Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 11 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Czym jest ubezpieczenie na życie i dożycie?

30 MAJ 2023

Średnia ocena: 4.60

Dziękujemy za oddanie głosu.

Czym jest ubezpieczenie na życie i dożycie?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

17 CZE 2024
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Ile można dostać odszkodowania za złamanie ręki?

17 CZE 2024
Złamanie ręki to zdarzenie, które może stanowić podstawę do odszkodowania...
Porada img

Badanie RTG - jak wygląda i ile kosztuje?

06 CZE 2024
Potrzebne jest Ci badanie RTG klatki piersiowej lub dentysta zlecił Ci RTG...
Porada img

Tomografia komputerowa prywatnie - ile kosztuje?

29 MAJ 2024
Badanie za pomocą tomografii komputerowej może być potrzebne z wielu...
Porada img

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

29 MAJ 2024
Zanim podejmie się decyzję o zakupie, warto zorientować się wcześniej ile...
Porada img

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

14 MAJ 2024
Posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może nam wiele ułatwić....

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Polisa na życie może pełnić funkcję ochronną, ale i oszczędnościową, w której zajmuje się gromadzeniem większej sumy pieniędzy. Które rozwiązanie będzie dla ciebie najbardziej korzystne? Sprawdzamy.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Co powinieneś wiedzieć o polisie na życie i dożycie?


  Jeśli zastanawiasz się nad zakupem polisy na życie i trafiasz na ofertę ubezpieczenia na życie i dożycie – możesz nie do końca rozumieć, o co chodzi w takim produkcie. Na czym polega taki rodzaj ubezpieczenia?

  Polisa na życie i dożycie to ubezpieczenie terminowe, które określa czas trwania umowy (np. 20 lat) i w tym czasie gromadzi środki, które są wypłacane na zakończenie umowy. W sytuacji, gdy nie dożyjesz końca umowy, środki zostaną wypłacone twoim bliskim, których wskazałeś w umowie.

  Zadaniem ubezpieczenia jest zapewnić podstawową ochronę na wypadek śmierci ubezpieczonego oraz zgromadzenie określonych oszczędności na czas końca umowy. Ubezpieczenie gwarantuje większy zastrzyk gotówki z tytułu „dożycia” określonego terminu. Takie środki mogą wspomóc cię finansowo, kiedy będziesz np. przechodzić na emeryturę. Możesz je przeznaczyć na dowolnie wybrany przez ciebie cel.
   

  Ochrona skonstruowana na miarę?

  Podstawowa ochrona zakłada, że zabezpiecza na wypadek twojej śmierci osoby, które wskażesz w umowie jako uposażonych. Polisa może jednak uwzględniać też inne zdarzenia, jak np. poważne zachorowanie, uszczerbek na zdrowiu czy pobyt w szpitalu. 

  Zakres ochrony w tym ubezpieczeniu zależy wyłącznie od ciebie. Możesz zatem zastanowić się, na jaką okoliczność może przydać ci się wsparcie finansowe i wybrać tyle te rozszerzenia, które są ci realnie potrzebne. Jakie umowy dodatkowe może obejmować polisa na życie i dożycie? Ochrona dotyczyć może:
  • organizacji leczenia za granicą,
  • poważnego zachorowania,
  • pobytu w szpitalu,
  • utraty sprawności w życiu codziennym,
  • operacji chirurgicznej,
  • uszczerbku na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku,
  • niezdolności do pracy.
  Warto wspomnieć o tym, że możesz również zdecydować się na pakiet Assistance medyczny. Jest to rozszerzenie, które zapewnia inną formę pomocy niż finansową. Ubezpieczyciel w określonych okolicznościach może zagwarantować ci:
  • transport medyczny,
  • pomoc psychologiczną,
  • dowóz leków do miejsca zamieszkania,
  • pomoc w opiece nad dziećmi w czasie twojej hospitalizacji,
  • pomoc w opiece nad zwierzętami domowymi w czasie twojej hospitalizacji,
  • pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji,
  • wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki,
  • dostęp do infolinii medycznej.
  Zastanów się zatem dobrze, jakiej ochrony potrzebujesz. Czy często chorujesz? Czy twoi bliscy skarżą się na określone problemy zdrowotne? Może obawiasz się kłopotów z pracą i zarobkami w czasie zachorowania? Pomyśl o tym, które rozwiązanie jest ci najbardziej potrzebne. Nie musisz decydować się na wszystkie dostępne opcje.

  Ile możesz dostać z polisy na koniec umowy?

  To, jak duże świadczenie możesz otrzymać na zakończenie umowy, zależy od kilku ważnych czynników. Przede wszystkim ważny jest czas trwania umowy.

  Przykładowo – w PZU najkrótszy czas trwania polisy ustala się na 10 lat, maksymalny z kolei na 30 lat. Kwota zależy również od tego, jak wysoką składkę decydujesz się opłacać. Może to być zarówno 150 zł, jak i 500 zł miesięcznie.

  Kwotę świadczenia poznać możesz zazwyczaj podczas spotkania z agentem ubezpieczeniowym. Podczas rozmowy ustali on ryzyko ubezpieczeniowe, dostosuje zakres ochrony oraz pomoże ci ustalić odpowiednią sumę ubezpieczenia.

  Może to zatem oznaczać, że na koniec umowy zostanie ci wypłacone 50 000 zł, jak i 300 000 zł. 
   

  Na to zwróć uwagę przed podpisaniem umowy

  Pamiętaj koniecznie o tym, by nie podpisywać umowy w ciemno. Jeśli oferta znaleziona w internecie odpowiada twoim preferencjom, zapoznaj się mimo wszystko z tym, co proponuje konkurencja. Może okazać się, że inne firmy ubezpieczeniowe w podobnej cenie posiadają lepsze opcje ochrony lub wyższe kwoty odszkodowania w określonych sytuacjach. 

  Oprócz tego powinieneś pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z umową. Zwróć szczególną uwagę na trzy punkty w umowie:
  • wyłączenia odpowiedzialności,
  • karencje,
  • limity świadczeń.
  O czym informują cię wyłączenia odpowiedzialności? Określają one okoliczności wypadku lub innego zdarzenia objętego ochroną, w których ubezpieczyciel będzie mieć prawo odstąpić od warunków umowy i nie wypłacić ci świadczenia. Dzieje się tak np. wtedy, gdy doznasz uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku spowodowanego prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu.

  Ważna jest również karencja i to, ile dokładnie trwa. Może trwać od 30 dni do 24 miesięcy, w zależności od zdarzenia. Określa ona, po jakim czasie rozpoczyna się pełna ochrona w danym zakresie. To znaczy, że jeśli złamiesz rękę lub pójdziesz do szpitala tydzień po zakupie ubezpieczenia, możesz nie dostać odszkodowania.

  Limity świadczeń z kolei ustalają, jak często możesz dostać odszkodowanie z tytułu konkretnego zdarzenia. Jeśli poważnie zachorujesz i będziesz wymagał skomplikowanego leczenia i po raz trzeci lub czwarty w ciągu roku trafisz do szpitala – możesz nie dostać odszkodowania za kolejne wizyty. 
  Pamiętaj również o tym, by wcześniej porównać różne oferty ze sobą. To klucz do znalezienia dla siebie korzystnej polisy. Dzięki temu nie przepłacisz i zyskasz poczucie bezpiecznej przyszłości.
  To warto wiedzieć
  1. Ubezpieczenie na życie i dożycie to polisa terminowa, która gromadzi środki przez czas trwania umowy i wypłaca je po jej zakończeniu
   
  2. Umowa może trwać zarówno 10, 20 jak i 30 lat
   
  3. Polisa na życie i dożycie może zostać rozszerzona poprzez zakup umów dodatkowych w wybranym zakresie
   
  4. Przed zakupem polisy koniecznie porównaj konkurencyjne oferty, by nie przepłacać i zapewnić sobie spokojną, bezpieczną przyszłość

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na życie i dożycie

  1. Co to jest ubezpieczenie na życie i dożycie?

   To polisa, która przez cały czas trwania umowy gromadzi środki i wypłaca ja po zakończeniu umowy. Jeśli ubezpieczony nie dożyje końca umowy, pieniądze zostają wypłacone bliskim mu osobom.

  2. Gdzie znaleźć najlepszą polisę na życie i dożycie?

   Najlepsze ubezpieczenie na życie i dożycie można znaleźć porównując różne oferty ze sobą. Dzięki temu można dotrzeć do atrakcyjnych ofert i wybrać tę, która najbardziej odpowiada twoim preferencjom.

  3. Co może zapewnić ubezpieczenie na życie i dożycie?

   Polisa na życie i dożycie może zapewnić podstawowy zakres ochrony oraz gromadzenie środków na przyszłość, ale ochronę można również rozbudować poprzez zakup umów dodatkowych i tym samym stworzyć sobie ochronę dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb.

  4. Dla kogo polisa na życie i dożycie to dobry pomysł?

   Jest to rozwiązanie dobre dla każdego, kto wpisuje się w ramy wiekowe dla tej polisy Najczęściej górna granica wiekowa to 65 lat.

  5. Ile kosztuje polisa na życie i dożycie?

   Koszt polisy na życie i dożycie jest ustalany indywidualnie podczas spotkania z agentem. Zależy on od czasu trwania umowy, wysokości płaconych składek oraz wieku i stanu zdrowia ubezpieczonego.

  Ewelina Ratajczak

  Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu