywa.
Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie polisy na życie?
Przed wybraniem polisy na życie warto sprawdzić kilka istotnych kwestii, które można znaleźć w dokumencie OWU. Są to przede wszystkim:
- wyłączenia odpowiedzialności – trzeba zwrócić uwagę na to, w jakich okolicznościach działa i nie działa ochrona, by nie okazało się, że zakupiona ochrona jest tylko pozorna,
- karencja – jaki czas karencji dotyczy poszczególnych zdarzeń, karencja może wynosić od 1 do 24 miesięcy, w zależności od rodzaju zdarzenia,
- limity świadczeń – warto sprawdzić, czy ubezpieczyciel określa dokładnie, ile razy w roku przysługuje odszkodowanie z tytułu np. pobytu w szpitalu,
- jak zgłosić roszczenie ubezpieczycielowi – każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada nieco inne warunki kontaktu z osobą ubezpieczoną, warto zapoznać się z tą procedurą, by w trudnej sytuacji życiowej nie musieć szukać informacji, gdzie, w jakim czasie oraz jakie dokumenty należy przesłać,
- jak wysoka jest suma ubezpieczenia oraz zakres ochrony – podczas rozmowy z agentem ubezpieczeniowym istnieje możliwość zmiany zdania i zwiększenia lub zmniejszenia zakresu ochrony oraz SU, może się jednak okazać, że oznacza to zmianę oferty na inną, dobrze jest zatem dokładnie sprawdzić szczegóły dotyczące polisy, które są najważniejsze dla osoby zainteresowanej zakupem.
Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie na życie?
Znalezienie dobrej polisy na życie nie jest wcale prostą sprawą. Każdy klient ma inne oczekiwania względem ubezpieczyciela, inne wymagania finansowe oraz inne preferencje dotyczące ochrony. Z tego powodu na rynku istnieje wiele bardzo różnych ofert, które starają się odpowiadać tym różnorodnym potrzebom. Jednak wnikliwe wczytywanie się w dokument OWU każdej jednej oferty jest bardzo czasochłonnym zajęciem i po dłuższej chwili może wywołać poczucie zagubienia.
Dlatego najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej. Ułatwia ona znalezienie w szybki sposób najbardziej dopasowanej oferty. Jak to się dzieje? Wystarczy wypełnić krótki formularz, w którym określa się swoje preferencje, udziela krótkich informacji na temat swojego życia – jak np. wiek czy zawód i na tej podstawie zostaje przygotowana oferta, która będzie najbardziej odpowiadać konkretnej osobie. W formularzu zostawia się jedynie numer telefonu do kontaktu. Skorzystanie z porównywarki może zagwarantować spore oszczędności, ponieważ z jej pomocą można dotrzeć do najlepszych i zarazem najtańszych ofert ubezpieczeniowych.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące klauzuli ubezpieczeniowej
Jaki jest cel klauzuli ubezpieczeniowej?
Zadaniem klauzuli ubezpieczeniowej jest zapobieganie próbom wyłudzenia pieniędzy od firm ubezpieczeniowych. Jest to forma zabezpieczenia dla ubezpieczyciela. Klauzula reguluje warunki przyznania świadczenia, ale i wypowiedzenia umowy.
Czy warto zdecydować się na polisę z klauzulą ubezpieczeniową?
Tak, ale dobrze się z nią zapoznać przed zawarciem umowy, a nie w chwili jej podpisywania. Dokument OWU można znaleźć na stronie internetowej każdego towarzystwa. Jeśli uznamy, że warunki klauzuli są dla nas w porządku – możemy zawierać umowę.
Co to są klauzule niedozwolone?
W polskim prawie istnieje termin tzw. klauzuli niedozwolonej. Jest to zapis w umowie ubezpieczeniowej, który jest nieuczciwy i niezgodny z prawem. Oznacza to, że zawarcie takiej umowy nie będzie dla nas wiążące. Dokładne informacje o klauzuli niedozwolonej można znaleźć na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przykładem niedozwolonej klauzuli może być zapis o braku możliwości wypowiedzenia umowy.
1. Klauzula ubezpieczeniowa ma na celu ograniczyć próby wyłudzenia odszkodowania
2. Informacje dotyczące klauzuli można znaleźć w dokumencie OWU
3. Przed zawarciem umowy warto sprawdzić w OWU punkt o wyłączeniach odpowiedzialności, karencji oraz limitach dotyczących świadczeń
4. Zanim dojdzie do zakupu polisy, warto porównać oferty, by znaleźć najbardziej dopasowane i zarazem najtańsze rozwiązanie