Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

Data aktualizacji: 29 CZE 2023

Średnia ocena: 4.64

Dziękujemy za oddanie głosu.

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe w ERGO Hestia

16 LIP 2024
Interesuje Cię ubezpieczenie grupowe, ale w Twoim miejscu pracy takie...
Porada img

Grupowe ubezpieczenie na życie

01 LIP 2024
Wśród wielu ofert ubezpieczeń na życie nie sposób znaleźć takiego,...
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe w Signal Iduna

21 CZE 2024
Ubezpieczenie na życie jest dostępne w kilku różnych rodzajach. Możesz...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

17 CZE 2024
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Ile można dostać odszkodowania za złamanie ręki?

17 CZE 2024
Złamanie ręki to zdarzenie, które może stanowić podstawę do odszkodowania...
Porada img

Badanie RTG - jak wygląda i ile kosztuje?

06 CZE 2024
Potrzebne jest Ci badanie RTG klatki piersiowej lub dentysta zlecił Ci RTG...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz wybranych zdarzeń. Ochrona działa na terenie Polski, ale czy wyłącznie? Co się stanie, jeśli do objętego ochroną zdarzenia dojdzie poza granicami kraju? Czy ubezpieczenie na życie zadziała?
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  Sprawdzamy, czy standardowe ubezpieczenie na życie zapewnia ochronę poza terytorium Polski. Czy podczas wyjazdów służbowych lub prywatnych będziemy mieć zapewnioną ochronę, czy lepiej zdecydować się na zakup dodatkowej polisy?
   

  Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?


  Tak, ochrona ubezpieczenia na życie działa także poza granicami kraju, w którym zostało ono zakupione. Obowiązują jednak świadczenia, które są zapisane w umowie polisowej. Ubezpieczony lub osoby uposażone mają prawo otrzymać odszkodowanie z tytułu zgonu, pobytu w szpitalu czy uszczerbku na zdrowiu.

  Należy jednak podkreślić, że nie jest zadaniem polisy opłacenie kosztów związanych ze śmiercią za granicą. Jeśli do takiej sytuacji dojdzie, uposażeni otrzymają należną kwotę i mogą przeznaczyć ją na poniesione w związku ze sprowadzeniem zwłok koszty. Wszelkie opłaty z tym związane należą do zakresu ochrony polisy turystycznej.

  Sytuacja objęta ochroną ubezpieczeniową, która miała miejsce poza terytorium kraju może rodzić pewne komplikacje, o których warto pamiętać. Do złożenia wniosku o wypłatę odszkodowania potrzebne będzie tłumaczenie dokumentacji związanej ze zdarzeniem. Jeśli zatem doszło do wypadku lub hospitalizacji – niezbędne będzie tłumaczenie dokumentów szpitalnych lub policyjnych.
   

  Jakie zdarzenia w polisie na życie są objęte ochroną za granicą?


  Ochrona w polisie na życie obejmuje bardzo często te same zdarzenia zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami. Istnieją jednak zapisy, które przedstawiają wyłączenia odpowiedzialności, jeśli do zdarzenia doszło w konkretnych państwach. Dzieje się tak np. na terytorium państw, w których toczą się działania wojenne. Polisa może również w swojej umowie przedstawiać listę konkretnych miejsc, w których ochrona nie będzie obowiązywać.

  Standardowa ochrona, która dotyczy śmierci ubezpieczonego, obowiązuje zarówno w Polsce, jak i poza nią. Na inne zdarzenia polisowe, które nabywamy w ramach umów dodatkowych, warto zwracać uwagę. W ich przypadku ochrona może obowiązywać na całym świecie, w konkretnych miejscach lub wyłącznie w Polsce. Dlatego dobrze jest dokładnie prześledzić warunki umowy przed jej podpisaniem. 

  Od jakich zdarzeń może chronić polisa na życie? Są to m.in.:
  • śmierć ubezpieczonego,
  • śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku,
  • śmierć wskutek wypadku komunikacyjnego,
  • poważne zachorowanie,
  • zdiagnozowanie nowotworu złośliwego,
  • hospitalizacja,
  • utrata zdolności do pracy,
  • uszczerbek na zdrowiu,
  • śmierć bliskiej osoby.

  Co oprócz polisy na życie może przydać się za granicą?


  Przed wyjazdem za granicę możemy zaopatrzyć się dodatkowo w polisę turystyczną. Warto o tym porozmawiać z ubezpieczycielem.

  Nasza ochrona powinna być dostosowana do charakteru naszego wyjazdu. Dłuższy wyjazd zarobkowy powinien wiązać się z odpowiednią polisą, podobnie, jak i wyjazd wakacyjny. 

  Oprócz polisy turystycznej, dobrym rozwiązaniem może być również ubezpieczenie zdrowotne EKUZ – jeśli wyjazd dotyczy wyjazdu w obrębie państw należących do Unii Europejskiej. Bez względu na to, czy za granicę udajemy się w celach służbowych, wakacyjnych czy edukacyjnych – dzięki takiej takiemu ubezpieczeniu możemy liczyć na warunki oraz prawo leczenia takie, na jakie liczyć może obywatel danego kraju. 
   

  Ile kosztuje ubezpieczenie na życie, które działa za granicą?


  Koszt ubezpieczenia na życie, również tego, które obejmuje nas ochroną za granicą to temat niezwykle szeroki. Wysokość składki podyktowana jest wybraną przez nas sumą ubezpieczenia, zakresem ochrony oraz porównaniem ofert. Wpływ ma również nasz wiek oraz stan zdrowia, z jakim zgłaszamy się do ubezpieczyciela. 

  Polisa, której suma ubezpieczenia wynosi 20 000 zł, będzie kosztować mniej niż ubezpieczenie o SU w wysokości 500 000 zł. Taniej zapłacimy za wąski zakres ochrony, ale warto zastanowić się nad tym, ile zyskamy decydując się na podstawową ochronę. Dlatego tak ważne jest, by dopasować ofertę do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. 
   

  Przykłady ofert ubezpieczeń na życie

  TU SU Poważne zachorowanie Pobyt w szpitalu 1% uszczerbku na zdrowiu Składka miesięczna od
  Generali 25 000 zł 2 000 zł 40 zł/dzień 300 zł 53 zł
  ERGO Hestia 22 000 zł 4 000 zł 40 zł/dzień 250 zł 59 zł
  Generali 30 000 zł 2 500 zł 45 zł/dzień 280 zł 69 zł
  ERGO Hestia 40 000 zł 10 000 zł 65 zł /dzień 500 zł 80 zł
  Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 24.11.2022 r.

  Cena ubezpieczenia na życie jest uwarunkowana kilkoma czynnikami. To nie jest do końca tak, że im wyższa suma ubezpieczenia - tym więcej zapłacimy za polisę, choć oczywiście kwota SU ma ogromne znaczenie. Oprócz niej na wysokość składki mają również:
  • zakres ochrony/ilość umów dodatkowych - jeśli zdecydujemy się na maksymalną ochronę to zapłacimy więcej niż w przypadku, gdy wybierzemy jedną lub dwie umowy dodatkowe,
  • nasz wiek - to, ile mamy lat, ma znaczenie dla ubezpieczyciela; im starsi jesteśmy, tym większe ryzyko poważnego zachorowania oraz śmierci, dlatego nie warto odkładać decyzji o zakupie ubezpieczenia na później,
  • czas trwania umowy - inny koszt poniesiemy w przypadku polisy z wysoką SU, gdzie umowa będzie trwała 10 lat, a inny w przypadku umowy dotyczącej 30 lat,
  • brak porównania ofert - często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na polskim rynku jest tak wiele różnych możliwości, przez co rezygnujemy z porównania; w takiej sytuacji łatwo przepłacić.


  Na co zwracać uwagę przy zakupie polisy na życie, która działa za granicą?


  Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej oferty, zwróćmy uwagę na kilka ważnych szczegółów w umowie polisowej. Sprawdźmy przede wszystkim zakres ochrony, jaki polisa nam gwarantuje. Poszukajmy w umowie informacji o tym, czy ochrona dotyczy również zdarzeń poza terytorium Polski, jeśli wyjazdy za granicę w naszym życiu odbywają się dość często.

  Warto również zwrócić uwagę na to, jakie ubezpieczyciel przewiduje wyłączenia odpowiedzialności. Może okazać się, że część umów dodatkowych nie obowiązuje poza granicami kraju. 

  Ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania, jeśli do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci doszło wskutek:
  • prowadzenia pojazdu bez posiadania wymaganych uprawnień,
  • prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających,
  • próby samobójstwa,
  • samookaleczenia się,
  • brania czynnego udziału w bójkach, rozruchach czy protestach,
  • przebywania na terenie kraju, w którym toczą się działania wojenne,
  • uprawiania sportów uznanych za ryzykowne.
  Przed zakupem należy również sprawdzić zapis o karencji oraz limitach świadczeń. Oba te punkty mogą stać na przeszkodzie do otrzymania świadczenia. Jeśli trafimy do szpitala tydzień po zakupie polisy lub nasza hospitalizacja odbędzie się w ciągu roku po raz kolejny – ubezpieczyciel może odmówić wypłaty pieniędzy.


  Gdzie kupić dobre ubezpieczenie na życie?


  Jeśli szukamy solidnej i dopasowanej ochrony, warto poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniej oferty. Pomocna może okazać się porównywarka ubezpieczeniowa. Jej funkcją jest znalezienie oferty na podstawie wskazanych przez nas preferencji oraz informacji o sobie. Po wypełnieniu krótkiego formularza możemy otrzymać spersonalizowaną ofertę, dzięki czemu nie będziemy musieli przeglądać ofert spoza kręgu naszych zainteresowań.
  To warto wiedzieć
  1. Ochrona w ubezpieczeniu na życie może obowiązywać również za granicą

  2. Polisa na życie nie gwarantuje pokrycia kosztów związanych ze sprowadzeniem ciała osoby zmarłej za granicą

  3. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, która umowa dodatkowa działa za granicą

  4. Zanim dokona się zakupu ubezpieczenia, należy porówna dostępne opcje, by znaleźć jak najlepszą ochronę

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na życie, które działa za granicą

  1. Czy polisa na życie obejmuje również śmierć ubezpieczonego za granicą?

   Tak, ubezpieczyciel wypłaci świadczenie z tytułu śmierci ubezpieczonego. Na brak wypłaty świadczenia wpłynąć mogą jedynie wyłączenia odpowiedzialności, np. jeśli do zgonu doszło w wyniku wypadku spowodowanego prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu.

  2. Co oznacza ubezpieczenie leczenia za granicą?

   Polisa na życie może obejmować ochroną leczenie za granicą. Jest to dostępne poprzez rozszerzenie ochrony, a leczenie dotyczy konkretnych chorób wymienionych w umowie. W sytuacji zdiagnozowania nowotworu złośliwego ubezpieczony ma możliwość pokrycia kosztów leczenia na kwotę np. 2 mln euro.

  3. Jakie ubezpieczenie trzeba kupić na wyjazd za granicę?

   To zależy od rodzaju wyjazdu. Jeśli wybieramy się na kilka dni za granicę w celach turystycznych i nie posiadamy polisy na życie – najbardziej korzystną opcją będzie zakup ubezpieczenia turystycznego. Jeśli regularnie wyjeżdżamy za granicę – warto pomyśleć o polisie na życie, która obejmie ochroną różne zdarzenia, które mogą mieć miejsce również poza terytorium Polski.

  4. Czy można otrzymać dwa odszkodowania z polisy na życie za wypadek za granicą?

   Tak, można. Jest to możliwe, gdy posiadamy dwa ubezpieczenia. Taka sytuacja może mieć miejsce np. wtedy, gdy posiadamy polisę na życie oraz polisę turystyczną i spotka nas np. nieszczęśliwy wypadek.

  5. Kiedy przyda się polisa na życie za granicą?

   Polisa na życie, która zapewni ochronę również za granicą przyda się każdemu, kto wyjeżdża poza granice kraju. Bez względu na to, czy podróżujemy turystycznie czy zarobkowo – wypadki, urazy czy choroby mogą spotkać nas wszędzie. Polisa turystyczna może zapewnić nam ochronę poza terytorium Polski, ale warto pomyśleć również o długofalowej ochronie w czasie, gdy przebywamy w Polsce.

  Ewelina Ratajczak

  Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu